Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Wyjeżdżając na Słowację trzeba się zarejestrować. Za zignorowanie przepisu grożą kary
Patryk Korzec
Patryk Korzec 15.06.2021 07:59

Wyjeżdżając na Słowację trzeba się zarejestrować. Za zignorowanie przepisu grożą kary

Kary za brak rejestracji na Słowacji
fot. pixabay.com/Walkerssk

Słowacja poluzowała obostrzenia graniczne, jednak za nieprzestrzeganie zasad grożą wysokie kary. Turyści, którzy nie zarejestrują swojej podróży w systemie, mogą spodziewać się mandatu w wysokości 1,6 tys. euro oraz 14 dni kwarantanny.

  • Słowacja zniosła część obostrzeń sanitarnych obowiązujących przy wjeździe do kraju. Turyści z krajów tzw. zielonej listy nie muszą przechodzić kwarantanny, jeśli spełnią określone warunki

  • Przy wjeździe konieczne jest m.in. zarejestrowanie się na stronie Korona.gov.sk/en/ehranica. Trzeba podać tam szczegółowe dane osobowe

  • Podróżni, którzy nie dopełnią tego obowiązku, muszą liczyć się z poważnymi karami. Będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę oraz zapłacić mandat w wysokości 1,6 tys. euro

Każda osoba wybierająca się na Słowację, powinna dokładnie zapoznać się z nowymi zasadami przekraczania granic. Przepisy w zmienionej formie obowiązują od wczoraj i zgodnie z nimi, turyści przyjeżdżający z krajów tzw. zielonej strefy, nie muszą przechodzić kwarantanny, jeśli spełnią określone warunki. Konieczna jest m.in. rejestracja na stronie Korona.gov.sk/en/ehranica/.

Zasady wjazdu na Słowację i kary za brak rejestracji

Polska została zaliczona przez Słowację do krajów grupy zielonej, tzn. o niskim zagrożeniu epidemicznym. Zgodnie z nowymi przepisami, każdy polski turysta, który ostatnie 14 dni przebywał tylko w państwach o takim oznaczeniu, nie musi poddawać się obowiązkowej kwarantannie.

Wystarczy tylko zarejestrować się na wyżej wymienionej stronie oraz spełnić co najmniej jeden z pięciu warunków:

  • Trzeba mieć poniżej 18 lat;

  • Trzeba posiadać dokument potwierdzający przechorowanie COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni;

  • Trzeba okazać zaświadczenie o przyjęciu przynajmniej pierwszej dawki szczepionki co najmniej 21 dni przed podróżą;

  • Trzeba przedstawić negatywny wynik testu PCR na COVID-19 (nie starszy niż 72 godziny);

  • Trzeba przedstawić negatywny wynik testu antygenowego na COVID-19 (nie starszy niż 24 godziny, wykonany w Austrii, Polsce, Czechach lub na Węgrzech).

Jeśli jednak podróżny zaniedba rejestrację przed podróżą, służby graniczne mają prawo interweniować. Przewidywane kary za niewypełnienie warunków wjazdu to 14 dni izolacji oraz 1,6 tys. euro kary, o czym poinformowała Rzeczpospolita.

Podczas rejestracji konieczne jest podanie wszystkich najważniejszych danych osobowych. Wymaga się wpisania imienia, nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu, a także adresu zamieszkania w Polsce. Osoby zaszczepione zobowiązane są również do ujawnienia, jakim preparatem i kiedy zostały zaszczepione. Pozostali powinni przedstawić aktualny wynik testu PCR lub zadeklarować status ozdrowieńca.

Rzeczpospolita informuje, że dodatkowe regulacje, które wprowadziła Słowacja, mają obowiązywać nawet po 1 lipca, czyli równolegle z ogólnoeuropejskimi paszportami szczepionkowymi.

Osoby, które się nie zarejestrują, zostają skierowane na kwarantannę i grozi im mandat w wysokości 1659 euro. Izolacja może się odbywać zarówno w warunkach domowych, jak i w hotelach. Zakończyć ją można zrobieniem testu na COVID-19 na terenie Słowacji.

Czechy luzują obostrzenia graniczne

Od wczoraj nowe przepisy graniczne dla turystów wprowadziły również Czechy. W tym przypadku Polska również znalazła się na tzw. zielonej liście, czyli jest uważana za kraj o niskim ryzyku pandemicznym.

Wszyscy turyści z Polski mogą wjechać na terytorium Czech bez obowiązku odbycia kwarantanny czy okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19. Wcześniej takie podróże o charakterze turystycznym możliwe były wyłącznie do 24 godzin, obecnie limit ten został zniesiony.

Na terenie Czech otwarta została już również większość atrakcji turystycznych. Skorzystać można z hoteli, kin, teatrów, basenów oraz klubów nocnych. Restauracje i lokale gastronomiczne również przyjmują klientów. We wszystkich tych miejscach pamiętać jednak trzeba o przestrzeganiu zasad reżimu sanitarnego oraz potencjalnym ryzyku pandemicznym.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet