Turysci.pl
Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne

fot. wikimedia.org/che/CC BY-SA 2.5/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.en

Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

14 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Czechy i Słowacja zmieniają od poniedziałku 14 czerwca przepisy graniczne. Oba te kraje poluzowały obostrzenia, choć nadal turystów obowiązują pewne ograniczenia w niektórych kwestiach. Przed wyjazdem należy dokładnie zapoznać się z aktualnymi przepisami.

  • Osoby zaszczepione mogą liczyć na swobodny wjazd zarówno do Czech, jak i na Słowację

  • Do obu tych krajów Polacy mogą obecnie wjechać bez ważnej przyczyny. Oznacza to możliwość podróży o charakterze turystycznym

  • Czechy wpisały nasz kraj na zieloną listę, co oznacza, że możemy przekraczać tę listę bez żadnych ograniczeń

Od 1 lipca ma obowiązywać europejski certyfikat covidowy, coraz więcej krajów decyduje się więc na stopniowe łagodzenie obostrzeń. Takie kroki podejmują również Czechy oraz Słowacja, co z pewnością będzie dobrą wiadomością dla turystów.

Zasady wjazdu na Słowację

W przypadku Słowacji zmianie uległy zasady kwarantanny dla turystów. Już nie muszą przechodzić jej ci podróżni, którzy w ciągu ostatnich 2 tygodni przebywali wyłącznie w krajach o niskim ryzyku pandemicznym.

Na tzw. zielonej liście znalazła się Polska, wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, Tajwan, Nowa Zelandia, Makau, Izrael, Grenlandia, Australia, Chińska Republika Ludowa, Islandia, Korea Południowa, Norwegia oraz Singapur.

Każda osoba przekraczająca granicę, która chce uniknąć izolacji, musi przedstawić:

Upadły dwie linie lotnicze

Upadły dwie linie lotnicze w Europie

CZYTAJ DALEJ
  • Negatywny wynik testu PCR (wykonany do 72 godzin przed podróżą);

  • Certyfikat ozdrowieńca;

  • Negatywny wynik testu antygenowego (wykonany do 24 godzin przed podróżą);

  • Certyfikat potwierdzający przyjęcie pierwszej dawki szczepienia (od daty szczepienia musi minąć co najmniej 21 dni i nie więcej niż 90) lub preparatu jednodawkowego.

Jeśli podróżny nie posiada wyżej wymienionych dokumentów, zobowiązany jest do przejścia 14-dniowej kwarantanny. Przejść ją można zarówno w warunkach domowych, jak i hotelu. Zwolnić z niej może w tej sytuacji wykonanie testu PCR lub antygenowego na terenie Słowacji.

Zasady wjazdu do Czech

Czechy wpisały Polskę na tzw. zieloną listę jeszcze przed weekendem. Od poniedziałku 14 czerwca na granicach obowiązują nowe zasady dla podróżnych.

Jako że uznawani jesteśmy za kraj o niskim ryzyku pandemicznym, turyści mogą wjeżdżać na terytorium Czech bez ograniczeń. Podróżni nie muszą robić testów na COVID-19, nie jest też konieczne przedstawienie zaświadczenia o zaszczepieniu preparatem przeciwko koronawirusowi.

Na miejscu urlopowiczów czeka również wiele atrakcji. Działają już hotele, kina, teatry, a także baseny czy kluby nocne. Większość miejsc turystycznych przyjmuje już gości, choć liczyć się trzeba z reżimem sanitarnym obejmującym m.in. konieczność noszenia maseczek czy limity liczby gości.

Ponadto Czechy podzieliły kraje świata na cztery grupy ryzyka. Zależnie od listy, pasażerów obowiązują różne obostrzenia, a do krajów o bardzo wysokim ryzyku wprowadzono całkowity zakaz podróży.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gov.pl

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Grecja łagodzi restrykcje dla osób zaszczepionych

Czytaj więcej >

Europa

Słowacja chce zakazać samochodów spalinowych w Tatrach. Zapowiadają rewolucję transportową

Czytaj więcej >

Europa

Powodzie w Wenecji. Woda wdarła się na plac św. Marka

Czytaj więcej >

Europa

Tatry. Dwa młode niedźwiedzie straciły życie w ciągu niecałej doby

Czytaj więcej >

Europa

Wulkan na włoskiej wyspie budzi się po 130 latach. Wprowadzono żółty alert

Czytaj więcej >

Europa

Najwyższy szczyt Europy „skurczył się" o 92 cm w ciągu 4 lat

Czytaj więcej >