Turysci.pl
Czechy wpisały Polskę na zieloną listę

fot. pixabay.com/LubosHouska

Czechy wpisują Polskę na zieloną listę. Od poniedziałku koniec ograniczeń

12 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Czechy wpisały Polskę na zieloną listę krajów, w których ryzyko epidemiczne jest niskie. Zgodnie z komunikatem tamtejszego MSZ, oznacza to zniesienie obostrzeń wynikających z trwającej pandemii. Nowe przepisy mają wejść w życie w poniedziałek 14 czerwca.

  • Czechy uznały Polskę za kraj o niskim ryzyku pandemicznym

  • Na zielonej liście, oprócz Polski, umieszczono Rumunię, Monako i Islandię

  • Od poniedziałku 14 czerwca Polacy będą mogli wjeżdżać do Czech bez obostrzeń wynikających z pandemii

Wiadomość o wprowadzeniu przez Czechy nowej mapy kategoryzującej państwa pod względem zagrożenia epidemicznego pojawiła się w piątek po południu. Szczegółową mapę opublikowała m.in. Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce na swoim profilu na Facebooku.

Wszystkie kraje podzielone zostały na cztery kategorie, oznaczone kolorami: zielonym, żółtym, pomarańczowym oraz czerwonym. Wpływ na to miało zagrożenie pandemiczne i sytuacja panująca na danym obszarze. Polska oznaczona została jako kraj niskiego ryzyka.

Czechy znoszą obostrzenia dla Polski

Jak czytamy w komunikacie, od poniedziałku 14 czerwca podróże z Polski do Czech odbywać się będą bez żadnych ograniczeń. Na zielonej liście, oprócz naszego kraju, znalazła się jeszcze Rumunia, Islandia oraz Monako.

Bon turystyczny dla seniorów zatwierdzony przez Senat

Bon Turystyczny dla emerytów i rencistów. Senat jest za

CZYTAJ DALEJ

Na rządowych stronach Polski jeszcze nie ma oficjalnego komunikatu wyjaśniającego zmianę przepisów. Nie wiadomo więc, czy wjazd będzie zupełnie swobodny i niekontrolowany, czy - tak jak np. w przypadku Niemiec - konieczne może okazać się np. okazanie certyfikatu szczepień lub testu na COVID-19.

Ambasada Czech w Polsce zaznaczyła, że wyłącznie podróżni z tzw. zielonych stref mogą spodziewać się zniesienia ograniczeń. Oznacza to, że turyści tranzytem przejeżdżający nasz kraj i wjeżdżający do Czech, muszą już stosować się do zasad granicznych nałożonych na poszczególne grupy krajów.

W zbiorze państw czerwonych znalazła się m.in. Rosja, Ukraina czy Słowacja. Na pomarańczowo oznaczono np. Hiszpanię i Francję, a na żółto Portugalię, Włochy czy Niemcy. Szczegółowa mapa dostępna jest we wpisie poniżej.

Oprócz czterech kolorów, kórymi oznaczone zostały kraje Europy, Czesi wprowadzili jeszcze tzw. kolor czarny. Objęte są nim kraje, w których ryzyko pandemiczne jest ekstremalnie wysokie. Rząd naszych sąsiadów zakazał podróżowania do tych państw. Są to m.in. RPA, Malawi, Nepal, Zimbabwe, Indie czy Kolumbia.

Do poniedziałku wjazd do Czech na starych zasadach

Do poniedziałku 14 czerwca Polaków obowiązują jeszcze wcześniejsze obostrzenia graniczne wprowadzone przez Czechy. Osoby wybierające się na weekend powinny wiedzieć, że obecnie do naszych sąsiadów bez ograniczeń wjechać można w celach turystycznych wyłącznie na 24 godziny.

Jeśli ktoś zamierza spędzić w Czechach dłuższy urlop, musi na granicy okazać negatywny test na COVID-19 (respektowane są zarówno badania antygenowe, jak i PCR). Z obostrzeń zwalnia również przedstawienie dokumentu potwierdzającego przyjęcie szczepienia.

Tranzyt bez ograniczeń z Polski do Czech umożliwiono do 12 godzin. Podróżni przed wyjazdem powinni pamiętać jednak, że Polska wciąż utrzymuje obostrzenia pandemiczne obowiązujące osoby wjeżdżające do naszego kraju.

Oznacza to, że nawet gdy Czechy zniosą ograniczenia i będzie można tam swobodnie wyjechać na urlop, to po powrocie do Polski konieczne jest poddanie się kwarantannie. Zwolnić z niej może jedynie przedstawienie negatywnego wyniku testu na COVID-19 lub okazanie dokumentu potwierdzającego przyjęcie szczepionki.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Ambasada Rep. Czeskiej w Polsce/Facebook

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Grecja łagodzi restrykcje dla osób zaszczepionych

Czytaj więcej >

Europa

Słowacja chce zakazać samochodów spalinowych w Tatrach. Zapowiadają rewolucję transportową

Czytaj więcej >

Europa

Powodzie w Wenecji. Woda wdarła się na plac św. Marka

Czytaj więcej >

Europa

Tatry. Dwa młode niedźwiedzie straciły życie w ciągu niecałej doby

Czytaj więcej >

Europa

Wulkan na włoskiej wyspie budzi się po 130 latach. Wprowadzono żółty alert

Czytaj więcej >

Europa

Najwyższy szczyt Europy „skurczył się" o 92 cm w ciągu 4 lat

Czytaj więcej >