Turysci.pl

Piotr Molecki/East News

Dermatolodzy: Ozdrowieńcy i zaszczepieni powinni poczekać kilka tygodni na opalanie na plażach

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Tegoroczne wakacje będą inne niż wszystkie, głównie z powodu pandemii COVID-19. Zmieniają się preferencje wyjazdowe, obostrzenia, ale i zwyczaje turystów. Włoscy dermatolodzy apelują o jeszcze jedną rzecz - zachowanie ostrożności podczas opalania. Eksperci zajmujący się rakiem skóry są zdania, że ozdrowieńcy i osoby zaszczepione powinny poczekać kilka tygodni z kąpielami słonecznymi.

  • We Włoszech trwa kampania informacyjna dotycząca raka skóry. Medycy wskazują, że skórę ozdrowieńców i zaszczepionych trzeba bardziej chronić

  • Lekarze cytowani przez Il Messangero radzą, by z wakacyjnym opalaniem na plażach poczekać nawet kilka tygodni

  • Powrót do kąpieli słonecznych ich zdaniem powinna odbywać się stopniowo i z zastosowaniem kremów ochronnych, by nie sprawić sobie kłopotów skórnych

Zbliżające się wielkimi krokami wakacje mają być wyjątkowo ciepłe. Eksperci mówią o pogodzie idealnej na urlopy krajowe, wysokich temperaturach oraz gorącym słońcu . Na to ostatnie - zdaniem włoskich naukowców i lekarzy - szczególnie uważać powinni jednak ozdrowieńcy oraz osoby zaszczepione.

Jak podaje WP, we Włoszech trwa kampania edukacyjna dotycząca raka skóry. Eksperci skupiają się szczególnie o znaczeniu i powiązaniach tej choroby nowotworowej z COVID-19. Radzą turystom wstrzymać się z opalaniem i długim wylegiwaniem na plażach, jeśli niedawno przeszli zakażenie lub przyjęli szczepionkę, by nie wystąpiły u nich problemy skórne.

Włoscy naukowcy: Ostrożnie z opalaniem

WP, powołując się na włoskich dermatologów, informuje o powiązaniach między zaszczepieniem oraz zachorowaniem na COVID-19 a stanem skóry. Podkreślają, że konieczne jest specjalne opiekowanie się nią oraz chronienie przed promieniami słonecznymi.

Włoskie Il Messagero, cytujące tamtejszych lekarzy, podkreśla z kolei, że po infekcji lub przyjęciu preparatu, urlopowicze powinni poczekać z intensywnym opalaniem przynajmniej kilka tygodni. Eksperci zaznaczają, że najlepiej do kąpieli słonecznych wracać powoli, stopniowo, oczywiście stosując kremy ochronne.

Dermatolog Luca Fania twierdzi, że podczas tegorocznych wakacji nie powinniśmy przesadzać z korzystaniem ze słońca. Ekspert podkreślił, że COVID-19 może u chorego wywołać wysypkę czy pokrzywkę, a więc jest to choroba związana z dolegliwościami skórnymi. Należy więc robić wszystko, by ich uniknąć i nie ryzykować.

Gdzie Polacy zamierzają spędzić wakacje 2021?

Unikanie opalania się jednak może być trudne, bo zdecydowana większość Polaków zamierza spędzić tegoroczne wakacje nad morzem. Aż 9 na 10 najczęściej wybieranych miejscowości znajduje się właśnie na wybrzeżu.

Jak informuje Noclegowo.pl, na liście najpopularniejszych miejscowości znalazło się Władysławowo, Sarbinowo, Łeba, Mielno, Ustronie Morskie, Pobierowo czy Jastarnia. Każde z tych miejsc słynie z pięknych i obleganych przez turystów plaż.

Wypoczywając nad wodą, pamiętajmy jednak o swoim zdrowiu. Jeśli zależy nam na letniej opaleniźnie, stosujmy kremy i preparaty ochronne. Pamiętajmy również o zasłanianiu głowy oraz twarzy i unikajmy wielogodzinnego leżenia w słońcu, bo skończyć się to może udarem.

Przebywając długo w promieniach słońca, dbajmy też o odpowiednie nawodnienie. Wypoczywając nad wodą zachowujmy się odpowiedzialnie, unikajmy alkoholu (a szczególnie pływania po nim na niestrzeżonych akwenach), a zamiast niego pijmy dużo wody.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Niesamowity pomysł na majówkę. Cudownie zachowane zamki na wodzie zobaczysz w Polsce
Czytaj więcej >

Polska

Kolejne pociągi Pendolino na torach w Polsce. Wiemy, gdzie pojadą superszybkie pociągi
Czytaj więcej >

Polska

Afera w samolocie PLL LOT. „Jeden pilot kradnie alkohol, a drugi się śmieje”
Czytaj więcej >

Polska

Grotołazi utknęli w jaskini w Tatrach. Na ratunek ruszyło dziesięciu ratowników
Czytaj więcej >

Polska

Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały
Czytaj więcej >

Polska

Bezmyślne zachowanie turystów w Parku Narodowym. Porażające, czego się dopuścili
Czytaj więcej >
Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]