Turysci.pl
Nie żyje polska podróżniczka

fot. wikimedia.org/Książka „Pierwsza dookoła świata”, wyd. 1979, okładka s. I/Public Domain

Nie żyje Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Legenda polskiego żeglarstwa

13 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Nie żyje kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz - polska legenda żeglarstwa. Pierwsza kobieta, która na jachcie żaglowym samotnie opłynęła świat. Tragiczną wiadomość przekazał Polski Związek Żeglarski.

Nie żyje kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Była pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła świat na jachcie żaglowym. Odeszła w nocy z 12 na 13 czerwca w Gdańsku. Miała 84 lata. O tragedii poinformował na swoim Facebooku Polski Związek Żeglarski oraz Polsat News.

Nie żyje kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

Podróż polskiej legendy na jachcie „Mazurek" rozpoczęła się 28 marca 1976 roku w Las Palmas. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz płynęła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, następnie ku Australii oraz wokół Afryki.

Wyprawa dookoła świata trwała 2 lata, a zakończyła się 20 marca 1978 roku. Pętla została domknięta w okolicach Zielonego Przylądka. Samotnie pokonała 28696 mil morskich.

Zatonęła łódź na Mazurach

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

CZYTAJ DALEJ

Z wielkim smutkiem informujemy, że dziś w nocy odeszła na wieczną wachtę kapitan Krystyna Chojnowska – Liskiewicz. Najwybitniejsza polska żeglarka i pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat zmarła w wieku 84 lat [pis. org.] – poinformował Polski Związek Żeglarski.

W dalszej części wpisu zacytowano wypowiedź prezesa Związku, Tomasza Chamera. W swojej wypowiedzi podkreślił, jak wyjątkową osobą była zmarła.

Dokonała wyczynu spektakularnego, który okazał się bodźcem nie tylko do rozwoju, ale też do popularyzacji żeglarstwa. Kluby żeglarskie w całej Polsce przeżywały prawdziwe oblężenie, każdy chciał być, jak Krystyna Chojnowska-Liskiewicz [pis. org.] – czytamy we wpisie słowa prezesa.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz do końca życia była osobą wyjątkowo aktywną i angażowała się w popularyzację żeglarstwa. Była m.in. członkinią jury przyznającego prestiżowe nagrody podróżnicze Rejs Roku oraz Kolosy.

Była również osobą wielokrotnie odznaczaną za swoje wyczyny podróżnicze oraz sportowe. Za słynny rejs dookoła świata otrzymała najwyższe wyróżnienie żeglarskie, Srebrny Sekstant.

To niejedyna śmierć polskiego podróżnika w tym roku. W lutym dotarła do Polski tragiczna wiadomość o śmierci Aleksandra Doby. Umarł na szczycie najwyższego szczytu Afryki - Kilimandżaro.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News/Polski Związki Żeglarski

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >