Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Nie żyje Aleksander Doba. "Zmarł śmiercią podróżnika"
Ania Radke
Ania Radke 23.02.2021 14:55

Nie żyje Aleksander Doba. "Zmarł śmiercią podróżnika"

nie żyje Aleksander Doba
fot. Facebook/ Aleksander Doba

Nie żyje podróżnik Aleksander Doba - legenda, znana przede wszystkim dzięki historycznemu samotnemu przepłynięciu kajakiem z kontynentu na kontynent z Afryki do Ameryki Południowej dzięki sile mięśni. Wiadomość o śmierci przekazała jego rodzina. Miał 74 lata.

Nie żyje Aleksander Doba

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. Zmarł śmiercią podróżnika zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro spełniając swoje marzenia – poinformowała za pośrednictwem Facebooka rodzina podróżnika.

doba-1614084715.jpg
Aleksander Doba

fot. Facebook (screen)

Aleksander Doba miał 74 lata. O swoim zamiarze zdobycia Kilimandżaro podróżnik mówił w lutym w rozmowie z „Tygodnikiem Swarzędzkim". Wyprawa została zorganizowana przez Klub Podróżników Soliści i miała potrwać od 16 lutego do 4 marca.

Kajaki nie odwiodły mnie od innych form poznawania świata. Już sama nazwa tej najwyższej góry Afryki jest fascynująca. To samotna góra powulkaniczna wyrastająca z sawann w pobliżu równika na wysokość niemal 6 km. W planowanej wyprawie jest wejście na szczyt góry i zejście do podnóża, safari w dwóch parkach narodowych: Tarangire i Ngoro Ngoro oraz odpoczynek na wyspie Zanzibar – opisywał Doba.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Aleksander Doba był pierwszym człowiekiem w historii, który przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent, wyłącznie dzięki sile własnych rąk. Do miejscowości Acaraú w Brazylii dopłynął 2 lutego 2011 po 99 dniach rejsu i przepłynięciu 2913 mil morskich.

Oprócz rejsu przez Ocean Atlantycki Aleksander Doba opłynął również Morze Bałtyckie, a także Bajkał. Przepłynął również wzdłuż całego polskiego wybrzeża od Polic do Elbląga oraz kraju po przekątnej od Przemyśla do Świnoujścia.

- Byłem przez całe życie i jestem nadal ciekawy świata. Tą ciekawość początkowo rozbudzili we mnie rodzice. To jest moja główna przyczyna i siła poznawania różnych form turystyki. Były to: turystyka rowerowa, piesza nizinna i górska, żeglarstwo, szybownictwo, spadochroniarstwo. Wreszcie turystyka kajakowa w różnych jej formach i odmianach. Kajaki jednak nie odwiodły mnie od innych form poznawania świata - mówił Doba w rozmowie z „Portalem Swarzędzkim”.

W 2015 roku polski kajakarz został wybrany „Podróżnikiem roku” w głosowaniu „National Geographic”. W 2018 roku podróżnik otrzymał również Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz trafił na okładkę gazety „The New York Time”.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Facebook