Turysci.pl
nie żyje Aleksander Doba

fot. Facebook/ Aleksander Doba

Nie żyje Aleksander Doba. "Zmarł śmiercią podróżnika"

23 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Nie żyje Aleksander Doba, polski podróżnik znany z pierwszego w historii samotnego przepłynięcia kajakiem z Afryki do Ameryki Południowej. "Zmarł śmiercią podróżnika zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro spełniając swoje ma

Nie żyje podróżnik Aleksander Doba - legenda, znana przede wszystkim dzięki historycznemu samotnemu przepłynięciu kajakiem z kontynentu na kontynent z Afryki do Ameryki Południowej dzięki sile mięśni. Wiadomość o śmierci przekazała jego rodzina. Miał 74 lata.

Nie żyje Aleksander Doba

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. Zmarł śmiercią podróżnika zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro spełniając swoje marzenia – poinformowała za pośrednictwem Facebooka rodzina podróżnika.

doba-1614084715.jpg

Aleksander Doba

fot. Facebook (screen)

Aleksander Doba miał 74 lata. O swoim zamiarze zdobycia Kilimandżaro podróżnik mówił w lutym w rozmowie z „Tygodnikiem Swarzędzkim". Wyprawa została zorganizowana przez Klub Podróżników Soliści i miała potrwać od 16 lutego do 4 marca.

Kajaki nie odwiodły mnie od innych form poznawania świata. Już sama nazwa tej najwyższej góry Afryki jest fascynująca. To samotna góra powulkaniczna wyrastająca z sawann w pobliżu równika na wysokość niemal 6 km. W planowanej wyprawie jest wejście na szczyt góry i zejście do podnóża, safari w dwóch parkach narodowych: Tarangire i Ngoro Ngoro oraz odpoczynek na wyspie Zanzibar – opisywał Doba.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Aleksander Doba był pierwszym człowiekiem w historii, który przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent, wyłącznie dzięki sile własnych rąk. Do miejscowości Acaraú w Brazylii dopłynął 2 lutego 2011 po 99 dniach rejsu i przepłynięciu 2913 mil morskich.

Oprócz rejsu przez Ocean Atlantycki Aleksander Doba opłynął również Morze Bałtyckie, a także Bajkał. Przepłynął również wzdłuż całego polskiego wybrzeża od Polic do Elbląga oraz kraju po przekątnej od Przemyśla do Świnoujścia.

- Byłem przez całe życie i jestem nadal ciekawy świata. Tą ciekawość początkowo rozbudzili we mnie rodzice. To jest moja główna przyczyna i siła poznawania różnych form turystyki. Były to: turystyka rowerowa, piesza nizinna i górska, żeglarstwo, szybownictwo, spadochroniarstwo. Wreszcie turystyka kajakowa w różnych jej formach i odmianach. Kajaki jednak nie odwiodły mnie od innych form poznawania świata - mówił Doba w rozmowie z „Portalem Swarzędzkim”.

W 2015 roku polski kajakarz został wybrany „Podróżnikiem roku” w głosowaniu „National Geographic”. W 2018 roku podróżnik otrzymał również Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz trafił na okładkę gazety „The New York Time”.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Facebook

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >