Turysci.pl
Wicepremier Gowin mówił o turystyce

fot. pixabay.com/Romuald_Gałęcki

Wicepremier Gowin o turystyce: Jest ważna dla polskiego PKB

15 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Jarosław Gowin w poniedziałek wziął udział w konferencji programowej Porozumienia, która była skupiona na polskim sektorze turystycznym. Wicepremier podkreślił, że branża ta jest ważna dla PKB Polski. Jego zdaniem jest nadzieja, że czwartej fali pandemii nie będzie i da to szansę na odrodzenie się turystyki.

  • Jarosław Gowin podczas konferencji programowej Porozumienia skupił się na sektorze polskiej turystyki. Zaznaczył, że jeśli zaszczepi się przynajmniej 70 proc. Polaków, to czwartej fali pandemii może nie być, a branża turystyczna się odbuduje

  • Głos zabrał też wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Andrzej Gut-Mostowy. Jego zdaniem polscy turyści chcą teraz przede wszystkim wypoczywać aktywnie

  • Polityk zapowiedział powstanie nowego rejestru obiektów turystycznych. Ma on zostać stworzony na stronie Turystyka.gov.pl

W poniedziałek odbyła się w Muszynie konferencja programowa Porozumienia, która skupiona była na polskiej branży turystycznej. Wicepremier Jarosław Gowin podkreślił znaczenie tego sektora gospodarki w polskim PKB i wyraził nadzieję na jej odrodzenie po kryzysie pandemicznym.

Kary za brak rejestracji na Słowacji

Wyjeżdżając na Słowację trzeba się zarejestrować. Za zignorowanie przepisu grożą kary

CZYTAJ DALEJ

Jarosław Gowin podkreśla znaczenie polskiego turystyki

Wicepremier podczas przemówienia mówił, że w czasie pandemii koronawirusa przekonaliśmy się, jak bardzo turystyka jest ważna dla polskiego PKB. Zaznaczył jej znaczenie dla poszczególnych regionów.

Stwierdził, że nasz kraj znajduje się już w „przededniu zakończenia pandemii" po tym, jak uporaliśmy się z kolejną falą zakażeń. Zdaniem Gowina - o ile zaszczepi się przynajmniej 70 proc. Polaków - jest nadzieja na to, że czwarta fala się już nie pojawi. Zgodnie ze słowami polityka byłaby to szansa na odrodzenie branży turystycznej.

W dalszej części do tej wizji odniósł się również burmistrz Muszyny, pełniący też funkcję prezesa Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, Jan Golba. Zaznaczył, że po zakończeniu pandemii konieczne będą publiczne inwestycje w infrastrukturę turystyczną, by dała ona radę podnieść się po wielomiesięcznym kryzysie.

Zdaniem Golby rząd powinien pilnie stworzyć program odbudowy turystyki w Polsce, a przy tym celu niezbędne okazać się może uruchomienie środków przeznaczonych na inwestycje. Zaznaczył, że dedykowane powinny być nie tylko infrastrukturze turystycznej, ale również uzdrowiskowej.

Powstanie nowy rejestr obiektów turystycznych

W czasie konferencji głos zabrał również wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Andrzej Gut-Mostowy. W rządzie to on w znacznej mierze odpowiedzialny jest właśnie za sektor turystyczny. Jak zaznaczył, w wyniku pandemii potrzeby rekreacyjne oraz przyzwyczajenia turystyczne Polaków uległy znacznym zmianom.

Wyraził przekonanie, że polski turysta obecnie stawia na aktywny wypoczynek. Dowodem na to ma być aktywność urlopowiczów na terenach duktów leśnych czy parków narodowych w czasie, gdy hotele i typowe obiekty turystyczne były zamknięte.

Zapowiedział również powstanie nowego rejestru obiektów turystycznych. Ma on powstać na stronie Turystyka.gov.pl. Skupione tam mają być wszystkie spisy obiektów hotelowych oraz noclegowych. Obecnie funkcjonują one już na stronach rządowych, jednak mają zostać udoskonalone i zmienione.

Tę metamorfozę polityk zapowiedział na pierwsze dni lipca i nazwał ją „totalną rewolucją". Zgodnie z zapowiedziami, obiekty zarejestrowane w Urzędach Marszałkowskich będą prezentowane na stronie Ministerstwa „w sposób dynamiczny i interaktywny".

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Konferencja programowa/Forsa.pl

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyc

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Wypadek autobusu podczas wycieczki. Cztery osoby są ranne, 31 dzieci zabrano do szpitala

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zostawiają zwierzęta na tatrzańskich szlakach. „Nawet nie potrafiła nam powiedzieć, skąd zabrała psiaka"

Czytaj więcej >

Polska

Remonty w Karkonoskim Parku Narodowym. „Utrudnienia potrwają około pięć dni"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści bez przygotowania poszli na Orlą Perć. W środku nocy sprowadzało ich TOPR

Czytaj więcej >

Polska

TPN ostrzega przed niedźwiedziami. Zwierzęta podchodzą coraz bliżej osiedli

Czytaj więcej >

Polska

Ojciec zabrał 12-latkę na Orlą Perć. „Dziecko bardzo się bało i czuło się niepewnie"

Czytaj więcej >