Przed każdą podróżą należy dokładnie się przygotować. Istnieje wiele patentów na to, aby zrobić to sprawnie i z sukcesem. Dodatkowo powinniśmy pamiętać o zasadach, które obowiązują podczas podróżowania. Zebraliśmy niezbędne rady, tak aby każdy turysta miał je pod ręką.
Nad Wyspy Kanaryjskie dotarło niebywałe zjawisko, które można było obserwować jakiś czas temu w Europie. Do uwielbianego przez turystów regionu dotarł pył i piasek znad marokańskiej części Sahary. Kalima, bo tak nazywa się to zjawisko, sprawiła, że bajeczny krajobraz Wysp Kanaryjskich przypomniał powierzchnię Marsa.
Do sieci trafiły zdjęcia z Karpacza, które ukazują niebywałe sceny w górskim kurorcie. W Sudetach pojawiło się mnóstwo turystów, a z godziny na godzinę ich liczba się zwiększa. Podróżnych na wyjazd skusiła z pewnością decyzja Rady Ministrów w sprawie luzowania obostrzeń dla branży turystycznej, jak i sprzyjająca pogoda. Ku uciesze władz miasta i policji, nie zanotowano dotychczas żadnego groźnego incydentu.
Turyści znów pojawili się Zakopanem. Tym razem na Krupówkach było wyjątkowo spokojnie i przyjezdni nie gromadzili się masowo, tak jak miało to miejsce jeszcze przed tygodniem. Jak jednak informuje rzecznik zakopiańskiej policji, służby przez całą noc z piątku na sobotę miały ręce pełne roboty. Podróżni wszelkie zabawy przenieśli do hoteli i pensjonatów. Doszło do ponad 100 interwencji.
W Chorwacji pod koniec grudnia 2020 roku miało miejsce potężne trzęsienie ziemi, które zniszczyło wiele budynków i odebrało mieszkańcom dorobek życia. Setki osób pozostało bez dachu nad głową, a 7 osób straciło życie. Mimo że minęły już dwa miesiące od dramatycznych wydarzeń, to skutki tragedii wciąż są odczuwalne. Najtrudniejsza sytuacja jest w chorwackiej wiosce, która została nazwa przez mieszkańców „dziurawą”. Powstało w niej blisko 100 lejów krasowych, które budzą strach. Niecodzienny widok stał się atrakcją dla podróżnych.
Zagraniczne media obiegła tragiczna informacja. W popularnym wśród turystów rozegrał się dramat, w wyniku którego śmierć poniosła kobieta. O życie turystki walczono bardzo długo. Niestety. Jak się okazuje, wystarczyła jedna zła decyzja, aby wymarzony urlop pokryły czarne chmury. W malowniczym regionie na Maui na Hawajach turystka została zmieciona do oceanu z otwartego kąpieliska, które znane jest z niebezpiecznych i gwałtownych powodzi.
Policja uchwyciła oszusta, który w internecie oferował wynajem apartamentu nad morzem. Naciągaczem okazał się młody mężczyzna w wieku 21 lat z Wyszkowa z województwa mazowieckiego. Oferty wynajmu nad Bałtykiem były sfabrykowane i zawierały przypadkowe zdjęcia, skradzione z innych stron. Mężczyzna pobierał opłaty oraz zaliczki, a następnie urywał kontakt z zainteresowanymi.
Dobre wiadomości płyną dla turystów z Belize. Kraj położony w Ameryce Środkowej na nowo będzie przyjmował przyjezdnych. Niezbędny jest jedynie negatywny test na obecność koronawirusa. Dodatkowo podróżni muszą pamiętać o wszelkich zasadach bezpieczeństwa, które obowiązują w tym egzotycznym regionie.BelizeBelize, fot. pixabay/hat3m, pixabay license
Na początku XXI wieku eksperci zajmujący się klimatem przygotowali prognozy dotyczące wzrostu poziomu mórz na świecie. Po latach okazało się, że modelowe dane mają swoje pokrycie w rzeczywistości. Skutków ocieplenia klimatu nie da się już cofnąć. Do końca wieku przybędzie do 30 do 60 cm wody. Jest to duże zagrożenie dla nadmorskich miast. Także i polskie kurorty nie mogą spać spokojnie.LodowiecLodowiec, fot. pixabay/ Schmid-Reportagen, pixabay license
17 lutego 2021 roku TOPR wydał komunikat o 3. stopniu zagrożenia lawinowego. Okazuje się, że po dwóch dniach sytuacja jest jeszcze gorsza. Wszystko za sprawą dużej pokrywy śniegu w wyższych partiach gór i nadchodzącej odwilży. Istnieje duże zagrożenie w Tatrach, a turyści powinni unikać szlaków o dużym nachyleniu. Podróżni, którzy zdecydują się na wprawę w weekend, powinni być wyposażeni w odpowiedni sprzęt. TOPR określił zagrożenie jako znaczne.
Kwarantanna narodowa w Portugalii sprawiła, że do kraju nie wjeżdżają żadni turyści. To znów przekłada się na wielkie straty w branży turystycznej. Hotelarzom zaczyna brakować tchu i sił do walki. Są tacy, którzy poszli o krok dalej i postanowili w dobie pandemii sprzedać swój obiekt noclegowy. Ofert jest coraz więcej, a hotele zdobywają nowych właścicieli.
Władze Irlandii zabroniły obywatelom podróży, które nie są konieczne. Za złamanie tego przepisu grozi grzywna w wysokości 500 euro (2245 zł). Turyści znaleźli jednak sposób na obejście restrykcji, a policja nie może z nimi poradzić.
Polskie lotniska chciały wyjść naprzeciw potrzebom pasażerów i planowały wprowadzenie szybkich testów na obecność koronawirusa, tak aby podróżni nie musieli odbywać kwarantanny po przylocie. Pomysł udało się wdrożyć we Wrocławiu i Poznaniu. Natomiast Lotnisko Chopina w Warszawie nadal szuka sposobu na testowania, a w Katowicach nie wydano zgodny na przeprowadzanie testów. Podróżni wracający z zagranicy muszą liczyć się z utrudnieniami związanymi z odbyciem kwarantanny.
Pandemia koronawirusa dała się we znaki niemal wszystkim branżom, które od roku notują olbrzymie straty. Ucierpiały również linie lotnicze, które co chwile są zmuszane do anulowania połączeń międzynarodowych. Polski przewoźnik LOT wyszedł jednak naprzeciw potrzebom swoich klientów i wprowadził zmiany, które ułatwią planowanie podróży.
Jeszcze niedawno Polacy masowo rezerwowali urlopy na Zanzibarze. Było to w głównej mierze spowodowane faktem, że kraj ten nie wprowadzał zbyt restrykcyjnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. W ostatnich tygodniach trend ten jednak stopniowo się zmienia.
Szczepienia przeciw Covid-19 są nadzieją organizacji turystycznych oraz państw, które swoją gospodarkę opierają na turystyce. Niedawno pisaliśmy, że Grecja ma zamiar wprowadzić dokument potwierdzający przyjęcie preparatu. Przeciwnicy twierdzą jednak, że pomysł jest dyskryminujący dla niektórych grup.
Polacy mogą zauważyć skutki kryzysu pandemicznego w bardzo wielu sektorach gospodarki. Widać je m.in. w służbie zdrowia czy handlu, ale również w branży turystycznej. Podróżujemy inaczej niż przed powstaniem koronawirusa, zmieniają się nasze preferencje, a nadchodzące wakacje mogą wyglądać zupełnie inaczej niż nam się wydaje.
Tanie linie lotnicze starają się odpowiadać na oczekiwania klientów również w czasie trwającej pandemii koronawirusa. Niedawno pisaliśmy, że Chorwacja w zeszłym roku biła rekordy popularności. Wówczas turyści najchętniej jeździli tam samochodami. Już tego lata będzie można podróżować tam samolotem tanim kosztem.
Turystyczny sezon zimowy został niemalże całkowicie zrujnowany przez ograniczenia pandemiczne, podróżni więc z niepokojem czekają na lato. Wszyscy mają nadzieję, że do tego czasu obostrzenia zostaną zniesione choć w pewnym stopniu, jednak czy rzeczywiście będzie to możliwe?
Ubiegłoroczne wakacje, spędzone w reżimie sanitarnym, przygotowały nieco turystów na to, co czekać ich może również w tym roku. Teraz jednak pojawiła się jeszcze jedna, kontrowersyjna kwestia - obowiązkowe szczepienia dla podróżnych.
Wyspa Wolin znajduje się w północno-zachodniej Polsce - od południa oblewają ją wody Zalewu Szczecińskiego, a od północy Morze Bałtyckie. Jest to największa wyspa leżąca w granicach naszego kraju, jednak i tak jest dość niewielkich rozmiarów – ma 265 km².
Podróże z powodu pandemii koronawirusa są obecnie znacząco ograniczane decyzjami rządów państw. Turyści z USA, którzy zdążyli się już zaszczepić czują się już jednak na tyle bezpiecznie, aby planować pierwsze podróże. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się piękna Sycylia.
Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie Polacy będą podróżować w 2021Jakie utrudnienia czekają turystówJaki kierunek był hitem w 2020 rokuWakacje w 2021 roku wiążą się z wielkimi nadziejami Polaków i równie ambitnymi planami. Wielu pożegnało 2020 z wyraźną ulgą i już teraz wyszukuje wakacyjne kierunki, które odwiedzi po wygaśnięciu pandemii. Zarówno pracownicy branży, jak i turyści, liczą, że dzięki szczepieniom uda się w końcu pokonać koronawirusa.
Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis przewiduje, że tego lata sektor turystyczny poradzi sobie lepiej, niż w 2020 r. Według jego obserwacji przeważająca będzie kwestia szczepień. Optymizmem napawa go również fakt, że akcje szczepień są z sukcesem prowadzone w krajach, z których przyjeżdża do Grecji wielu turystów.
Nadmorskie kurorty w Polsce od dawna cieszą się ogromną popularnością, jednocześnie jednak słynąc z wygórowanych cen - zwłaszcza w czasie letnich wakacji. Turyści często porównują koszt urlopu nad Bałtykiem do zagranicznej podróży na południe Europy, ale mimo to lubimy klimat Sopotu, Międzyzdrojów czy Mielna i chętnie je masowo odwiedzamy.
Linie lotnicze dotkliwie ucierpiały przez kryzys pandemiczny. Już ubiegłoroczne wakacje przyniosły potężne straty, a wtedy koronawirus dopiero rozprzestrzeniał się po świecie. Dziś jest już w każdym kraju na świecie, przetrwaliśmy drugą falę zachorowań, a obostrzenia obowiązują w większości państw. Zmieniły się również zasady turystyki - przodują wyjazdy krajowe, choć i one są w znacznej mierze ograniczone.
Podróże mogą być bardzo przyjemne, ale i niebezpiecznie jednocześnie. Niewiele osób wie, że aby dobrze przygotować się na wyprawę, warto pamiętać o kilku czynnościach, które są niezbędne dla naszej psychicznej kondycji. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed wyjazdem?
Wodospady Iguazú znajdują się na pograniczu Brazylii i Argentyny, a także w niedalekiej odległości od Paragwaju. Są zatem punktem, którego wręcz nie można pominąć podczas wyprawy do Ameryki Południowej.