Jeszcze niedawno Polacy masowo rezerwowali urlopy na Zanzibarze. Było to w głównej mierze spowodowane faktem, że kraj ten nie wprowadzał zbyt restrykcyjnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. W ostatnich tygodniach trend ten jednak stopniowo się zmienia.
Szczepienia przeciw Covid-19 są nadzieją organizacji turystycznych oraz państw, które swoją gospodarkę opierają na turystyce. Niedawno pisaliśmy, że Grecja ma zamiar wprowadzić dokument potwierdzający przyjęcie preparatu. Przeciwnicy twierdzą jednak, że pomysł jest dyskryminujący dla niektórych grup.
Polacy mogą zauważyć skutki kryzysu pandemicznego w bardzo wielu sektorach gospodarki. Widać je m.in. w służbie zdrowia czy handlu, ale również w branży turystycznej. Podróżujemy inaczej niż przed powstaniem koronawirusa, zmieniają się nasze preferencje, a nadchodzące wakacje mogą wyglądać zupełnie inaczej niż nam się wydaje.
Tanie linie lotnicze starają się odpowiadać na oczekiwania klientów również w czasie trwającej pandemii koronawirusa. Niedawno pisaliśmy, że Chorwacja w zeszłym roku biła rekordy popularności. Wówczas turyści najchętniej jeździli tam samochodami. Już tego lata będzie można podróżować tam samolotem tanim kosztem.
Turystyczny sezon zimowy został niemalże całkowicie zrujnowany przez ograniczenia pandemiczne, podróżni więc z niepokojem czekają na lato. Wszyscy mają nadzieję, że do tego czasu obostrzenia zostaną zniesione choć w pewnym stopniu, jednak czy rzeczywiście będzie to możliwe?
Ubiegłoroczne wakacje, spędzone w reżimie sanitarnym, przygotowały nieco turystów na to, co czekać ich może również w tym roku. Teraz jednak pojawiła się jeszcze jedna, kontrowersyjna kwestia - obowiązkowe szczepienia dla podróżnych.
Wyspa Wolin znajduje się w północno-zachodniej Polsce - od południa oblewają ją wody Zalewu Szczecińskiego, a od północy Morze Bałtyckie. Jest to największa wyspa leżąca w granicach naszego kraju, jednak i tak jest dość niewielkich rozmiarów – ma 265 km².
Podróże z powodu pandemii koronawirusa są obecnie znacząco ograniczane decyzjami rządów państw. Turyści z USA, którzy zdążyli się już zaszczepić czują się już jednak na tyle bezpiecznie, aby planować pierwsze podróże. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się piękna Sycylia.
Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie Polacy będą podróżować w 2021Jakie utrudnienia czekają turystówJaki kierunek był hitem w 2020 rokuWakacje w 2021 roku wiążą się z wielkimi nadziejami Polaków i równie ambitnymi planami. Wielu pożegnało 2020 z wyraźną ulgą i już teraz wyszukuje wakacyjne kierunki, które odwiedzi po wygaśnięciu pandemii. Zarówno pracownicy branży, jak i turyści, liczą, że dzięki szczepieniom uda się w końcu pokonać koronawirusa.
Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis przewiduje, że tego lata sektor turystyczny poradzi sobie lepiej, niż w 2020 r. Według jego obserwacji przeważająca będzie kwestia szczepień. Optymizmem napawa go również fakt, że akcje szczepień są z sukcesem prowadzone w krajach, z których przyjeżdża do Grecji wielu turystów.
Nadmorskie kurorty w Polsce od dawna cieszą się ogromną popularnością, jednocześnie jednak słynąc z wygórowanych cen - zwłaszcza w czasie letnich wakacji. Turyści często porównują koszt urlopu nad Bałtykiem do zagranicznej podróży na południe Europy, ale mimo to lubimy klimat Sopotu, Międzyzdrojów czy Mielna i chętnie je masowo odwiedzamy.
Linie lotnicze dotkliwie ucierpiały przez kryzys pandemiczny. Już ubiegłoroczne wakacje przyniosły potężne straty, a wtedy koronawirus dopiero rozprzestrzeniał się po świecie. Dziś jest już w każdym kraju na świecie, przetrwaliśmy drugą falę zachorowań, a obostrzenia obowiązują w większości państw. Zmieniły się również zasady turystyki - przodują wyjazdy krajowe, choć i one są w znacznej mierze ograniczone.
Podróże mogą być bardzo przyjemne, ale i niebezpiecznie jednocześnie. Niewiele osób wie, że aby dobrze przygotować się na wyprawę, warto pamiętać o kilku czynnościach, które są niezbędne dla naszej psychicznej kondycji. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed wyjazdem?
Wodospady Iguazú znajdują się na pograniczu Brazylii i Argentyny, a także w niedalekiej odległości od Paragwaju. Są zatem punktem, którego wręcz nie można pominąć podczas wyprawy do Ameryki Południowej.
Pandemia koronawirusa przyczyniła się do ogromnych zawirowań w trendach turystycznych, które dostrzegalne są również na bazie obserwacji zachowań Polaków. Dynamiczne zmienianie ograniczeń w wielu krajach oraz ciągłe obostrzenia związane choćby z noszeniem maseczek, sprawiają, że wielu urlopowiczów decyduje się na wypoczynek inny niż zwykle. W poprzednich latach, jak mówiła Klaudyna Fudala z portalu Wakacje.pl w rozmowie z Money.pl, turyści często korzystali z ofert last minute, czyli kupowanych z niewielkim wyprzedzeniem. Liczyliśmy, że dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze, a jednocześnie odwiedzimy przepiękne miejsca za granicą.
Zdjęcia publikowane przez influencerów są często powodem do zazdrości. Zwłaszcza jeżeli wyjeżdżają na wakacje w piękne miejsce, co obecnie z powodu pandemii koronawirusa dla większości ludzi jest wręcz nierealne. Nieoczekiwanie zareagował rząd Wielkiej Brytanii, zapowiadając zwiększone kontrole na lotniskach.
Osoby planujące wakacje muszą liczyć się z tym, że będą musiały wykonać test na koronawirusa lub odbyć obowiązkową kwarantannę. Ponadto do 14 lutego obowiązuje kwarantanna dla osób przekraczających granicę Polski, stanowiącą zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną granicę UE, samolotem, autobusem lub innym środkiem transportu zbiorowego.
Meksyk rozciąga się między Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim od wschodu, a Oceanem Spokojnym od zachodu. W tym „kraju o wielu twarzach" znajdziemy m.in tętniącą życiem stolicę Mexico City, lasy tropikalne i góry, starożytne zabytki Majów oraz przepiękne plaże i rozległe ośrodków hotelowych.
Polacy są jednym z tych narodów, które posiadają własną stację badawczą na Antarktydzie. W skład Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego wchodzi m.in. latarnia morska, która obecnie nadaje się do rozbiórki. W jej miejsce ma powstać nowa latarnia, która będzie mogła służyć polskim badaczom przez kolejne lata. Polska Stacja na Antarktydzie, fot. wikipedia/praca własna, CC 3.0
Z tego artykułu dowiesz się:gdzie kobiety mogą jechać bez obaw o bezpieczeństwodlaczego można czuć się bezpiecznie w tym miejscuco warto zobaczyć w tych miejscachKobieta może podróżować gdziekolwiek chce, w zależności od swoich osobistych preferencji. Wiele z nich jednak wybierając cel podróży obawia się o swoje bezpieczeństwo. Specjalnie dla drugiej grupy powstała lista miejsc, gdzie można pojechać bez obaw.
WizzAir jest jedną z najpopularniejszych tanich linii wśród podróżnych z Polski. Przewoźnik ogłosił właśnie nową listę kierunków dostępnych dla pasażerów z polskich lotnisk. Wejdzie ona w życie w czerwcu tego roku.
Wiele biur podróży boleśnie odczuło kryzys wywołany pandemią koronawirusa, dlatego im szczególnie zależy na jak najszybszym powrocie do obsługi turystów. Szczepionka jest zarówno szansą na szybsze odmrożenie branży, jak i tematem wywołującym wiele kontrowersji wśród pasażerów, przewoźników, a także w Światowej Radzie Podróży i Turystyki.Podróżni zaczęli się zastanawiać, czy ich ulubione biura podróży nie zaczną wprowadzać do swoich regulaminów obowiązkowych szczepień. Warto przypomnieć, że Ryanair do dzisiaj tłumaczy się ze swojej kampanii reklamowej, której slogan brzmiał „zaszczep się i leć”. Ten ruch wywołał niemałe kontrowersje, które skutkowały wypłynięciem setek skarg i wszczęciem postępowania przez brytyjską agencję odpowiedzialną za kontrolowanie standardów reklam.
Branża turystyczna dotkliwie odczuła pandemię koronawirusa. Decyzje rządu o zorganizowaniu ferii zimowych w całym kraju w jednym terminie oraz zamknięciu hoteli i stoków pokrzyżowała plany zarówno przedstawicieli sektora turystycznego, jak i zwykłych urlopowiczów. Sytuacja jest tak dramatyczna, że doszło do zorganizowania protestów i powstania Góralskiego Veto, o którym więcej przeczytać możecie tutaj. Przez tę sytuację Polacy są jeszcze bardziej złaknieni wypoczynku i urlopu w ładnym miejscu. Jak podaje serwis Nocowanie.pl, turyści już zaczynają rezerwować miejsca noclegowe w najpopularniejszych, letnich kurortach. Okazuje się, że nasze plany są bardzo zróżnicowane - chcemy wyjeżdżać do Zakopanego, w Bieszczady oraz oczywiście nad Polskie morze. Trzy najpopularniejsze miejsca, które chcemy odwiedzić, wg serwisu Nocowanie.pl, to Władysławowo, Zakopane oraz Łeba. Kolejne miejsca na liście zajmują: Polańczyk, Krynica Morska, Szczawnica, Okuninka nad Jeziorem Białym, Karia, Solina oraz Jastarnia. Nocowanie.pl przekazało także informacje o najczęściej wybieranych przez Polaków terminach. Większość turystów celuje w przełom wakacyjnych miesięcy. Szczególnie pożądana jest druga połowa lipca oraz dwa pierwsze tygodnie sierpnia. Biorąc pod uwagę te informacje, postanowiliśmy sprawdzić ceny przykładowych noclegów w trzech najpopularniejszych miastach: Władysławowie, Zakopanem oraz Łebie, oferowanych na platformie Booking.com. Wyszukaliśmy propozycje dla trzyosobowej rodziny składającej się z dwójki dorosłych oraz jednego dziecka w terminie od 26 lipca do 1 sierpnia. Okazuje się, że najwięcej propozycji pojawiło się w stolicy Tatr (815 obiektów), na drugim miejscu jest Władysławowo (210 obiektów), a na końcu Łeba (144 obiekty). Włączając sortowanie od najniższej ceny, w okolicach Zakopanego najtańsza propozycja kosztować będzie naszą przykładową rodzinę 828 zł. Większość propozycji na dole listy to pokoje 3-osobowe, oddalone od centrum stolicy Tatr o około 4 kilometry.Zakopane, fot. pixabay.com/redroxmediaOczywiście rozwiązania są różne. Na osoby ceniące komfort i spokój czekają całe domy oraz apartamenty na wynajem. W tym przypadku jednak musimy liczyć się z wyższą ceną. Niewiele ogłoszeń w tym segmencie jest poniżej 2000 zł, choć często oferowane lokale przeznaczone są dla 4 osób. Bez wątpienia plusem w tej kategorii jest ocena większości propozycji noclegowych. W dużej mierze są to noty powyżej 8,0, wynikające z punktowej średniej wystawionej przez wcześniejszych wynajmujących.Znacząco tańsze są noclegi we Władysławowie. Tu zaznaczając opcję segregacji propozycji od najtańszych, zobaczymy na wstępie trzyosobowe pokoje już za niewiele ponad 600 i 700 zł na 6 nocy. Oczywiście znów mamy do czynienia z obiektami położonymi 3-4 km od centrum, choć zdarzają się też promocyjne wyjątki bliżej miasta. Władysławowo, fot. pixabay.com/tommilCeny domków na wyłączność i apartamentów o wyższym standardzie wyglądają podobnie jak w Zakopanem. Rodzina trzyosobowa liczyć się musi z wydaniem 2000-2500 zł, ale standard i odległość od plaży z pewnością będą bardziej przystępne dla osób ceniących wygodę. Dodatkową opcją jest możliwość wybrania apartamentów jak najbliższej plaży. Po tej segregacji zobaczymy zarówno tanie kempingi nad samym morzem, jak i luksusowe, wielogwiazdkowe kurorty, których ceny przekraczają 6000 zł za 6 nocy. Trzecim najpopularniejszym miastem na wakacje 2021 jest Łeba. Miasto to ma wiele do zaoferowania i nie odstaje stawkami od swoich dwóch poprzedników. Najniższe ceny wahają się w granicach 800-1000 zł, a za większość wygodniejszych apartamentów bliżej centrum zapłacimy powyżej 2000 zł. Warto przyjrzeć się również zakładce przeznaczonej dla rodzin - zwykle pojawiają się tam oferty lepiej zlokalizowane, o większej przestrzeni lub posiadające place zabaw czy inne atrakcje dla najmłodszych. Łeba, fot. pixabay.com/neufal54Zaznaczamy, że oferty były przez nas przeglądane 22 stycznia, nie są naszą ofertą, a jedynie orientacyjnym przeglądem ogłoszeń na stronie Booking.com. Z pewnością ceny zmieniać się mogą również wraz z upływem czasu. Warto obserwować strony pośredniczące w wynajmie i analizować zmiany stawek i ofert. Wielu Polaków już nie może się doczekać wakacji nad morzem czy w górach, najatrakcyjniejsze oferty będą więc znikały w tym roku w zawrotnym tempie. Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]Źródło: Nocowanie.pl; Booking.com
„Mazury były odkryciem naszego pokolenia" powiedziała kiedyś Agnieszka Osiecka. Patrząc na te słowa z perspektywy czasu, możemy jej przyznać rację. W latach 60. zapanowała moda na wyjazdy w nieznane, czasami wręcz dzikie tereny, gdzie można było w spokoju wypocząć.Krzyże stały się znane w całej Polsce dzięki artystom. Niewielka wieś, która niczym nie wyróżniała się spośród setek innych, stała się celem wycieczek tych znanych, a później także nieznanych turystów.
Ferie zimowe przebiegały zgodnie z reżimem sanitarnym, przez co większość atrakcji turystycznych było niedostępnych. Polacy mimo to mają nadzieję, że wakacje będą czasem, w którym będzie można sobie pozwolić na swobodny wypoczynek. Jakie mogą pojawić się trendy urlopowe po pandemii koronawirusa? Zdaniem ekspertów wczasy w kraju nadal mogą być popularnym wyborem, podobnie jak ustronne okolice z daleka od tłumów.O tym, jak mogą wyglądać wakacje Polaków, na łamach Wirtualnej Polski powiedziała Kamila Miciuła, kierownik PR serwisu Nocowanie.pl. Zdaniem ekspertki trendy, które pojawiły się w zeszłym roku z powodu pandemii, mogą się utrzymać. Dlatego dużym zainteresowaniem mogą cieszyć się przede wszystkim nadmorskie kurorty oraz regiony górskie.
Praca na bezludnej wyspie w czasie wakacji wydaje się idealną opcją dla wielu osób. Trzeba się jednak spieszyć, ponieważ chętnych jest bardzo dużo i pozostał tylko jeden dzień zgłoszeń. O jakie miejsce chodzi?
Zima kojarzy się raczej z lepieniem bałwana, jazdą na sankach i nartach czy odpoczynku przy ciepłym kominku, niż ze spacerami po nadmorskich plażach. Niestety, mało kto potrafi docenić polskie morze o tej porze roku, a naprawdę szkoda. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile możemy zyskać na wyjeździe na północ kraju.
Podczas planowania wyjazdu jednym z najważniejszych elementów jest wybór odpowiedniego hotelu. W końcu to w nim będą odpoczywać turyści po całym dniu aktywności, a rano będą przygotowywać się na nowe wrażenia. Niestety może okazać się, że daliśmy się nabrać na reklamę lub nie przeczytaliśmy dokładnie wszystkich informacji, przez co zamiast odpoczywać, będziemy się tylko denerwować. Na co warto zwrócić uwagę, żeby dokonać dobrego wyboru?