Turysci.pl
Dziurawa wioska w Chorwacji

fot. youtube/ Hrvatska radiotelevizija/ screen

Dziurawa wioska w Chorwacji. Natura stworzyła nową atrakcję dla podróżnych

20 Lutego 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Dla podróżnych natura stworzyła w Chorwacji nową atrakcję, która budzi strach wśród mieszkańców. Nie ma co się dziwić, ponieważ powstałe na skutek trzęsienia ziemi leje krasowe są bardzo niebezpieczne. Turyści jednak inaczej pa

W Chorwacji pod koniec grudnia miało miejsce potężne trzęsienie ziemi, które zniszczyło wiele budynków i odebrało mieszkańcom dorobek życia. Setki osób pozostało bez dachu nad głową, a 7 osób straciło życie. Mimo że minęły już dwa miesiące od dramatycznych wydarzeń, to skutki tragedii wciąż są odczuwalne. Najtrudniejsza sytuacja jest w chorwackiej wiosce, która została nazwa przez mieszkańców „dziurawą”. Powstało w niej blisko 100 lejów krasowych, które budzą strach. Niecodzienny widok stał się atrakcją dla podróżnych.

Dziurawa wioska w Chorwacji

Mecencani, to dziurawa wioska w Chorwacji, która znajduje się w centrum kraju. Życie w miejscowości budzi strach. Niemniej jednak niebywałe widoki prawie 100 lejów krasowych przyciągają turystów i zachęcają do obserwacji niecodziennego zjawiska.

Od dwóch miesięcy zauważalne są zapadliska, które nieustannie powstają w różnych częściach wioski. Obecnie jest ich ponad 90, a wielkość średnicy dziur oscyluje w okolicach 15 metrów.

Leje krasowe powstają na skutek reakcji, kiedy to kwaśna woda rozpuści podziemną wartę skał. Następnie dochodzi do zapadnięcia się gleby, która ułożona jest na rozpuszczonych skałach. Jak informują eksperci, tym razem dziury są pokłosiem silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Chorwację pod koniec grudnia.

Leje możemy zobaczyć w materiale udostępnionym przez Hrvatska radiotelevizija na Youtube. 

[EMBED-3327] 

Mieszkańcy Mecencani żyją w dużej niepewności, ponieważ nie wiedzą, czy akurat ziemia nie zapadnie się pod ich domem. Sytuacja jest bardzo niepewna, a władze apelują o ewakuacje.

TVN Meteo opublikowało historię jednej z mieszkanek chorwackiej wioski, przy której domu powstało zapadlisko. Nakazano jej natychmiast opuścić dom. Powrót do domu jest decyzją, którą podejmuje na własną odpowiedzialność.

Inaczej jest w przypadku podróżnych, którzy chętnie odwiedzają okolice, aby zobaczyć na żywo dziurawą wioskę. Do sieci trafia coraz więcej zdjęć, które przedstawiają niebezpieczeństwo.

Trzęsienie ziemi w Chorwacji

Chorwaccy eksperci nieustannie obserwują sytuację związaną z ryzykiem ponownego trzęsienia ziemi. Nie są wykluczone wstrząsy wtóre, które znów mogą zagrażać życiu i zdrowi obywatelom, jak i podróżnym. Przypomnijmy, że grudniowe trzęsienie ziemi, które nawiedziło Chorwację, miało siłę 5,2 i 6,3 w skali Richtera.

Nie da się ukryć, że Chorwacja jest jednym z najbardziej popularnych kierunków wśród polskich turystów. Dlatego przed wyjazdem warto prześledzić wszystkie lokalne informacje, tak aby bezpiecznie odbyć wczasy.

Niedawno pisaliśmy o fioletowej wyspie, która już stała się hitem w internecie wśród miłośników podróży. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: WP/TVN Meteo

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >