Turysci.pl

fot. youtube/ Hrvatska radiotelevizija/ screen

Dziurawa wioska w Chorwacji. Natura stworzyła nową atrakcję dla podróżnych

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

W Chorwacji pod koniec grudnia 2020 roku miało miejsce potężne trzęsienie ziemi, które zniszczyło wiele budynków i odebrało mieszkańcom dorobek życia. Setki osób pozostało bez dachu nad głową, a 7 osób straciło życie. Mimo że minęły już dwa miesiące od dramatycznych wydarzeń, to skutki tragedii wciąż są odczuwalne. Najtrudniejsza sytuacja jest w chorwackiej wiosce, która została nazwa przez mieszkańców „dziurawą”. Powstało w niej blisko 100 lejów krasowych, które budzą strach. Niecodzienny widok stał się atrakcją dla podróżnych.

Dziurawa wioska w Chorwacji

Mecencani, to dziurawa wioska w Chorwacji, która znajduje się w centrum kraju. Życie w miejscowości budzi strach. Niemniej jednak niebywałe widoki prawie 100 lejów krasowych przyciągają turystów i zachęcają do obserwacji niecodziennego zjawiska.

Od dwóch miesięcy zauważalne są zapadliska, które nieustannie powstają w różnych częściach wioski. Obecnie jest ich ponad 90, a wielkość średnicy dziur oscyluje w okolicach 15 metrów.

Leje krasowe powstają na skutek reakcji, kiedy to kwaśna woda rozpuści podziemną wartę skał. Następnie dochodzi do zapadnięcia się gleby, która ułożona jest na rozpuszczonych skałach. Jak informują eksperci, tym razem dziury są pokłosiem silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Chorwację pod koniec grudnia.

Leje możemy zobaczyć w materiale udostępnionym przez Hrvatska radiotelevizija na Youtube.

Mieszkańcy Mecencani żyją w dużej niepewności, ponieważ nie wiedzą, czy akurat ziemia nie zapadnie się pod ich domem. Sytuacja jest bardzo niepewna, a władze apelują o ewakuacje.

TVN Meteo opublikowało historię jednej z mieszkanek chorwackiej wioski, przy której domu powstało zapadlisko. Nakazano jej natychmiast opuścić dom. Powrót do domu jest decyzją, którą podejmuje na własną odpowiedzialność.

Inaczej jest w przypadku podróżnych, którzy chętnie odwiedzają okolice, aby zobaczyć na żywo dziurawą wioskę. Do sieci trafia coraz więcej zdjęć, które przedstawiają niebezpieczeństwo.

Trzęsienie ziemi w Chorwacji

Chorwaccy eksperci nieustannie obserwują sytuację związaną z ryzykiem ponownego trzęsienia ziemi. Nie są wykluczone wstrząsy wtóre, które znów mogą zagrażać życiu i zdrowi obywatelom, jak i podróżnym. Przypomnijmy, że grudniowe trzęsienie ziemi, które nawiedziło Chorwację, miało siłę 5,2 i 6,3 w skali Richtera.

Nie da się ukryć, że Chorwacja jest jednym z najbardziej popularnych kierunków wśród polskich turystów. Dlatego przed wyjazdem warto prześledzić wszystkie lokalne informacje, tak aby bezpiecznie odbyć wczasy.

Niedawno pisaliśmy o fioletowej wyspie, która już stała się hitem w internecie wśród miłośników podróży. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: WP/TVN Meteo

Tagi:

Podobne artykuły

Europa

Kto bogatemu zabroni. Niewiarygodne, czego dopuścił się kierowca Ferrari na ulicach Florencji
Czytaj więcej >

Europa

Wizz Air nie posłuchał sądu, więc klient wysłał komornika. „Mógł zabrać samolot”
Czytaj więcej >

Europa

Kolosalne strajki na lotniskach. Tysiące pasażerów zostało odprawionych z kwitkiem
Czytaj więcej >

Europa

W tej sytuacji pod żadnym pozorem nie zmieniaj miejsca w samolocie. Nawet jeśli wolne siedzenia kuszą
Czytaj więcej >

Europa

Kolejne miasto pozwala na pływanie na basenach bez staników. Zadziwiające, skąd ten pomysł
Czytaj więcej >

Europa

Usłyszeli nietypową prośbę od stewardes. To nie wystarczyło, padło ostrzeżenie
Czytaj więcej >
Hubert Mrozowicz

Z wykształcenia kulturoznawca i aktor. Z pasji podróżnik, który uwielbia pisać i dzielić się z innymi swoimi historiami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]