polacy coraz chętniej rezerwują noclegi w agroturystycefot. wikimedia.org/Korzoneczek/CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Polacy coraz chętniej wybierają agroturystykę. Pandemia zmienia preferencje urlopowe

Pandemia zmienia preferencje urlopowe Polaków. Wielu z nas coraz chętniej rozgląda się za wczasami w spokojnym, cichym miejscu, daleko od tłumów. Staramy się unikać potencjalnego zagrożenia zakażeniem koronawirusem, a to może być szansa dla gospodarstw agroturystycznych. Turyści rezerwują w nich miejsca coraz chętniej.

Polacy mogą zauważyć skutki kryzysu pandemicznego w bardzo wielu sektorach gospodarki. Widać je m.in. w służbie zdrowia czy handlu, ale również w branży turystycznej. Podróżujemy inaczej niż przed powstaniem koronawirusa, zmieniają się nasze preferencje, a nadchodzące wakacje mogą wyglądać zupełnie inaczej niż nam się wydaje.

Polacy zakochują się w agroturystyce

Już w 2020 roku polski rząd zachęcał turystów do spędzenia letnich urlopów na terenie kraju. Miało to wspomóc lokalną gospodarkę i pomóc przedsiębiorcom odrobić straty po pierwszym lockdownie. Teraz sytuacja jest jeszcze trudniejsza, bo hotelarze stracili niemalże cały sezon zimowy. Czy i tym razem miliony Polaków spędzą lato w kraju?

Gospodarstwo agroturystyczne Kierwiny

Gospodarstwo agroturystyczne Kierwiny, fot. wikimedia.org/Alfista33/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Okazuje się, że pandemia może być szansą dla alternatywnych form wypoczynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z wyjazdów do największych miejscowości turystycznych, na rzecz niewielkich, klimatycznych i cichych wiosek. Agroturystyka przeżywa rozkwit, a rezerwacji jest bardzo dużo. Jest to bardzo dobra wiadomość szczególnie dla właścicieli takich obiektów, bo niedawno wyszło na jaw, że nie mają oni szans na pomoc ze strony rządu.

Jak sprawdził w serwisie Booking.com portal Turyści.pl, jednemu z gospodarstw agroturystycznych nad Bałtykiem zostały już tylko 3 miejsca wolne na majówkę oraz 2 na pierwszy tydzień lipca. Właścicielka, do której zadzwoniliśmy, potwierdziła, że zainteresowanie jest bardzo duże, a najczęściej na wypoczynek decydują się rodziny z małymi dziećmi.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło: szybkie testy na lotniskach zwalniają turystów z kwarantannyNagła zmiana decyzji rządu. Chodzi o obostrzenie dotyczące tysięcy PolakówCzytaj dalej

Jak usłyszeliśmy, podczas ubiegłorocznych wakacji miała wszystkie miejsca cały czas zajęte i nie było żadnej przerwy w pobycie gości. Teraz wolne miejsca kończą się u niej jeszcze szybciej. Podkreśliła, że jak tylko zniesiono zakaz, odebrała dużo telefonów, a gdy dzwoniący słyszeli, że walentynkowy weekend jest już zajęty, zaczynali często pytać o majówkę i wakacje.

Gospodarstwo agroturystyczne Kierwiny

Gospodarstwo agroturystyczne Kierwiny, fot. wikimedia.org/Alfista33/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Dlaczego warto wybrać agroturystykę?

Zapytaliśmy naszą rozmówczynię z popularnej, pomorskiej miejscowości, dlaczego jej zdaniem to właśnie agroturystyka cieszy się teraz takim zainteresowaniem.

Wydaje mi się, że teraz dużo ludzi boi się tłumów i nie chce przeciskać się po molo, tylko woli w ciszy i spokoju spędzić czas z rodziną. U nas goście mają takie mini-mieszkanka z własnym wejściem i dostęp do huśtawek, patio i wszystkich rzeczy na podwórku. Często ludzie biorą rowery, jeżdżą ścieżkami po lasach, wzdłuż plaży, odpoczywają. A jak chcą odwiedzić Międzyzdroje czy Świnoujście, to jadą na jeden dzień z rana samochodem i wracają tutaj, żeby wieczorem znowu posiedzieć przy ognisku czy książkę poczytać – wytłumaczyła.

Jak podaje serwis Nocowanie.pl, w 2020 roku agroturystyka była piątą, najchętniej wybieraną kategorią noclegu. Szczególnie lubią ją też przyjezdni z Niemiec. Turyści zwykle najintensywniejsze poszukiwania rozpoczynają w czerwcu, a sezon trwa aż do końca września. Warto się jednak pośpieszyć, bo jak widać, całkowity lockdown hoteli sprawił, że jesteśmy szczególnie spragnieni wczasów i wypoczynku. Prześcigamy się w planach wakacyjnych, a pomysły są naprawdę różnorodne.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: własne/booking.com

Następny artykuł