Turysci.pl
Wyspy Kanaryjskie, kalima

fot. twitter/ Imanol Zuaznabar

Nad Wyspy Kanaryjskie dotarła kalima

21 Lutego 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Wyspy Kanaryjskie nawiedziła kalima. Jest to zjawisko, które powstaje w wyniku przetransportowania pyłu i piasku znad pustyni. Ze względu na bliskie położenie Kanarów od marokańskiej części Sahary mieszkańcy archipelagu często borykają się z

Nad Wyspy Kanaryjskie dotarło niebywałe zjawisko, które można było obserwować jakiś czas temu w Europie. Do uwielbianego przez turystów regionu dotarł pył i piasek znad marokańskiej części Sahary. Kalima, bo tak nazywa się to zjawisko, sprawiła, że bajeczny krajobraz Wysp Kanaryjskich przypomniał powierzchnię Marsa.

Kalima dotarła nad Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie to bez wątpienie jeden z najbardziej porządnych regionów na świecie wśród turystów. Przez cały rok warunki atmosferyczne sprzyjają, aby spędzić na Wyspach Kanaryjskich urlop. Dodatkowo bajeczny krajobraz zadowoli potrzeby wszystkich miłośników pieszych wędrówek i aktywnego spędzania czasu podczas wakacji.

Kalima, która dotarła nad Wyspy Kanaryjskie, sprawiła, że niebo w jednym momencie zrobiło się pomarańczowe. Dodatkowo pył i piasek znad Sahary opadł na ziemię, tworząc krajobraz rodem z Marsa.

Ze względu na bliskie położenie Wysp Kanaryjskich od kontynentu afrykańskiego kalima jest częstym zjawiskiem na archipelagu. Tym razem burza piaskowa najbardziej dotknęła Lanzarote.

Mimo fenomenalnego efektu, jakie tworzą pył i piasek znad Sahary, to kalima uprzykrza życie mieszkańcom Wysp Kanaryjskich. Całe szczęście obecne zjawisko nie spowodowało zbyt wielu przykrości.

W ubiegłym roku burza piaskowa, która dotarła nad archipelag była na tyle silna, że sparaliżowała niemal całe życie na Wyspach. Ze względu na znikomą widoczność odwołane zostały loty międzynarodowe.

Można powiedzieć, że piaskowa pierzyna, która pokrywa, co jakiś czas Wyspy Kanaryjskie stała się już codziennością dla tubylców. Mieszkańcy potrafią szybko uporać się ze skutkami kalimy i wrócić do funkcjonowania.

Niestety turyści, którzy przebywają na jednej z wysp archipelagu, mogą mieć trudności w zadbaniu o swoje bezpieczeństwo. Dlatego, gdy podczas naszych wakacji trafimy na burzę piaskową, powinniśmy niezwłocznie udać się do lokalnych mieszkańców, którzy będą wiedzieli, jak nam pomóc.

W sieci pojawiło się bardzo dużo zdjęć, które pokazują marsjański krajobraz Wysp Kanaryjskich po wystąpieniu burzy piaskowej. Fotografie w mediach społecznościowych umieścili na swoich profilach Imanol Zuaznabar oraz MeteoGib. 

Niedawno pisaliśmy o dziurawej wiosce w Chorwacji. Leje Krasowe stały się atrakcją turystyczną, lecz ich występowanie zagraża bezpieczeństwu mieszkańcom centralnej części Chorwacji.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: tanie loty

Hubert MrozowiczAutor

Z wykształcenia kulturoznawca i aktor. Z pasji podróżnik, który uwielbia pisać i dzielić się z innymi swoimi historiami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Katastrofa lotnicza w Rosji. Nie żyje co najmniej 15 osób

Czytaj więcej >

Świat

Awaryjne lądowanie samolotu w Nowym Jorku. Jeden z pasażerów został zatrzymany przez policję

Czytaj więcej >

Świat

Wyspy Kanaryjskie luzują restrykcje w hotelach. Certyfikat szczepień nie będzie już potrzebny

Czytaj więcej >

Świat

Lotnisko na wyspie La Palma nieczynne. Powodem zbyt duże nagromadzenie popiołu wulkanicznego

Czytaj więcej >

Świat

Kolejna linia lotnicza wpuści na pokład tylko zaszczepionych. „Decyzja wchodzi natychmiastowo"

Czytaj więcej >
gdzie kupić tanio USD

Świat

Za garść dolarów nie tylko do USA… gdzie kupić tanio USD?

Czytaj więcej >