jak będą wyglądały wakacje 2021?fot. wikimedia.org/Pit1233/public domain

Ekspertka turystyki o wakacjach 2021: Nie spodziewamy się, że tylko szczepienia będą umożliwiały podróżowanie

Czy podczas wakacji 2021 konieczne będzie zaszczepienie się przed podróżą? Głos w tej kontrowersyjnej sprawie zabrała Anna Podpora, Kierownik Działu Produktu serwisu Wakacje.pl. Jej zdaniem taki obowiązek nie zostanie wprowadzony w krajach turystycznych, które najczęściej wybierają Polacy.

Ubiegłoroczne wakacje, spędzone w reżimie sanitarnym, przygotowały nieco turystów na to, co czekać ich może również w tym roku. Teraz jednak pojawiła się jeszcze jedna, kontrowersyjna kwestia - obowiązkowe szczepienia dla podróżnych.

Jak będą wyglądały tegoroczne wakacje?

Wiele osób nie chce się na nie godzić, pojawiają się również głosy, że jest to wymuszanie na ludziach szczepień, które miały być dobrowolne. Mimo wszystko jednak nie ulega wątpliwości, że przejście tego zabiegu wiele ułatwi, choć ekspertka portalu Wakacje.pl twierdzi, że obowiązek poddania mu się nie zostanie wprowadzony w najbardziej lubianych przez Polaków krajach.

Serwis Wakacje.pl na swoim profilu na YouTube opublikował godzinną rozmowę z ekspertami, którzy odpowiadają na pytania najbardziej nurtujące turystów w tym roku. My przyjrzeliśmy się szczególnie nurtującej kwestii szczepień. Doświadczona ekspertka serwisu wyjaśniła, jak jej zdaniem będą wyglądać nadchodzące miesiące letnie. Podkreśliła, że na wiele pytań wciąż trudno znaleźć odpowiedzi.

Wielu rzeczy jeszcze nie wiemy, dlatego że jesteśmy - i my jako kraj, i inne kraje - w początkowej fazie szczepień. Do lata jest jeszcze chwila i tak naprawdę spodziewamy się, że te ograniczenia będą luzowane, ale do końca tego nie wiemy – stwierdziła Anna Podpora z Wakacje.pl w rozmowie z redakcyjną koleżanką, Klaudyną Fudalą.

70-latek przepłynął Atlantyk. Pobił rekord świata70-latek przepłynął Atlantyk. Pobił rekord świataCzytaj dalej

Są również kwestie, które uznać można za pewne i bez wątpienia ucieszą turystów z Polski. Eksperta jest przekonana, że podróże za granicę - przynajmniej do najpopularniejszych krajów - będą możliwe.

Wiemy kilka rzeczy na 100 proc. Wiemy przede wszystkim, że wszystkie te kraje, te kierunki nasze ulubione, Polaków, w dużej mierze albo w większości żyją z turystyki i na turystach im bardzo zależy. Dbają o to, żeby być przygotowanym na to, żeby ci turyści do nich przyjeżdżali. [...] Nie jest w ich interesie, żeby się w żaden sposób zamykać – twierdzi.

Co ze szczepieniami na COVID-19?

Anna Podpora stanowczo wypowiada się również w kwestii szczepień. Jej zdaniem na pewno szczepienia nie będą obowiązkowym i jedynym warunkiem, umożliwiającym wjazd do turystycznych państw.

Jeżeli tylko będą takie możliwości, jeżeli tylko wszystkie statystyki i naukowcy będą na to wskazywać, to na pewno nie spodziewamy się ograniczeń takich, że tylko szczepienia będą umożliwiały podróżowanie – podkreśliła Podpora dla Wakacje.pl.

Jednocześnie ekspertka zauważa kwestię, o której pisaliśmy już kilkukrotnie - coraz więcej krajów i przewoźników sugeruje, że osoby zaszczepione będą mogły cieszyć się licznymi ułatwieniami. Prawdopodobnie czeka je zwolnienie z licznych nakazów i obostrzeń. Jasne jest, że nie wszystkim uda się do wakacji zaszczepić, jednak osoby, które będą miały taką możliwość i wyrażą zgodę, prawdopodobnie będą mogły liczyć na pewne przywileje.

Na pewno będą podróżowanie ułatwiały [szczepionki - przyp. red.]. Jeżeli ktoś będzie posiadał szczepionkę, na pewno z tym poświadczeniem formalnym, że jest zaszczepiony, będzie mu łatwiej, nie będzie pewnych ograniczeń, np. nie będzie trzeba wykonać testu albo nie będzie trzeba wypełniać specjalnych formularzy – twierdzi.

Analogicznie - niezaszczepieni muszą uzbroić się w cierpliwość i liczyć się z nieco bardziej skomplikowaną procedurą organizacji urlopów. Zrobienie prywatnie testu na obecność koronawirusa często znacznie wpływa na koszta całej wyprawy - zwłaszcza w przypadku wieloosobowej rodziny. Optymizmem z pewnością nie będzie również podróżnych napawało wypełnianie specjalnych dokumentów, przedstawianie zaświadczeń czy odbywanie kwarantanny hotelowej.

Osoby nieposiadające szczepienia mogą się liczyć z tym, że pewnie na niektórych kierunkach będą jakieś miejscowe ograniczenia. Czasem będzie to konieczność wykonania testu przed przylotem, czasem po przylocie, wypełnienie stosownych dokumentów i zdeklarowanie, że tego kontaktu z osobami chorymi się nie miało. To są takie rzeczy, których się spodziewamy, że pewnie będą funkcjonować, bo były już w tamtym roku – słyszymy na nagraniu stworzonym przez portal Wakacje.pl.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Wakacje.pl

Następny artykuł