Turysci.pl
wakacje 2021

fot. pixabay.com/pexels/zdjęcie poglądowe

Jakie są plany wakacyjne Polaków na 2021? Eksperci zabierają głos

8 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Wakacje 2021 są prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanymi od lat. Po miesiącach zamknięcia w domu turyści będą chcieli wyruszyć w nieznane. Wszyscy liczą, że 2021 rok będzie powrotem do normalności, jednak prognozy ekspertów z pewnością wiele os&oac

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie Polacy będą podróżować w 2021

  • Jakie utrudnienia czekają turystów

  • Jaki kierunek był hitem w 2020 roku

Wakacje w 2021 roku wiążą się z wielkimi nadziejami Polaków i równie ambitnymi planami. Wielu pożegnało 2020 z wyraźną ulgą i już teraz wyszukuje wakacyjne kierunki, które odwiedzi po wygaśnięciu pandemii. Zarówno pracownicy branży, jak i turyści, liczą, że dzięki szczepieniom uda się w końcu pokonać koronawirusa.

Polacy już planują wakacje

- Ostatnie tygodnie roku pokazały, jak bardzo tęsknimy za podróżami, a nawet chcemy realizować marzenia o dalekich wyjazdach - potwierdza Klaudyna Mortka z Wakacje.pl w rozmowie z Wirtualną Polską.

- Na 10 najpopularniejszych kierunków tej zimy połowa to egzotyczne miejsca, jak Zanzibar, Kuba, Dominikana czy Kenia. To pokazuje i pozwala wierzyć, że w cieplejszych wiosenno-letnich miesiącach Polacy będą chcieli spełniać podróżnicze plany. Po roku postoju wyjazdów możemy chcieć realizować noworoczne postanowienia o podróżach bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - dodaje.

Specjaliści zgodni są jednak, że szybko nie pożegnamy się z maseczkami ochronnymi, które mają na celu zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Wielką szansą dla turystów są jednak szczepionki, które mogą ułatwić podróżowanie.

- Jesteśmy zdania, że pozostaną z nami wszelkiego rodzaju rozwiązania, które mają zapewnić spokojną podróż, czyli maseczki, środki do dezynfekcji, a także społeczne dystansowanie - mówi Deniz Rymkiewicz, rzecznik prasowy eSky.pl w rozmiwie z WP - Z pewnością duży wpływ na percepcję i warunki podróżowania będą miały szczepionki, a jej posiadanie ułatwi dostęp do możliwości podróżowania - dodaje.

Niektóre linie lotnicze testowo wprowadzają na swoich pokładach tzw. paszporty zdrowotne, które zawierać mają historię dotyczącą koronawirusa - wyniki testów, ewentualne szczepienia. Otwarte pozostaje natomiast pytanie, czy takie rozwiązanie zostanie wprowadzone na masową skalę.

Obecnie niewiele jest państw, do których można podróżować bez aktualnych wyników testu na Covid-19. Taki test wiąże się nie tylko z dodatkowym wydatkiem, ale również dodatkowym stresem. Branża liczy, że latem podróże będą możliwe już bez testów czy szczepień.

Zanzibar, fot. Pixabay/ 4758892

Ciekawostką jest jednak, że Polacy w 2020 roku zaczęli bardziej doceniać uroki własnego kraju i chociaż wielu tęskni za zagranicznymi podróżami, równie chętnie podróżują po Polsce. Równie chętnie odwiedzamy również naszych sąsiadów. Choć dla wielu to może być zadziwiające, tendencja ta może się nie tylko utrzymać, ale nawet umocnić. Trend zauważa również Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl.

- Zakładamy że to lato będzie jeszcze bardziej rekordowe niż 2020 - mówi Miciuła - Trend wypoczynku w kraju zostanie utrzymany, nadal największą popularnością będą cieszyły się domki i samodzielne obiekty noclegowe, gdzie goście nie będą mieli aż takiej styczności z innymi. Ponadto cenione będą ogródki i miejsca zabaw dla dzieci, które przez bardzo długi czas były zamknięte w domu.

Jak twierdzi, Polacy w 2021 roku odkrywać będą nieznane dotąd rejony własnego kraju - blisko lasów, jezior, natury. Nad morzem i w górach należy spodziewać się tłumów, ponieważ przezorni turyści już teraz zarezerwowali letnie noclegi. Polskie Tatry cieszą się dużą popularnością również teraz, co widać na ostatnich zdjęciach znad Morskiego Oka.

Tykocin, Polska, fot. Pixabay/ DagMary

Są jednak kierunki, które od lat pozostają niezmienne i również w tym roku pozostaną hitem wśród polskich turystów. Rekordy popularności w czasie pandemii biła bowiem Chorwacja i należy się spodziewać, że utrzyma się ona w czołówce również w następnym roku.

- W 2020 roku Polacy pokazali kolejny już raz, że są przyjaciółmi Chorwacji. Przyjeżdżali samochodami, przylatywali samolotami rejsowymi LOT, po to by spędzić czas w swoich ulubionych nadmorskich miejscowościach. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni - mówi Agnieszka Puszczewicz, dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

Chorwacja nie tylko wyprzedziła konkurencję, ale również pobiła własny rekord popularności. Latem 2020 r. Polaków w Chorwacji było więcej niż o tej samej porze roku w latach ubiegłych. 

- Dla Chorwacji priorytetem było i jest bezpieczeństwo naszych gości. W dalszym ciągu będziemy się starać, aby wszelkie procedury epidemiologiczne były przestrzegane, a odpoczywający czuli się u nas komfortowo. Mamy wielką nadzieję, że szczepionki pomogą wrócić nam wszystkim do normalnego życia, a tym samym i podróżowania. Tego życzymy i sobie i turystyce na całym świecie na 2021 - dodaje Puszczewicz.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Trogir, Chorwacja, fot. Pixabay/ neufal54

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: money.pl, Wikipedia

Podobne artykuły

restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

Polska

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

Czytaj więcej >
Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >