Turysci.pl
Wolin

Fot. Unsplash/ Beno Krzyzowski

Największa polska wyspa zachwyca turystów. Wolin jest wyjątkowym miejscem na mapie

10 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Wyspa Wolin jest wyjątkowym punktem na mapie Polski. Największa wyspa w granicach naszego kraju ma wiele do zaoferowania. Zachwyca tam przede wszystkim przyroda, ale również bogata historia oraz tętniące życiem Międzyzdroje, które są wakacyj

Wyspa Wolin znajduje się w północno-zachodniej Polsce - od południa oblewają ją wody Zalewu Szczecińskiego, a od północy Morze Bałtyckie. Jest to największa wyspa leżąca w granicach naszego kraju, jednak i tak jest dość niewielkich rozmiarów – ma 265 km².

Wyspa Wolin zachwyca turystów

Tym, co zachwyca turystów najbardziej jest wszechobecna przyroda. Wolin może poszczycić się pojezierzem Wolińskim oraz najwyższymi klifami w Polsce, ciągnącymi się wzdłuż brzegu Morza Bałtyckiego.

Krajobraz wyspy został ukształtowany przez cofający się lodowiec. W ten sposób powstało tamtejsze 8 jezior oraz Pasmo Wolińskie. Duża część wyspy jest chroniona – znajduje się tutaj Woliński Park Narodowy.

Turystów do parku najbardziej przyciągają najwyższe w kraju klify, które ciągną się na długości 15 kilometrów od Międzyzdrojów do Świętej Kępy. Najwyższy z nich znajduje się przy wzniesieniu Gosań i ma 93 metry.

Na terenie parku, w pobliżu Międzyzdrojów, znajduje się ponadto pokazowy rezerwat żubrów. W okresie wiosenno-letnim można odwiedzać go w godzinach 10.00 – 18.00 (z wyjątkiem poniedziałków). Trzeba jednak dojść do niego pieszo – cała trasa liczy około 1300 metrów. 

Odwiedzając Wolin warto zajrzeć jeszcze do Centrum Słowian i Wikingów, które znajduje się na małej wysepce na rzece Dziwnej przy miejscowości Wolin. Na terenie wyspy zrekonstruowano zabudowania Wolina z okresu od IX do XI wieku.

Wolin

Woliński Park Narodowy, fot. Unsplash/ Kamil Ślusarczyk

Najsłynniejszym miastem wyspy są oczywiście Międzyzdroje, z liczącym 395 metrów molo. Można tam dotrzeć spacerując Promenadą Gwiazd, na której skupia się całe miejskie życie.

Przy promenadzie znajduje się ponadto Park Zdrojowy im. Fryderyka Chopina, Gabinet Figur Woskowych czy wakacyjny amfiteatr. Warto odwiedzić również tamtejsze piaszczyste plaże, na których można odpocząć po całym dniu wrażeń.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: mubi.pl

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >