Choć kalendarzowa zima nie daje się zbytnio we znaki w wielu miejscach Polski, w Tatrach zalegają duże hałdy śniegu, a szlaki są bardzo oblodzone. Przekonał się o tym jeden turysta, który w drugi dzień 2024 roku wybrał się w wysokie partie gór. Na szczęście TOPR ewakuowało turystę na czas.
Sylwester w Dolinie Pięciu Stawów Polskich to już tradycja. Wielu miłośników gór co roku świętuje Nowy Rok dosłownie w sercu polskich Tatr. Niestety, tym razem jeden z uczestników wpadł na tragiczny w skutkach pomysł, który zdecydowanie wymknął się spod kontroli. Teraz autora pokazu z tatrzańskiej doliny poszukują służby. Apele TPN na nic się zdały.Za informacje o autorach nielegalnego pokazu wyznaczono nagrodę 5000 złotych. “Szczyt braku wyobraźni i buractwa (…)” - komentują górscy turyści.
Pomimo roztopów oraz niesprzyjającej pogody, wielu turystów z całego kraju zdecydowało się na przyjazd w okresie Świąt i Sylwestra do Zakopanego. Krupówki i okolice nie miały jednak nic wspólnego z “cichą nocą”. Liczne interwencje w restauracjach, pijani kierowcy i agresywni turyści, którzy zaatakowali policjantów - tak tatrzańscy funkcjonariusze podsumowują czas świąt Bożego Narodzenia. Ostatni weekend przyniósł ponad 200 interwencji.Nic nie wskazuje również na to, że wrzawa pod Tatrami nieco ucichnie. Do Zakopanego ściągają już kolejni turyści z całej Polski. Na popularnej zakopiance, jak i na ulicach samego Zakopanego panuje zmożony ruch. Kierowcy muszą zachować cierpliwość.
Wyjazdy świąteczne cieszą się popularnością wśród Polaków. Najchętniej Boże Narodzenie spędzamy nad Bałtykiem, na Mazurach i w górach. Zakopiańska "Gazeta Wyborcza" prześwietliła, ile należało wydać na święta pod Tatrami. Jak się okazuje, ceny nie były aż tak wysokie, jak początkowo przewidywano.
Mimo apeli ratowników i miejscowych, turysta z Polski postanowił podczas Świąt przejść szlak wiodący granią Tatr Niżnych. Tego dnia warunki były bardzo ciężkie. Samotnie wędrujący Polak był wyczerpany. Wieczorem ukrył się za skałą przy szlaku i poprosił o pomoc…“Pod żadnym pozorem nie planuj wędrówki granią w okresie Bożego Narodzenia” - grzmiały ostrzeżenia. W wyższych partiach Tatr ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego i ostrzeżenie przed silnym, porywistym wiatrem.
To idealna propozycja dla tych, którzy wolą wypoczywać z dala od zatłoczonych ulic, a takie w okresie zimowym w Zakopanem to norma. Śniegu po kostki, kolorowe, świetliste ozdoby i stoiska z gorącymi napojami i słodkimi przekąskami, tak chcą spędzać swój urlop Polacy.Miejscem, które warto wziąć pod uwagę, planując choćby krótki, weekendowy urlop zimą to Krynica-Zdrój. O tej porze roku zachwyci niejednego turystę.
Nie wszyscy tegoroczne święta Bożego Narodzenia spędzają w domu. Niektórzy postawili na wyjazd w góry, a gdzie indziej można poczuć niezwykły świąteczny klimat, jak nie w Zakopanem. Stolica Tatr przyciągnęła ogromne tłumy. Mało kto się tego spodziewał.“Tylko korki na drogach i mnóstwo śmieci” - cytuje portal Onet mieszkankę Zakopanego.
Wielu Polaków na pytanie, gdzie chciałoby spędzić ostatnią noc w roku myśli o Zakopanem. To tam 31 grudnia co rok odbywa się największa impreza w Polsce. “Sylwester Marzeń” transmitowany przez stację TVP przyciąga prawdziwe tłumy, jednak w ostatnim czasie pojawiły się obawy, czy w tym roku w ogóle się odbędzie.O to, czy impreza w Zakopanem nie zostanie nagle odwołana, dowiedział się Fakt. Głos w sprawie zabrali również artyści.
Nieprzygotowanie, brawura…a czasem zwykła głupota - to największe grzechy turystów w górach. Nie tylko najwyższych - czasami na potencjalnie łatwym szlaku również może dojść do tragedii. Babia Góra już nie raz udowodniła, że turyści muszą “liczyć siły na zamiary”.Choć ratownicy GOPR natychmiast wyruszyli na wezwanie turysty, który doznał poważnego urazu, na miejscu zastali to, czego się niespodziewali.
W mocno turystycznych regionach nietrudno jest zaobserwować dzikie zwierzęta, które przyzwyczajone do obecności człowieka, nie boją się przywitać z mieszkańcami i turystami. Taki właśnie był jeleń Bartek zamieszkujący Szklarką Porębę. Ktoś jednak postanowił zakończyć jego żywot.Strzały dobiegające z zewnątrz usłyszał jeden z mieszkańców. Wyszedł na dwór i nie mógł uwierzyć w to, co zobaczył. Nie to jednak było najstraszniejsze. Niedługo potem myśliwi przyjechali na miejsce i chwycili za ostre narzędzie.
Zima dla wielu osób jest idealnym czasem na zwiedzanie polski, a zwłaszcza naszych gór. Na nietypową wycieczkę na Ślężę (masyw nieopodal Wrocławia) wybrały się turystki. Kiedy jednak sytuacja je przerosła, postanowiły wspiąć się na drzewo.Akcja ratunkowa policjantów z komisariatu w Sobótce na długo zapadnie wszystkim w pamięci. Wszystko z powodu bardzo nietypowego zachowania turystek.
Brak miejsc w tym terminie – turyści którzy na ostatnią chwilę zostawili decyzję o sylwestrowym wyjeździe coraz częściej muszą liczyć się z taką odpowiedzią, szczególnie jeśli myślą o powitaniu Nowego Roku w polskich górach. Znalezienie noclegu w najbardziej popularnych miejscowościach wymaga czasu, wysłania wielu zapytań i sporej rezerwy w portfelu. Alternatywą może być wyjazd do sąsiadów. – Wciąż jest sporo dostępnych ofert obiektów w Czechach, na Słowacji, czy nieco dalej – w Austrii i na Węgrzech – mówią eksperci serwisu Nocowanie.pl.
Zima w tym roku dała się w Polsce we znaki już w listopadzie. Nic dziwnego, że fani śnieżnych atrakcji zacierają ręce na kolejny sezon na stoku. Tym razem zachęcamy, by wybrać się nieco na południe od naszej granicy i skorzystać z tamtejszych atrakcji. Czechy mogą poszczycić się stokami górskimi na wysokim poziomie. Ceny też wypadają korzystnie na tle polskich odpowiedników.
W piątek 8 grudnia przed południem w rejonie Buli pod Rysami zeszła lawina. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego natychmiast ruszyli w teren w poszukiwaniu potencjalnych turystów, którzy mogli być w niebezpieczeństwie. W Tatrach obecnie obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego.
Choć dziś w Tatrach świeci słońce, a niebo jest bezchmurne to warunki są bardzo niebezpieczne. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przeszukują właśnie rejon Buli pod Rysami. W piątek przed południem zeszła tutaj lawina, pod którą mogą znajdować się turyści.W Tatrach obowiązuje obecnie 2. stopień zagrożenia lawinowego.
Choć do ferii zimowym zostało jeszcze kilka tygodni, to dzieci i młodzież już nie mogą doczekać się wyjazdów. Odetchną z ulgą także rodzice, jednak muszą wiedzieć, że miejsc noclegów z dnia na dzień jest coraz mniej. To ostatni moment na rezerwację.Ubolewają jednak górale, którzy zaobserwowali, że z powodów finansowych Polacy z roku na rok planują coraz krótsze podróże. “Bogaci są bogatsi, biedni są biedniejsi” - stwierdza jeden z przedsiębiorców w rozmowie z portalem wp.pl.
Czy marzeniem każdego narciarza w kraju jest zjazd z Kasprowego? Otóż niekoniecznie! Jest wiele ciekawszych tras i wyzwań, a te które sami zaproponowaliście, wcale nie leżą na Podhalu. Zapytaliśmy czytelników portalu Turyści.pl o najlepsze miejsca i stoki narciarskie w Polsce. “Ośnieżone, widokowe i długie” - o takich właśnie najczęściej marzą miłośnicy białego szaleństwa. Tylko gdzie takie stoki znaleźć? Podpowiadamy!Okazuje się, że jest kilka perełek, w których możemy szusować swobodnie, bez tłumów i w kameralnej atmosferze. Które miejscowości trzeba koniecznie odwiedzić zimą?
Coraz więcej Polaków wybiera Boże Narodzenie i sylwestra poza domem. Powodów jest wiele: nie trzeba robić gruntownych porządków, spędzać całych dni w kuchni ani bawić gości. Jeden kierunek od lat króluje na listach najpopularniejszych okołoświątecznych destynacji. Wyjazd na święta do innej miejscowości to świetna okazja do odpoczynku i spędzenia czasu z bliskimi.
Wspinaczka to nie tylko sport ekstremalny, ale również dziedzina, w której odzież i obuwie odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i wygody podczas zdobywania szczytów czy pokonywania trudnych tras. W ostatnich latach branża wspinaczkowa świadomie się rozwija, wprowadzając nowoczesne technologie, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom entuzjastów tego sportu. Poniżej przyjrzymy się najnowszym innowacjom w odzieży i obuwiu wspinaczkowym.
Choć wielu Polaków uwielbia Zakopane i bardzo chętnie odwiedza je w okresie jesienno-zimowym, to niektórzy wolą szukać spokojniejszych miejsc, pozbawionych tłoków. Wiemy, jakie sprawdzą się doskonale.To świetne alternatywy, które sprzyjają relaksowi. Oprócz odpoczynku, na miejscu czeka mnóstwo atrakcji do zwiedzenia i oczywiście uwielbiane przez wielu stoki narciarskie.
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało o zaginięciu Rafała Pięcioraka, który samotnie wybrał się w góry. O soboty 25 listopada nie ma z nim kontaktu. TOPR prosi o kontakt kogokolwiek, kto mógłby mieć informacje na temat zaginionego.
Co roku Sylwester Marzeń Telewizji Polskiej gromadzi przed telewizorami miliony Polaków. Wielu z nich decyduje się na to, by osobiście wybrać się pod wielką scenę i podziwiać ulubionych artystów. Od kilku miesięcy dochodzą głosy, że tegoroczna edycja sylwestra nie odbędzie się w - wzorem lat ubiegłych - w Zakopanem. Prawda okazuje się jednak inna. Mimo wcześniejszych wątpliwości, to właśnie stolica Tatr ponownie stanie się najjaśniejszą gwiazdą na sylwestrowej mapie Polski.
Do ferii zimowych zostało jeszcze kilka tygodni, ale nie warto czekać z rezerwacją - z każdym tygodniem będzie drożej. Karpacz, Szczyrk i Zakopane zaskakują cenami noclegów. Obecnie nocleg pod Tatrami można już znaleźć nawet od 58 złotych za osobę. Jak pokazują dane z poprzednich sezonów, w najpopularniejszych górskich miejscowościach wraz ze spadkiem dostępności miejsc ceny na przestrzeni listopada i grudnia mocno idą w górę – wynika z analizy największego polskiego serwisu turystycznego, Nocowanie.pl. Ile zapłacimy w tym roku za zimowe wyjazdy?
Polacy uwielbiają sanatoria. Niektórzy czekają cały rok, by móc udać się na turnus do jednego z ośrodków. Wiele osób zastanawia się jednak, gdzie najlepiej się wybrać. Niektórym zależy na rehabilitacji, dla innych ważniejsza jest atmosfera lub okoliczności przyrody. Z tego powodu postanowiliśmy zapytać się naszych czytelników, które sanatoria polecają. Na facebookowej stronie Turystów zadaliśmy pytanie, gdzie jest najlepiej!Stworzyliśmy dla was subiektywny ranking polskich sanatoriów polecanych przez naszych czytelników.
Boże Narodzenie to szczególny czas dla polskich rodzin. To moment, kiedy długo niewidziani bliscy zasiadają wspólnie do jednego stołu, moment refleksji i radości. Jak się okazuje, coraz więcej osób wybiera jednak obchodzenie tego czasu poza domem. Powodów jest wiele. Jako główne wyróżnia się chęć odpoczynku i rezygnacja z czasochłonnych przygotowań.
W piątek rano napłynęły tragiczne wieści z Alp. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował, że lawina zabrała Daniela Chojnackiego, prezesa Grupy Karkonoskiej GOPR. Mężczyzna osierocił pięcioro dzieci.
Największe wysokogórskie pastwisko w Europie to idealny pomysł na wakacje dla miłośników sportów zimowych. To aż 181 kilometrów stoków narciarskich, 80 kilometrów słonecznych tras biegowych, 60 kilometrów ścieżek do górskich wędrówek i 50 kilometrów oznaczonych szlaków do wędrowania przy użyciu rakiet śnieżnych.Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Dolomity gwarantują śnieg nawet przez cztery miesiące.
Dla jednych wejście na tę górę wydaje się banalnie proste. Inni z kolei mówią, że to najbardziej przeklęte miejsce w Polsce. Co roku giną tam nierozważni turyści. W miniony weekend (18-19.11) GOPR pomógł przynajmniej kilkunastu osobom, które zdecydowały się wejść na szlak.“Wraz z nadejściem zimy w wyższych partiach Beskidów warunki do uprawniania turystyki stały się bardzo trudne” - czytamy we wpisie GOPR Beskidy na Facebooku.