Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > W Tatrach zeszła lawina. Na miejscu trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa TOPR-u
Natalia Księżak
Natalia Księżak 08.12.2023 12:58

W Tatrach zeszła lawina. Na miejscu trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa TOPR-u

tatry

Choć dziś w Tatrach świeci słońce, a niebo jest bezchmurne to warunki są bardzo niebezpieczne. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przeszukują właśnie rejon Buli pod Rysami. W piątek przed południem zeszła tutaj lawina, pod którą mogą znajdować się turyści.

W Tatrach obowiązuje obecnie 2. stopień zagrożenia lawinowego.

Lawina w Tatrach pod Rysami

Choć dziś pogoda dopisuje w Tatrach, to na szlakach nie jest bezpiecznie. “Świeży opad śniegu leży na starej twardej warstwie co stanowi zwiększone zagrożenie z racji bardzo słabego połączenia w szczególności w terenie stromym i na rozległych polach śnieżnych !! Poniżej granie w wielu miejscach bardzo twardy śnieg-lodoszreń oraz wystające kamienie” - informuje TOPR. Ratownicy biorą właśnie udział w akcji przeczesywania lawiniska.

"W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Śnieg powyżej górnej granicy lasu jest nieprzedeptany, a wiatr utworzył głębokie zaspy w zagłębieniach terenu. Pod naporem śniegu gałęzie kosodrzewiny miejscami uniemożliwiają przejście, "kładąc się" na szlaki" - studzi zapał turystów także TPN.

"Prawdopodobny wypadek lawinowy". TOPR przeczesuje lawinisko

Piotr Konopka, dyżurny ratownik TOPR, informuje, że pod Rysami, na szlaku w okolicach Buli, doszło do zejścia lawiny. Ratownicy TOPR są na miejscu i przeszukują teren w poszukiwaniu przysypanych turystów.

"Prawdopodobny wypadek lawinowy w rejonie Buli pod Rysami. Ratownicy na miejscu przeszukują lawinowisko" - brzmi w tej chwili komunikat TOPR. Więcej informacji mamy poznać po zakończeniu akcji.

Trudne warunki w górach. TPN i TOPR ostrzega turystów

“Przypominamy, że dni są coraz krótsze - należy zaplanować wycieczkę w taki sposób, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem - w plecaku warto mieć latarkę czołową” - informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego i dodają “Lód na tatrzańskich stawach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać. Ostrzegamy, aby na nie nie wchodzić.”

"Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - podsumowują pracownicy TPN.