Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Turystyka > To tam Polacy spędzą Boże Narodzenie i sylwestra. “Już pod koniec wakacji grafiki w hotelach wypełniały się rezerwacjami”
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 03.12.2023 12:24

To tam Polacy spędzą Boże Narodzenie i sylwestra. “Już pod koniec wakacji grafiki w hotelach wypełniały się rezerwacjami”

Zakopane
fot. MrMR/ Shutterstock

Coraz więcej Polaków wybiera Boże Narodzenie i sylwestra poza domem. Powodów jest wiele: nie trzeba robić gruntownych porządków, spędzać całych dni w kuchni ani bawić gości. Jeden kierunek od lat króluje na listach najpopularniejszych okołoświątecznych destynacji. 

Wyjazd na święta do innej miejscowości to świetna okazja do odpoczynku i spędzenia czasu z bliskimi.

Polacy nie chcą spędzać Bożego Narodzenia i sylwestra w domach

Polacy coraz chętniej opuszczają rodzinne miejscowości na święta. Ten trend z roku na rok jest bardziej widoczny. Co roku dużą popularnością cieszą się Tatry, choć jak wskazują eksperci, nie brakuje chętnych, by wyjechać nad Bałtyk. 

- Pobyty świąteczne i noworoczne od dawna cieszą się dużym zainteresowaniem. Ci zapobiegliwi już wcześniej dokonywali rezerwacji, chcąc mieć gwarancję miejsca i pobytu zgodnie ze swoimi preferencjami i oczekiwaniami. Podobnie jest w tym roku. Już pod koniec wakacji grafiki w obiektach hotelarskich zaczęły wypełniać się rezerwacjami - tłumaczyła w rozmowie z portalem Turyści.pl Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. 

Boże Narodzenie i sylwester pod Tatrami

- Rodacy lubią ten czas spędzać pod Tatrami. To nie tylko gwarancja spędzenia świąt i sylwestra najwyżej i blisko nieba, ale także pobytu w klimacie tradycji, obrzędów góralskich i uroków zimy - dodała ekspertka. 

Miejsc w obiektach hotelowych coraz mniej, choć jeszcze są. - Uspokajam, że jeszcze można znaleźć wolne miejsca. Baza hotelarska na Podhalu jest bardzo duża i zawsze można liczyć na góralską gościnność - powiedziała Wojtowicz. 

- Z informacji od naszych członków hotelarzy wynika, że niektóre obiekty hotelarskie mają już 100 proc. zajętych miejsc i listę rezerwową. Niektórzy goście wyjeżdżając po sylwestrze, już rezerwują następnego. Niektóre obiekty mają sprzedaż na poziomie 70 - 80 proc., stąd warto jeszcze podjąć decyzję o przyjeździe - oznajmiła prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. 

Sylwester Marzeń nie wpłynął na decyzje o przyjeździe

W listopadzie wiele mówiło się w mediach na temat lokalizacji Sylwestra Marzeń Telewizji Polskiej. Od kilku lat impreza jest organizowana pod Tatrami. Choć w kuluarach mówiło się, że w tym roku wielki koncert odbędzie się w innym miejscu, ostatecznie znów postawiono na Zakopane. 

- Sylwester Marzeń nigdy nie miał wpływu na sprzedaż pobytów. Nie było tego sylwestra i oferta na pobyty świąteczne i sylwestrowe też bardzo dobrze się sprzedawała. Sylwester Marzeń spowodował przyjazdy klientów na tzw. jedną noc sylwestrową. Nie korzystają oni z oferty noclegowej i gastronomicznej. Jest to typowy klient tylko tej imprezy. Sylwester Marzeń spowodował, że restauracje, karczmy zrezygnowały z organizacji bali i imprez sylwestrowych - dodała ekspertka.