Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Turystyka > Polacy nie chcą spędzać Bożego Narodzenia w domach. Coraz częściej wybierają ten jeden kierunek
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 26.11.2023 15:13

Polacy nie chcą spędzać Bożego Narodzenia w domach. Coraz częściej wybierają ten jeden kierunek

Święta Bożego Narodzenia
fot. Sean Nel / Shutterstock

Boże Narodzenie to szczególny czas dla polskich rodzin. To moment, kiedy długo niewidziani bliscy zasiadają wspólnie do jednego stołu, moment refleksji i radości. Jak się okazuje, coraz więcej osób wybiera jednak obchodzenie tego czasu poza domem. 

Powodów jest wiele. Jako główne wyróżnia się chęć odpoczynku i rezygnacja z czasochłonnych przygotowań. 

Coraz więcej Polaków nie chce spędzać Bożego Narodzenia w domach

W wielu polskich domach przedświąteczny okres jest bardzo intensywny. To czas gruntownych porządków, zakupów, szykowania potraw, dekorowania domu. Nic dziwnego, że gospodarze w trakcie wigilii są zwyczajnie zmęczeni wszelkimi  przygotowaniami. Alternatywą jest np. wyjazd na święta z rodziną do hotelu.

Jak wynika z analizy Travelplanet, aż 20 proc. zimowych rezerwacji Polaków dotyczy właśnie okresu świąteczno-noworocznego. Rodziny coraz chętniej wybierają opcję wypoczynku np. w górach czy nad morzem, gdzie mogą nie tylko spędzić miło czas i świętować Boże Narodzenie, ale również w pełni wypocząć bez zbędnego stresu związanego z przygotowaniami. 

Bałtyk coraz bardziej popularny na święta

Jak wynika z raportu Travelplanet, coraz więcej Polaków decyduje się spędzić tegoroczne święta nad Bałtykiem. Wiele tamtejszych hoteli oferuje pełen pakiet atrakcji tj. uroczystość wigilijna z całą oprawą (koncert kolęd, prezenty, spotkanie z Mikołajem dla dzieci), itp. Dodatkowo, spacery po plaży i kojący szum fal zachęcają do tego, by wybrać się właśnie w tamte rejony. 

- Przy czym cały czas można poświęcić wyłącznie bliskim, gdyż obsługą spotkania zajmie się hotel. Bez listy zakupów, sprzątania i kuchennej krzątaniny. Bez martwienia się o udaną wigilijną kolację i męczącego sprzątania. Czas spędzony razem, ale bez pośpiechu i obowiązków to najlepszy podarunek dla rodziny - tłumaczy dyrektor hotelu Bel Mare w Międzyzdrojach Krzysztof Kraskowski. 

To tam Polacy spędzą Boże Narodzenie i sylwestra

Według Travelist, 60. proc. zimowych rezerwacji świątecznych dotyczy miejscowości nad Bałtykiem. Powodem jest m.in. spadek cen względem ubiegłego roku. W górach tendencja jest odwrotna - pokoje hotelowe i apartamenty zdrożały względem 2022 r. 

Polacy na Boże Narodzenie najchętniej wybierają kolejno: Kołobrzeg, Gdańsk, Góry Świętokrzyskie, Ustronie Morskie i Szklarską Porębę. Jak donosi portal, na święta poza domem decydują się zwykle rodziny z dziećmi, wybierają wówczas konfigurację pokoi 2+2 lub 2+1.