Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polskie Morze

Polskie Morze

Polskie morze – Bałtyk. Podstawowe informacje

Morze Bałtyckie to jedyna „wielka woda” do której nasz kraj ma dostęp – niemniej, nasza linia brzegowa (włączając Zalew Wiślany i Zalew Szczeciński) liczy sobie aż 770 kilometrów, a więc jest to naprawdę dużo miejsca na wszelkiego rodzaju plaże i kurorty.

Polskie morze od lat cieszy się niesłabnącą popularnością w ramach turystyki krajowej i coraz większą w przypadku turystyki zagranicznej. Choć Polska nie jest ciepłym krajem i wakacje nad morzem mogą mieć sens głównie w porze letniej, to warto do niej poczekać i pozwolić sobie na chwilę relaksu w otoczeniu bałtyckich fal. 

Przybywając nad polskie morze trzeba się oczywiście liczyć z tym, że woda nie będzie ani szczególnie ciepła, ani też przejrzysta. Pierwsze wynika z północnego położenia Polski, a drugie z ilości glonów właściwych dla mórz w tej szerokości geograficznej. Niemniej, wakacje nad polskim morzem i tak są fantastycznym doświadczeniem, które z całą pewnością warto polecić.

Gdzie się wybrać nad morze w Polsce?

Wakacyjne doświadczenia z polskim morzem mogą być wyjątkowo różnorodne – wiele zależy od tego, do jakiego miejsca się wybierzemy. Najpiękniejsze widoki zapewni nam najprawdopodobniej Hel i Jastarnia, jednak wedle wielu opinii swym pięknem za serce może chwycić Świnoujście. 

Popularne kierunki turystyczne w przypadku polskiego morza podzielić możemy  w zależności od tego, nad jakie wybrzeże chcemy się wybrać. Na zachodnim wybrzeżu dominuje Kołobrzeg, Mielno i Ustka – na wschodzie Krynica Morska, Sztutowo i Kąty Rybackie. 

Dobrą opcją na wakacje nad polskim morzem mogą być również takie miasta jak Łeba czy Władysławowo. Nie wolno jednak zapominać o najbardziej zurbanizowanych, nadbałtyckich przestrzeniach, jakie stanowi aglomeracja trójmiejska – Gdynia, Sopot i Gdańsk swoimi oryginalnymi i różnorodnymi atrakcjami mogą w wyraźny sposób ubarwić urlop nad morzem.

Jedzenie nad polskim morzem – na co warto się skusić?

Jedzenie nad polskim morzem z całą pewnością można uznać za wyjątkowe. Zapewne wiele osób szybko stwierdziłoby, że dominuje tu drożyzna, co po części może być prawdą, jednak nie wszędzie tak jest. Turyści nad polskim morzem będą mieli do wyboru naprawdę wiele różnorodnych restauracji, pubów, kawiarni i popularnych dla nadbałtyckiego klimatu „budek”.

Co warto zjeść nad polskim morzem? Choć w wielu miejscach królować będą popularne fast-foody, takie jak zapiekanki, kebab, frytki czy hamburgery, to stałym punktem niemal każdej restauracji będą ryby – warto chociaż raz skusić się na smażonego dorsza!

Pokaż więcej

Ahlbeck Uznam
25.05.2024 17:09 "Kanar wyszedł dosłownie zza krzaków". Niemcy pobierają opłatę natychmiast

Wyspa Uznam, która cieszy się popularnością nie tylko w sezonie, jest świetną opcją na jednodniową wycieczkę. Nie każdy jednak wie, że taka wizyta wiąże się z pewną opłatą. Od razu po wjeździe do niektórych jej miejscowości trzeba kupić tzw. Kurtaxe. Ile to kosztuje i czy są przewidziane ulgi? Turyści, którzy planują odwiedzić znajdujące się tam niemieckie uzdrowiska, nie będą zachwyceni."Nie wiem jak to skomentować - tym bardziej, że można zostać skontrolowanym na mieście - i nie są to pojedyncze przypadki" - czytamy wśród komentarzy turystów na internetowym forum.

Plaża w Juracie
21.05.2024 14:23 O 13:36 oddalibyście wszystko, by być w Juracie. Mówią, że to dopiero początek…

Morze Bałtyckie jest uwielbiane przez Polaków. Zwłaszcza w wakacje, nasi rodacy chętnie wybierają się na słynny "plażing i smażing" do jednego z kurortów. W tym roku sezon zaczął się wyjątkowo wcześnie. 

foka (zdjęcie poglądowe)
14.05.2024 17:52 Leżała nieruchomo na plaży w Ustce. Ludzie przechodzili obok

Ciało młodej foki zostało znalezione na brzegu Bałtyku w Ustce. Jak dotąd nie wiadomo, co było przyczyną zgonu ssaka. Eksperci wykluczają jednak jeden ze scenariuszy. 

Rewal
09.05.2024 08:34 O 8:12 nikt nawet nie myślał o Rewalu. Wtem wydarzyło się to...

Nie jest tajemnicą, że Polacy uwielbiają wyjazdy nad Bałtyk. Zarówno w sezonie, jak i poza nim, nad morzem można znaleźć wiele atrakcji. Nic dziwnego, że ludzie chętnie z nich korzystają. 

polska plaża
08.05.2024 14:29 Ruszyła naprawa słynnej polskiej plaży. Nagrania z szalejącego sztormu obiegły całą Polskę

W grudniu 2023 r. w wyniku sztormu częściowemu zniszczeniu uległa jedna z najpiękniejszych polskich plaż. W Lubiatowie (pow. wejherowski) właśnie ruszyły prace naprawcze. Jak informują media, na plażę wjechał ciężki sprzęt. 

Plaża nad Bałtykiem
08.05.2024 07:48 Bałtyk nagle zmienił kolor na żółty. Jest się czego bać?

Turyści, którzy wiosną odwiedzają Bałtyk, mogą czasami mocno zaskoczyć się nadmorskim widokiem. Powodem jest woda w innym kolorze. Złocista barwa Bałtyku nie jest efektem działalności człowieka ani zanieczyszczeń. Czy jednak kąpiel w takiej wodzie jest bezpieczna? 

 Jarosławiec
05.05.2024 12:09 O 11:23 "polski Dubaj" zaskoczył. Nie do wiary, co tam się porobiło

"Polski Dubaj" to olbrzymia plaża o powierzchni blisko 5 hektarów, która znajduje się w Jarosławcu nad Bałtykiem. Jak się okazuje, pod koniec majówki miejsce to świeciło pustkami. 

Sarbinowo plaża
01.05.2024 12:15 O 11:27 w Sarbinowie widoki jak w szczycie sezonu. A to dopiero początek

Tegoroczna majówka rozpieszcza Polaków pod względem pogody. Wiele obiektów noclegowych a obłożenie blisko 100 proc., co z pewnością bardzo cieszy branżę turystyczną. Jak się okazuje, nad Bałtykiem widoki są bliskie temu, co zwykle widzimy w szczycie sezonu. 

 patrol saperski (zdjęcie poglądowe)
29.04.2024 08:10 Ewakuacja 2 tysięcy ludzi na Pomorzu. Wielka akcja służb

W poniedziałek 29 kwietnia rano rozpoczęła się ewakuacja blisko dwóch tysięcy mieszkańców Rumi i gminy Kosakowo k. Gdyni na Pomorzu. Wszystko przez znaleziony wcześniej niewybuch z czasów II wojny światowej. 

Kobieta w lesie
27.04.2024 17:32 Zakaz wstępu do lasów na Pomorzu. Wirus zostaje nawet na podeszwach butów

Nad Bałtykiem wydano ostrzeżenie dla mieszkańców i turystów. Już od 26 kwietnia obowiązuje zakaz wstępu do niektórych lasów. Powodem jest ASF, czyli wirus afrykańskiego pomoru świń, który bardzo łatwo i szybko się rozprzestrzenia.

Mielno (plaża)
26.04.2024 09:27 O 8:56 doszło do prawdziwej anomalii w Mielnie. Nikt nie chciał na to patrzeć

"Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata" - nie da się lepiej określić tegorocznych warunków pogodowych w tym miesiącu. Temperatury szaleją, od bardzo wysokich - jak na ten okres - do naprawdę niskich. Podobna sytuacja dzieje się nad Bałtykiem. 

Turyści na plaży Helskiej
25.04.2024 19:05 Z tej atrakcji nad Bałtykiem aż żal nie skorzystać. Zabierze was prosto na Hel

Półwysep Helski jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc nad polskim morzem. Niestety ze względu na swoje położenie, dla turystów dostanie się tam, może być nieco skomplikowane. Najlepszą opcją jest podróż pociągiem POLREGIO, ale nie tylko. Okazuje się, że już wkrótce na Hel będzie można udać się tramwajem wodnym. 

Bałtyk nowe
25.04.2024 08:49 Polski żołnierz GROM-u nie wypłynął na powierzchnię. Poszukiwania na Bałtyku trwają

Trwają poszukania żołnierza, który wczoraj (24.04.2024r.) podczas wojskowych ćwiczeń na Bałtyku nie wypłynął na powierzchnię. Zaginiony przynależy do jednostki wojskowej GROM, zespołu B. Zdarzenie miało miejsce niedaleko Westerplatte. W poszukiwania zaangażowane są liczne jednostki m.in.: Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, sopockiego WOPR, policji, straży granicznej, a także śmigłowiec Marynarki Wojennej.

Zdjęcie poglądowe
24.04.2024 14:07 Otwarcie olbrzymiego parku rozrywki za pasem. Fantastyczne wieści dla turystów

Już wkrótce w Gdańsku otworzy się wielka atrakcja. Mieszkańcy miasta już nie mogą się doczekać, ponieważ to będzie pierwszy tak duży obiekt w okolicy. Wiemy, kiedy nastąpi otwarcie. 

 tunel Świnoujście
23.04.2024 18:13 Jechałam słynnym tunelem w Świnoujściu. "W sezonie może być problem"

30 czerwca 2023 r. w Świnoujściu oficjalnie otwarto tunel łączący wyspy Uznam i Wolin. Jak się jednak okazuje, nie wszystko jest takie, jak powinno. Przekonałam się o tym jadąc tunelem z taksówkarzem. Kierowca opowiedział mi o największych mankamentach inwestycji. 

Plaża Jelitkowo
22.04.2024 17:09 Incydent nad polskim morzem. Za swoją głupotę dostał 10 tys. zł mandatu

O tym, w jaki sposób i w jakich miejscach parkują niektórzy kierowcy, nie trzeba zbyt wiele mówić. Często łamią przepisy dla swojej własnej wygody. Nie inaczej postanowił zrobić mężczyzna w Jelitkowie w Gdańsku. Wjechał na plażę samochodem, jednak nie przewidział tego, że całkiem zakopie się w piachu i nie będzie mógł wyjechać.

statek na morzu
19.04.2024 07:43 Błyskawiczna akcja na Bałtyku. Dla 72-latka liczyła się każda minuta

W środę, w godzinach wieczornych Inspektor Morskiego Ratownictwa Centrum Koordynacji otrzymał niepokojące zgłoszenie ze Statku Stena Ebba na Bałtyku. 72-latek, który znalazł się na pokładzie, potrzebował pilnej opieki medycznej. Na pomoc pasażerowi ruszyli ratownicy SAR oraz lotnicy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. Czas odgrywał tutaj kluczową rolę.

Gdynia Orłowo
18.04.2024 09:45 60-latek spadł z klifu w Orłowie. "Ciało w trudno dostępnym miejscu"

Do tragedii w Gdyni Orłowo doszło w środę 17 kwietnia. Ok. 60-letni mężczyzna spadł z klifu. Trwa wyjaśnianie przyczyn tragedii.

Protesty w Łebie (zdjęcie poglądowe)
18.04.2024 08:19 Protest mieszkańców nad Bałtykiem. Nie chcą kolejnego molocha

Duże inwestycje deweloperów często budzą protesty lokalnych społeczności. Sprzeciw jest tym większy, gdy planowany obiekt mocno wpłynie na środowisko naturalne. Tak też właśnie jest w Łebie, gdzie mieszkańcy protestują przeciwko powstaniu gigantycznego hotelu. 

plaża sopot
16.04.2024 15:54 W szeregu z Dubajem i Bora Bora. Jedna z najlepszych plaż świata jest w Polsce

Tropikalne temperatury, lazurowa woda i drobny, gorący piasek i… perełka polskiego wybrzeża w rankingu plaż internetowego portalu Beachatlas. Polski kurort może poszczycić się nie lada osiągnięciem. Znalazł się w jednym szeregu z Bora Bora, JBR Beach w Dubaju i grecką Elia Beach.Po opublikowaniu rankingu Golden Beach Award 2024 wśród stu najwspanialszych plaż świata znajduje się także wybrzeże jednego z nadbałtyckich kurortów.

Grzybowo
16.04.2024 08:54 O 8:14 nie chcielibyście być na plaży w Grzybowie. Lepiej nawet o tym nie myśleć

Pogoda w kwietniu się bardzo szybko zmienia. O ile na początku miesiąca turyści i mieszkańcy przebywający nad Bałtykiem mogli cieszyć się słońcem i dobrymi warunkami atmosferycznymi, o tyle kilka dni później doszło do zupełnie odwrotnej sytuacji. 

None
13.04.2024 07:08 Śmierdzący problem Morza Bałtyckiego. Podejrzenia padły na jedno z państw

W okolicy Morza Bałtyckiego wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach. Mieszkańcy skarżą się, że jest naprawdę nieznośny. Podejrzenia padły na jedno z państw…

Gdańsk
10.04.2024 10:48 Powierzchnia Polski wkrótce się powiększy. Są powody do radości

Dobre wieści płyną znad Bałtyku. Jak podają lokalne media, niebawem powierzchnia Polski powiększy się o ok. 36,5 ha. Wszystko dzięki inwestycji Baltic Hub. 

Plaża w Kołobrzegu
09.04.2024 17:00 "Już sobie kwaterę zajął". Turyści nad Bałtykiem nie dają za wygraną

Pierwsze słoneczne dni skusiły Polaków do częstszego przebywania na powietrzu. Niektórzy nie mogli przepuścić takiej okazji i udali się nad morze. I choć temperatura wody w kwietniu może nie jest jeszcze najprzyjemniejsza, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wypoczywać na plaży. W Kołobrzegu zaobserwowano nawet pierwszy parawan.“Czuć zbliżający się sezon” - napisano na facebookowym profilu MiastoKołobrzeg.pl. Pod postem od razu posypały się prześmiewcze komentarze. 

Rewal (zdjęcie poglądowe)
09.04.2024 15:06 Plaża w Rewalu o 13:22 nagle opustoszała. Nie pomogła dobra pogoda

Początek kwietnia jest wyjątkowo dobrym okresem dla fanów Morza Bałtyckiego. Mimo że do sezonu zostało jeszcze kilka miesięcy, wskaźniki temperatur wyraźnie zwiastują lato. Z tego powodu na pierwszy rzut oka - warto wybrać się nad Bałtyk. 

Gdańsk
04.04.2024 19:34 Symbol Gdańska doczekał się zmiany. Mieszkańcy czekali na to od lat

To jedna z bardziej popularnych atrakcji w Gdańsku. Jednak brakuje tam dobrego oświetlenia, przez co turyści i mieszkańcy nie mogą czuć się w zupełności bezpiecznie. Jest szansa, że wkrótce się to zmieni. 

Sopot
31.03.2024 15:33 O 14:42 w Sopocie zaroiło się od turystów. Kamery wszystko zarejestrowały

Wiosna powoli budzi się w Polsce do życia. Dobrze widać to nad Bałtykiem. Tam turyści - zwłaszcza w okresie wielkanocny - szturmują tamtejsze deptaki i plaże. Sprawdziliśmy na kamerach monitoringu miejskiego, jak wygląda Sopot w Wielką Niedzielę. 

Międzyzdroje
29.03.2024 17:19 Pełen luksus nad Bałtykiem. “Bliżej morza już nie będziesz”

Kto by nie chciał każdego ranka spoglądać na widok morza? Takie luksusy w nadmorskiej miejscowości w Polsce mają jednak zawrotną cenę. Ogromny budynek postawiony na samej plaży nie każdemu się też spodoba. Dawniej była tam wioska rybacka. Teraz, na skraju parku narodowego, pojawią się nowoczesne apartamentowce.Choć zostaną oddane do użytku dopiero w listopadzie 2025 roku, to 60 z nich zdążyło się już sprzedać. Cena zwala z nóg. To nawet 50 tys. złotych za metr kw.