Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Okiem Turystów > Wybraliście najlepsze sanatoria w Polsce. "Szkoda, że tylko trzy tygodnie"
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 26.11.2023 17:41

Wybraliście najlepsze sanatoria w Polsce. "Szkoda, że tylko trzy tygodnie"

Świeradów-Zdrój
fot. Dziajda / Shutterstock

Polacy uwielbiają sanatoria. Niektórzy czekają cały rok, by móc udać się na turnus do jednego z ośrodków. Wiele osób zastanawia się jednak, gdzie najlepiej się wybrać. Niektórym zależy na rehabilitacji, dla innych ważniejsza jest atmosfera lub okoliczności przyrody. Z tego powodu postanowiliśmy zapytać się naszych czytelników, które sanatoria polecają. Na facebookowej stronie Turystów zadaliśmy pytanie, gdzie jest najlepiej!

Stworzyliśmy dla was subiektywny ranking polskich sanatoriów polecanych przez naszych czytelników. 

Najlepsze sanatoria w Polsce

Trudno jest jednoznacznie określić, które sanatorium w Polsce jest najlepsze. Starożytny rzymski komediopisarz powiedział kiedyś słynne zdanie "ile ludzi, tyle zdań", co świetnie odnosi się też do tego tematu. Niemniej, z licznych komentarzy pozostawionych przez naszych czytelników można wysnuć pewne wnioski i wskazać uzdrowiska godne uwagi. 

Nasi czytelnicy przede wszystkim zwracali uwagę na warunki panujące w budynku, jedzenie, świadczone usługi oraz personel. Dla wielu równie ważne jest położenie danego sanatorium. Wiele z nich znajduje się w iście malowniczych miejscach tj. polskie góry, jeziora czy nad Bałtykiem. 

Polskie sanatoria w sercu gór

Jak zwykle w takim rankingu nie mogło zabraknąć sanatorium w Krynicy-Zdroju. Położona ok. 140 km od Krakowa mała mieścina jest sławna na całą Polskę ze względu na lecznicze właściwości. Płyną tam wartościowe wody, dobre zarówno do picia, jak i do kąpieli, stąd też kuracjusze uwielbiają to miejsce. 

Dodatkowo, pięknie położone obiekty z widokiem na otaczające góry i liczne zabiegi np. borowinowe, wodolecznicze, elektrolecznicze, światłolecznicze czy inhalacje sprawiają, że pacjenci chętnie tam wracają! 

"Miły personel, dobre jedzenie, zabiegi też mogę polecieć" - napisała pani Bernadeta w komentarzu pod naszym postem o Krynicy-Zdroju. “Piękne miejsce, piękna okolica, niezapomniane wrażenia, a sam pobyt super” - wtórowała pani Mirosława.

Dom Zdrojowy - Uzdrowisko Świeradów-Zdrój to kolejne miejsce polecane przez naszych czytelników. "Miły personel, super zabiegi, dobre jedzonko, pokoje przestronne i czyste. Czego więcej potrzeba" - dopytywała pani Katarzyna. Świeradów-Zdrój mieści się w Sudetach, u stóp Gór Izerskich. Jak czytamy na stronie, w uzdrowisku można skorzystać z leczenia radonem, borowiną, świerkiem (w postaci wywaru) i wodami mineralnymi. 

Inne chętnie polecane górskie sanatoria to m.in. Polańczyk, Piwniczna-Zdrój, Rabka-Zdrój, Goczałkowice-Zdrój, Iwonicz-Zdrój. 

Sanatoria nad Morzem Bałtyckim

Nad Bałtykiem również znajduje się wiele sanatoriów godnych uwagi. Nasi czytelnicy przede wszystkim wskazują na Ustkę. "Wspaniałe miejsce i atmosfera" - napisała pani Alina. "Najlepsze sanatorium Tęcza w Ustce! Blisko morza, jedzenie wspaniałe i zabiegi też. Obsługa przemiła" - dodała pani Maria.

Sanatoria w Ustce oferują wiele specyficznych zabiegów. Poza klasycznymi kąpielami leczniczymi i hydroterapią można skorzystać z masaży klasycznych, masaży pneumatycznych boa, magnetoterapii czy diatermii krótkofalowej.

Zdecydowanym ulubieńcem naszych czytelników jest Kołobrzeg. "Wszystko na miejscu, baza zabiegowa, jedzenie jak na wczasach, miła obsługa, itp. Polecam" - przekonywała pani Irena. 

"Bardzo przyjazny personel. Tańce na miejscu, pyszne jedzenie i blisko do plaży. Szkoda, że tylko trzy tygodnie" - dodała pani Lilla.

"Dobra lokalizacja, świetny personel medyczny. Super zabiegi, dobre wyżywienie, ciekawa oferta zajęć pozazabiegowych. Czystość i estetyka pomieszczeń. Ciekawe rozlokowanie pomieszczeń wewnątrz budynku. Schludne, ładne pokoje, świetlica, biblioteka i kawiarnia. Tylko tam" - opisywała pani Danuta. 

"Nic dodać, nic ująć. Też uważam, że to najlepsze sanatorium. Byłam dwa razy" - dodała inna czytelniczka. Kołobrzeg zdecydowanie rozkochał w sobie kuracjuszy.

Kołobrzeg i Busko-Zdrój najlepszymi uzdrowiskami wg naszych czytelników

Najwięcej naszych czytelników zwróciło uwagę na sanatoria w Busku-Zdroju i we wspomnianym Kołobrzegu. "21. Wojskowy Szpital Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowy polecam. Super zabiegi i co ważne, przemieszczanie bez wychodzenia na zewnątrz. Chociaż miałam turnus prywatny, to nie było różnic w posiłkach dla prywatnych i NFZ! Za to było dużo diet dostosowanych do pacjentów" - wspomina pani Katarzyna. 

"Byłam tam już trzy razy" - dodała pani Jolanta. "Tylko Busko! Ostatnio byliśmy tam w sanatorium. Nadal trochę małe pokoje, ale reszta super. Nawet pogoda w październiku nadzwyczajna" - oznajmiła pani Teresa. 

Z Buska-Zdroju można podziwiać leżące nieopodal Góry Świętokrzyskie, a także skorzystać z wielu atrakcji, jakie oferuje miasto. Znajduje się tam dom zdrojowy oraz miejscowa tężnia, a także Aleja Gwiazd Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Janroz i drewniany kościółek pw. św. Leonarda. Jedno jest pewne, kuracjusze nie będą się nudzić! 

Tamtejsze sanatoria są szczególnie polecane osobom z bólami stawów, problemami z układem nerwowym, chorobami kardiologicznymi, nadciśnieniem czy osteoporozą. Na terenie miasta znajduje się dziewięć sanatoriów oraz cztery szpitale uzdrowiskowe. 

A Wy? Które polskie sanatorium polecacie? Dajcie znać!