Nie żyje ceniony ratownik GOPR Adam Worwa. Wstąpił do Grupy Podhalańskiej w 1968 roku i uczestniczył w 59 wyprawach ratunkowych. Smutną wiadomość podali jego koledzy-ratownicy.Nie żyje Adam Worwa - wieloletni ratownik Grupy Podhalańskiej GOPR. Przykrą wiadomość podali jego koledzy z ratownictwa.
Niedźwiedzie w Bieszczadach zapadają w sen zimowy coraz później - w poprzednich latach były aktywne do końca grudnia. Teraz także można spotkać je na szlakach. Fotopułapka z nadleśnictwa Baligród uchwyciła kilka osobników tego gatunku.Od kilku dni w Bieszczadach co prawda panują zimowe warunki, jednak niektóre żyjące tam niedźwiedzie wciąż są aktywne i spotykane na leśnych duktach.
Święta i Sylwester zbliżają się wielkimi krokami, a w Zakopanem i okolicznych miejscowościach można jeszcze znaleźć sporo wolnych miejsc w pensjonatach i hotelach. Specjaliści tłumaczą, że przez pandemię turyści o wiele ostrożniej podchodzą do rezerwacji.Blisko 3/4 hoteli ma mniej niż 30 proc. rezerwacji na grudzień - poinformowała Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego. Jak wskazuje, niski poziom rezerwacji związany jest z niepewnością i wstrzymywaniem się z decyzją o wyjeździe do ostatniej chwili.- Teraz mamy taki czas, że ludzie na ostatnią chwilę decydują o przyjeździe. Wszyscy się obawiają, dużo jest też anulacji - przyznaje Bartłomiej Bryjak z jednego z zakopiańskich pensjonatów w rozmowie z RMF24.
Tatrzański Park Narodowy poinformował o akcie wandalizmu, do którego doszło nad Morskim Okiem. W mediach społecznościowych opublikowali nagranie, na którym widać pomazany farbą kamień.Tatrzański Park Narodowy opublikował w niedzielę film znad Morskiego Oka. Niestety, tym razem nie chodziło o piękny krajobraz, a o akt wandalizmu. Na pierwszym planie widać bowiem pomalowany głaz.
Turyści, którzy wybrali się w sobotę w Karkonosze mieli okazję zaobserwować niecodzienne zjawisko na niebie – słoneczne halo. Zdjęcia i nagranie zostały przesłane przez Annę i Grzegorza i opublikowane na Facebooku Karkonoskiego Parku Narodowego.Pogoda w Karkonoszach w sobotę dopisywała, co pozwoliło turystom na obserwację niecodziennego zjawiska. Chodzi o halo, czyli tęczowy pierścień wokół słońca.
Policja z Zakopanego ostrzega turystów przed ogłoszeniami o fałszywych kwaterach do wynajęcia na święta. Funkcjonariusze wyjaśniają, jak sprawdzić miejsce, do którego zamierzamy się wybrać czy przyszłego gospodarza.Święta Bożego Narodzenia oraz Sylwester to czas, który Polacy lubią spędzać na zimowych wyjazdach w góry. Niestety, jest to też okres, gdy w Internecie pojawia się wysyp fałszywych ofert wynajmu kwater. Policja wyjaśnia, jak nie dać się oszukać.
Szczyrk ze względu na występujący smog, nie może pobierać od turystów opłaty klimatycznej - ocenił Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawę wytoczył katowicki działacz antysmogowy Patryk Białas.Patryk Białas po wyjeździe z dziećmi do Szczyrku relacjonował, że powietrze w mieście było gęste od smogu. Postanowił więc zaskarżyć konieczność zapłacenia opłaty klimatycznej, która przecież pobierana jest za czyste powietrze. Zgodnie z prawem, miasta mają prawo pobierać opłatę klimatyczną, jeżeli spełniają konkretne warunki. Jednym z nich jest czyste powietrze. W Szczyrku taka opłata wynosi 2 zł 30 gr od osoby za dobę.
Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR pomogli turyście, który postanowił wspiąć się na Śnieżkę w krótkich spodenkach. Mężczyzna odwdzięczył im się, kradnąc kurtkę jednego z nich.Śnieżka mimo panującej tam kapryśnej pogody wciąż przyciąga turystów. Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR mieli w ostatni weekend sporo pracy, ze względu na trudne, zimowe, wietrzne warunki.
Bieszczadzkie Nadleśnictwo Baligród opublikowało w swoich mediach społecznościowych zdjęcie niedźwiedzia buszującego w śniegu. Wzbudziło to zainteresowanie i niepokój internautów, którzy zastanawiali się, dlaczego zwierzę nie śpi.Bieszczady są naturalnym miejscem występowania niedźwiedzia brunatnego. W sieci można więc od czasu do czasu natknąć się na zdjęcia z fotopułapki. Tym razem Nadleśnictwo Baligród opublikowało zdjęcie dzikiego zwierzęcia w śniegu.
Tatrzański Park Narodowy poinformował, że w sobotę czarno znakowany szlak w Dolinie Pańszczycy zostanie zamknięty z powodu gawrowania niedźwiedzicy w tym rejonie.Czarny szlak w Dolinie Pańszczycy w Tatrach zostanie w sobotę zamknięty do odwołania. Stanowi on łącznik między żółtym szlakiem prowadzącym z Hali Gąsienicowej na Przełęcz Krzyżne a zielonym szlakiem z Hali Gąsienicowej na Rówień Waksmundzką.
Akcja ratownicza w Tatrach. Kilka godzin trwała wyprawa po turystkę, która utknęła na szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Nie była w stanie iść dalej sama, ani zawrócić. Sprowadzili ją ratownicy TOPR. Turystka utknęła w drodze do Doliny Pięciu Stawów Polskich w Tatrach. Dotarcie na miejsce uniemożliwiły jej silny wiatr i śnieg, który zasypał drogę.
Zimowe warunki w górach panują już od października, jednak z każdym dniem robią się one coraz trudniejsze. Niedawno TOPR po raz pierwszy w tym sezonie wydał alert lawinowy, teraz sytuacja powtórzyła się w Karkonoszach i na Babiej Górze.TOPR i GOPR ostrzegają przed trudnymi warunkami w górach. W kilku miejscach wydano alert pierwszego stopnia przed lawinami.
Karpacz i inne polskie kurorty narciarskie z niepokojem przyglądają się rozwojowi epidemii. Właśnie od tego czynniku zależy w szczególności ich byt w przyszłym roku. Najbardziej obawiają się zamknięcia stoków i wyciągów, podobnie jak miało miejsce w zeszłym roku.Karpacz, Wisła i inne górskie miejscowości utrzymują się w szczególności z turystyki. Jak pisze Portal Samorządowy, obecnie zarówno samorządy z regionów podgórskich, jak i potencjalni turyści z niepokojem wyczekują nowych informacji.
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe po raz pierwszy w tym sezonie wydało ostrzeżenie przed lawinami. Obecnie wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki.Obecnie w Tatrach panują już zimowe warunki, a im wyżej, tym robi się bardziej niebezpiecznie. TOPR ogłosił dzisiaj pierwszy w tym sezonie alert lawinowy.
TOPR poinformował w sobotę, że w wieku 94 lat zmarł Jerzy Mitkiewicz. Był taternikiem, alpinistą, przewodnikiem tatrzańskim, i wieloletnim kierownikiem obserwatorium na Kasprowym Wierchu.TOPR przekazał smutną wiadomość o śmierci swojego dawnego ratownika. Jerzy Mitkiewicz był również uznanym taternikiem i meteorologiem. Zmarł 27 listopada 2021 roku w wieku 94 lat.
Turyści, którzy planowali spędzać Boże Narodzenie w Zakopanem, nagle masowo zaczęli rezygnować z rezerwacji. Media wskazują, że powodem takiego zachowania mogą być wysokie ceny noclegów i niejasna sytuacja epidemiczna.Zakopane od lat króluje jako najpopularniejszy kierunek w okresie świąteczno-noworocznym. Zwykle o tej porze zdecydowana większość miejsc noclegowych była już dawno wyprzedana. Tymczasem jednak część turystów zaczęła rezygnować ze swoich rezerwacji.
Nie żyje jeden z najwybitniejszych słoweńskich snowbordzistów, Marko "Grilo" Grilc. Podczas kręcenia specjalnego materiału wideo na jednym z zamkniętych stoków w Austrii, doszło do tragicznego wypadku.Nie żyje Marko "Grilo" Grilc, wybitny słoweński snowboardzista. Informację o śmierci sportowca potwierdziła austriacka policja, która przekazała także szczegóły zdarzenia.
Kości znalezione w Tatrach należą do zaginionej Joanny Felczak - wynika z badań DNA. Informację przekazała rodzina kobiety. Potwierdziły się tym samym przypuszczenia, że turystka zginęła podczas wycieczki.Rodzina zaginionej w ubiegłym roku w Tatrach Joanny Felczak poinformowała w czwartek, że wyniki badań DNA szczątków znalezionych w górach potwierdziły jej tożsamość.
Chociaż wydawać by się mogło, że Tatry przyciągają turystów o każdej porze roku, trudne warunki atmosferyczne skutecznie odstraszyły wędrowców. Tygodnik Podhalański w czwartek rano opublikował nagranie z ośnieżonego szlaku.Jak przekazał Tygodnik Podhalański, w Tatrach wieje dziś silny południowy wiatr, który przyniesie jutro deszcz na Podhalu, a w górach śnieg. Obecnie szlaki są puste i zalega na nich kilka centymetrów śniegu.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń obejmującą również początek zbliżającego się weekendu. Jak wskazano, w piątek może zostać wydany alert pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu.Intensywne opady śniegu mogą pokrzyżować niektórym plany na weekend. IMGW zapowiedział wprowadzenie alertów pierwszego stopnia w trzech województwach.
Grupa turystów w Tatrach zwoziła swojego kolegę ze szlaku na taczce. Jak wskazuje Tygodnik Podhalański, mężczyzna był pod wpływem alkoholu. Nagranie ze zdarzenia trafiło do internetu. Turyści w Tatrach niestety czasami bywają lekkomyślni. Tygodnik Podhalański poinformował niedawno o nieodpowiedzialnym wybryku, do którego doszło w Dolinie Strążyskiej. Wszystko zostało nagrane.
Temperatura na Śnieżce o godzinie 1:00 w nocy spadła aż do -10.3 °C. Odczuwalna była temperatura jeszcze niższa i wyniosła -32.67 °C. Co ciekawe, nie są to pierwsze rekordy spadku temperatury w ostatnim czasie na szczycie Karkonoszy.Dzisiejsza noc na Śnieżce była wyjątkowo mroźna. Termometry w tamtejszym Obserwatorium Meteorologicznym pokazały dwucyfrowy wynik.
Karpacz jest jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów w Polsce. Nie od dziś zresztą miasto cieszy się dużą popularnością - świadczą o tym chociażby stare pocztówki, dostępne na stronie miasta.Karpacz leży u stóp Śnieżki, w dolinach Łomnicy. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów miast w Polsce. Podobnie było zresztą przeszło 100 lat temu, kiedy miejsce to przechodziło swój rozkwit.
Pogoda w Polsce ostatnio może płatać figle. Termometry na tatrzańskich szczytach pokazały bowiem wartości wyższe niż w jakimkolwiek innym miejscu w naszym kraju. Przyczyną tego nietypowego zjawiska jest inwersja.Pogoda w większości kraju jest od kilku dni pochmurna, panują również mgły, mżawka i niska temperatura. Zupełnie inna sytuacja jest wysoko w górach, gdzie obecnie dominuje ciepło oraz słońce.
Turyści potrafią zaskoczyć nierozsądnym zachowaniem w górach. Okazuje się, że śmiecenie nie jest jedynym problemem. Co jakiś czas zdarzają się bowiem kradzieże tabliczek z oznaczeniami szlaków. Góry są miejscem, gdzie szczególnie trzeba uważać na oznaczenia szlaków, żeby się nie pogubić. Niestety, w Beskidach pojawił się problem znikających drogowskazów, które są przez niektórych turystów traktowane jak pamiątki.
W Beskidach doszło do nietypowej sytuacji. Kierowca ciężarówki wjechał ciężkim pojazdem na szlak do schroniska na Błatniej. Zdjęcia opublikowano na profilu Błatnia Challenge 2022 na Facebooku.W Beskidzie Śląskim, na szlak prowadzący na szczyt Błatniej o wysokości 917 m n.p.m., wjechała ciężarówka.
W niedzielę od samego rana samochody stoją w korkach na Zakopiance. Turyści tłumnie wracają do domów. Podczas kończącego się długiego weekendu wielokrotnie interweniowała policja.W mijający długi weekend w Zakopanem dopisali turyści, którzy oblegali tutejsze atrakcje - powiedział PAP rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek. Teraz wszyscy tłumnie wracają do swoich domów, a na Zakopiance tworzą się korki.
Tatrzański Park Narodowy w dzisiejszym komunikacie turystycznym ostrzegł przed trudnymi warunkami w górach. - Szlaki w wyższych partiach Tatr w wielu miejscach są bardzo mocno oblodzone - czytamy.Turyści, którzy na długi weekend wybrali się w Tatry, muszą bardzo uważać na szlakach. Może być bardzo ślisko i niebezpiecznie.