Turysci.pl
mountains-g4371beaf4 1280

fot. Pixabay/ grzegorzpietrzak

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

13 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Zimowe warunki w górach panują już od października, jednak z każdym dniem robią się one coraz trudniejsze. Niedawno TOPR po raz pierwszy w tym sezonie wydał alert lawinowy, teraz sytuacja powtórzyła się w Karkonoszach i na Babiej Górze.

TOPR i GOPR ostrzegają przed trudnymi warunkami w górach. W kilku miejscach wydano alert pierwszego stopnia przed lawinami.

man-g78d2b29f2 1280

Wybierasz się do Niemiec? Podjęto decyzję o zaostrzeniu restrykcji dla osób niezaszczepionych

CZYTAJ DALEJ

Karkonoski Park Narodowy zamyka górskie szlaki

W związku z zagrożeniem lawinowym w górach, władze Karkonoskiego Parku Narodowego zamknęły dwa szlaki: czerwony przez Kocioł Łomniczki na Śnieżkę i żółty - łącznik prowadzący od szlaku czarnego do Strzechy Akademickiej przez Biały Jar.

W czwartek dodatkowo ma zostać zamknięty również szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem w stronę Śnieżnych Kotłów.

Karkonoski Park Narodowy (KPN) przypomina, że w Karkonoszach obowiązuje pierwszy, najniższy, stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna jest zatem na ogół dobrze związana i stabilna, a wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym.

- Szlaki w Karkonoszach są oblodzone, miejscami nieprzetarte. Warunki są trudne. Prędkość wiatru na Śnieżce przekracza 100 kilometrów na godzinę - informują w czwartek pracownicy KPN.

Trudne warunki w Tatrach i na Babiej Górze

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje także na Babiej Górze, gdzie śnieg transportowany jest przez wiatr.

Z kolei w Tatrach, gdzie również obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia, partiach graniowych wieje silny wiatr, który miejscami utworzył zaspy śniegu. W innych miejscach wywiał śnieg do warstwy lodu. Ponadto przebieg niektórych szlaków może być niewidoczny.

- Poruszanie się w warunkach zimowych, zwłaszcza w wyższych partiach Tatr, wymaga doświadczenia w ocenie lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) i umiejętności posługiwania się nim - informuje TPN.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródła: TVN24, TOPR, GOPR, TPN

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >