Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki
Ania Radke
Ania Radke 02.12.2021 11:57

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

mountains-g4371beaf4 1280
fot. Pixabay/ grzegorzpietrzak

Zimowe warunki w górach panują już od października, jednak z każdym dniem robią się one coraz trudniejsze. Niedawno TOPR po raz pierwszy w tym sezonie wydał alert lawinowy, teraz sytuacja powtórzyła się w Karkonoszach i na Babiej Górze.

TOPR i GOPR ostrzegają przed trudnymi warunkami w górach. W kilku miejscach wydano alert pierwszego stopnia przed lawinami.

Karkonoski Park Narodowy zamyka górskie szlaki

W związku z zagrożeniem lawinowym w górach, władze Karkonoskiego Parku Narodowego zamknęły dwa szlaki: czerwony przez Kocioł Łomniczki na Śnieżkę i żółty - łącznik prowadzący od szlaku czarnego do Strzechy Akademickiej przez Biały Jar. W czwartek dodatkowo ma zostać zamknięty również szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem w stronę Śnieżnych Kotłów.

Karkonoski Park Narodowy (KPN) przypomina, że w Karkonoszach obowiązuje pierwszy, najniższy, stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna jest zatem na ogół dobrze związana i stabilna, a wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym. - Szlaki w Karkonoszach są oblodzone, miejscami nieprzetarte. Warunki są trudne. Prędkość wiatru na Śnieżce przekracza 100 kilometrów na godzinę - informują w czwartek pracownicy KPN.

https://www.facebook.com/KarkonoskiParkNarodowy/posts/4623503861076685

Trudne warunki w Tatrach i na Babiej Górze

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje także na Babiej Górze, gdzie śnieg transportowany jest przez wiatr.

Z kolei w Tatrach, gdzie również obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia, partiach graniowych wieje silny wiatr, który miejscami utworzył zaspy śniegu. W innych miejscach wywiał śnieg do warstwy lodu. Ponadto przebieg niektórych szlaków może być niewidoczny.

- Poruszanie się w warunkach zimowych, zwłaszcza w wyższych partiach Tatr, wymaga doświadczenia w ocenie lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) i umiejętności posługiwania się nim - informuje TPN.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródła: TVN24, TOPR, GOPR, TPN

Tagi: Polska Góry