Turysci.pl
Polska topo blank

fot. Wikipedia/ Captain Blood/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Turyści "na pamiątkę" kradną oznaczenia szlaków. Poważny problem w Beskidach

16 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Turyści potrafią zaskoczyć nierozsądnym zachowaniem w górach. Okazuje się, że śmiecenie nie jest jedynym problemem. Co jakiś czas zdarzają się bowiem kradzieże tabliczek z oznaczeniami szlaków.

Góry są miejscem, gdzie szczególnie trzeba uważać na oznaczenia szlaków, żeby się nie pogubić. Niestety, w Beskidach pojawił się problem znikających drogowskazów, które są przez niektórych turystów traktowane jak pamiątki.

Turyści kradną tabliczki "na pamiątkę" z gór

Kilka tygodni temu Nowiny Andrychowskie poinformowały o skradzionych drogowskazach. Tabliczki zniknęły między innymi ze szczytu Leskowca, gdzie ktoś powalił na ziemię cały słupek. Sytuacja niestety powtarza się co jakiś czas.

Lokalne media wskazują, że turyści, których należałoby nazwać raczej wandalami, prawdopodobnie traktuje oznaczenia szlaków jako pamiątki z wyjazdu w góry.

Takie tabliczki zawieszone są później jako ozdoba na ścianie, a turyści są narażeni na pobłądzenie w górach. Niestety, chętnych na takie dekoracje nie brakuje, a dewastacje wciąż się zdarzają.

Lokalne media wskazują, że takie zniszczenia są sporym problemem przede wszystkim ze względu na utrudnianie innym poruszania się po górach. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że takie naprawy również sporo kosztują.

Chociaż działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z Oddziału Ziemia Wadowickia oraz andrychowskiego koła "Chałupa" nie mają dużego budżetu, to właśnie oni zajmują się naprawami - informuje portal wadowiceonline.pl.

Ostatnie zniszczenia na szlakach zostały już naprawione. Jak przekazał prezes PTTK "Chałupa", to jego koło zamontowało nowe tabliczki. Miejmy nadzieję, że nikt już nie wpadnie na pomysł zabrania takiej "pamiątki"

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl.

Każdy miłośnik Tatr z łatwością odpowie na 6 pytań

Pytanie 1 z 6

Na którym szczycie znajduje się słynny metalowy krzyż?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Bilety kolejowe na Pomorzu zdrożeją. Zła wiadomość dla podróżujących

Czytaj więcej >

Polska

TPN zamyka popularny szlak. Powodem niedźwiedź

Czytaj więcej >

Polska

Turystka utknęła podczas śnieżycy w drodze do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Czytaj więcej >

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >