Turysci.pl
thermometer-ge3e19d1ba 1280

fot. Pixabay/ SookyungAn

Porównali temperatury na Kasprowym i na Helu. Doszło do inwersji temperatury

16 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Pogoda w Polsce ostatnio może płatać figle. Termometry na tatrzańskich szczytach pokazały bowiem wartości wyższe niż w jakimkolwiek innym miejscu w naszym kraju. Przyczyną tego nietypowego zjawiska jest inwersja.

Pogoda w większości kraju jest od kilku dni pochmurna, panują również mgły, mżawka i niska temperatura. Zupełnie inna sytuacja jest wysoko w górach, gdzie obecnie dominuje ciepło oraz słońce.

Polska topo blank

Turyści "na pamiątkę" kradną oznaczenia szlaków. Poważny problem w Beskidach

CZYTAJ DALEJ

Nietypowe zjawisko pogodowe

Najwyżej położona stacja meteorologiczna w Polsce usytuowana na Kasprowym Wierchu zarejestrowała w poniedziałek najwyższą temperaturę w kraju. Termometry pokazały bowiem 8,2 st. C.

W tym samym czasie na pozostałym obszarze Polski było wyraźnie chłodniej, na ogół od 3 do 7 st. C. Ponadto w Tatrach, w przeciwieństwie do reszty kraju, było również mnóstwo słońca.

Zjawisko spowodowane jest przez wyż, znajdujący się na wschód od granic Polski. To właśnie on przynosi inwersję temperatury, czyli jej wzrost wraz z wysokością. Zwykle mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, w której im jest wyżej, tym robi się chłodniej.

W związku z dużą wilgotnością powietrza i brakiem wiatru tworzą się również mgły i niskie chmury stratus, które mogą utrzymywać się nawet cały dzień. Słońce, które świeci pod coraz niższym kątem nie jest w stanie ich rozproszyć.

Niestety, taka sytuacja pogodowa sprzyja również koncentracji zanieczyszczeń powietrza, których w ostatnich dniach jest szczególnie dużo. Nie docierają one jednak w góry, gdzie turyści mogą cieszyć się słońcem i podziwiać malowniczo wyglądające zachmurzenie z góry.

Taka sytuacja nie potrwa jednak zbyt długo, niebawem bowiem inwersja zaniknie i pojawi się całodobowy mróz i śnieg. Niewykluczone również, że przejściowo opady deszczu ze śniegiem wystąpią także w wyżej położonych dzielnicach Zakopanego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl.

Każdy miłośnik Tatr z łatwością odpowie na 6 pytań

Pytanie 1 z 6

Na którym szczycie znajduje się słynny metalowy krzyż?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Bilety kolejowe na Pomorzu zdrożeją. Zła wiadomość dla podróżujących

Czytaj więcej >

Polska

TPN zamyka popularny szlak. Powodem niedźwiedź

Czytaj więcej >

Polska

Turystka utknęła podczas śnieżycy w drodze do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Czytaj więcej >

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >