Tegoroczna majówka przypada w wyjątkowo korzystnym terminie. Wystarczy wziąć trzy dni wolnego, żeby odpoczywać aż przez dziewięć. Polacy nie zmarnowali tej okazji, a ruch może być rekordowo wysoki.Majówka od lat kojarzy się nam z grillowaniem, a także bliższymi lub dalszymi wyjazdami. Jak pokazują najnowsze dane, w tym roku za podróże w okresie majówki przyjdzie nam zapłacić więcej niż przed rokiem, ale to z pewnością nie zatrzymało Polaków. Zainteresowanie jest bowiem ogromne.
Lotnisko w Radomiu może nie mieć łatwego startu. Pierwszy samolot z tamtejszego pasa startowego oderwie się dopiero 27 kwietnia, a już teraz wiadomo, że podróżni stracili pięć oferowanych dotychczas połączeń.Itaka była jednym z pierwszych biur podróży, które zdecydowało się na nawiązanie współpracy w radomskim portem. Niestety już teraz z systemu rezerwacji zniknęły kolejne trasy, a oferta mocno się uszczupliła.
Podróże to fantastyczny sposób na spędzanie czasu, jednak z pewnością nie jest to tanie hobby. Ceny biletów są coraz wyższe, nie wspominając o noclegach, czy wyżywieniu. Jak się jednak okazuje, czasami na podróży można zarobić.Tiktokerka znana jako Jastrząb w październiku udała się w podróż do USA. Miała już kupione bilety i cały plan wyjazdu. Niestety, musiała go zmienić, ponieważ z powodu opóźnienia nie zdążyła na lot przesiadkowy i ostatecznie nie poleciała do Stanów w pierwszym terminie.
Powstanie zupełnie nowa plaża. Będzie usypana z piasku z dna Bałtyku. Prace zaczną się tuż po majówce, a zakończą na krótko przed wakacjami. Wiemy, co dokładnie i kiedy zmieni się dla turystów.
Profesor Hvalun Ahmet Ercan już rok temu ostrzegał, że w Turcji wkrótce może dojść do bardzo silnego trzęsienia ziemi. Jak się okazało, jego prognozy sprawdziły się już na początku lutego. Teraz geofizyk Bayram Ali Celtik, prezes oddziału Izby Inżynierów Geologicznych, wskazuje kolejne miejsca, gdzie według niego może wystąpić równie tragiczny kataklizm. Wśród nich jest kurort, który Polacy często wybierają na spędzenie wakacji.Choć trzęsienie ziemi, które wystąpiło na początku lutego, najbardziej dotknęło Turcję i Syrię, skutki kataklizmu poruszyły cały świat. Ratownicy z wielu krajów wzięli udział w akcji ratunkowej, jednak bilans osób, które straciły w nim życie budzi przerażenie. Ekspert z oddziału Izby Inżynierów Geologicznych obawia się, że niedługo można spodziewać się kolejnych wstrząsów. Tym razem w miejscu, w którym często wypoczywają Polacy.
Ku uciesze wszystkich zmarzluchów sezon wakacyjny powoli się zbliża. W związku z tym turyści zaczynają się zastanawiać, gdzie w tym roku udać się na odpoczynek od codziennych obowiązków. Okazuje się, że jednym z najchętniej obieranych kierunków staje się Wyspa Afrodyty. Dlaczego Cypr bije rekordy popularności wśród Polaków?Szalejąca na świecie inflacja nie oszczędziła branży turystycznej. Zważywszy na rosnące ceny transportu, w tym roku podczas obierania wakacyjnej destynacji wielu Polaków bierze pod uwagę nie tylko pogodę, malowniczość miejsca, smaczną kuchnię czy dostępność atrakcji, ale także obowiązujące ceny. Okazuje się, że oczekiwania polskich turystów względem kraju idealnego na urlop spełnia wyspiarki kraj we wschodniej części Morza Śródziemnego. Czy w tym roku spotkamy tam najwięcej wypoczywających rodaków?
Mimo że część Polaków obawia się, że w związku z szalejącą inflacją będą musieli skrócić wakacyjny wyjazd, a w najgorszym wypadku całkowicie z niego zrezygnować, na szczęście na świecie jest wiele zakątków, gdzie spędzimy urlop za niewielkie pieniądze. Przedstawiamy listę krajów, które staną się hitem wakacji 2023. Prócz stosunkowo niskiej ceny za pobyt mają do zaoferowania również piękną pogodę i ciekawe miejsca do zwiedzania.Anna Sadowska udostępniła na swoim koncie na TikToku listę miejsc, które jej zdaniem będą najlepszym wyborem na wakacje w 2023 roku. Doświadczona podróżniczka, która odwiedziła dotychczas 49 krajów, chętnie dzieli się swoimi turystycznymi doświadczeniami, a także pisze e-booki, dlatego w tej kwestii warto jej zaufać. Na świecie nadal jest jednak wiele wspaniałych miejsc, w których spędzicie świetny czas za niewielkie pieniądze. Sprawdźmy, gdzie warto udać się na tegoroczny urlop.
Rozpoczął się sezon urlopowy, a wraz z nim powracają paragony grozy z turystycznych miejscowości. Na polskim wybrzeżu drogie są nie tylko ryby czy gofry. W sieci krąży rachunek, który przyszło zapłacić turyście za jedynie dwa piwa w restauracji. Polacy planujący skorzystać ze słonecznej pogody nad Morzem Bałtyckim mogą być zaskoczeni zdumiewająco wysokimi cenami posiłków oraz drinków. Wypad do restauracji czy smażalni ryb to dla wielu już nie tylko zwykła atrakcja podczas wyjazdu, ale luksus. Wszystko przez szalejące ceny.
Jeszcze wakacje się nie rozpoczęły, a w Rzymie już widać tłumy turystów. Po pandemii stolica Włoch znów tętni życiem, a miejscowi z uśmiechem na twarzach witają zwiedzających. Pierwsze lato od początku pandemii bez restrykcji zapowiada się dla włoskiej branży turystycznej bardzo owocnie.Na Placu Hiszpańskim, przed Koloseum i przy Fontannie di Trevi - wszędzie roi się od turystów, którzy przyjechali do Włoch głównie z Niemiec, Hiszpanii, USA, ale także z Polski. Dużą popularnością wśród zwiedzających cieszą się środowe audiencje generalne papieża Franciszka oraz niedzielne spotkania na modlitwie na placu Świętego Piotra w Watykanie.
Pociąg "Słoneczny" ponownie zawiezie turystów prosto nad morze. Koleje Mazowieckie uruchomią kultowe połączenie, a kursów będzie więcej niż przed pandemią. Od kiedy będzie można z niego skorzystać i ile będą kosztować bilety?Połączenie Kolei Mazowieckich, które latem przewozi turystów ze stolicy kraju do nadmorskich miejscowości zostało uruchomione w 2005 roku i od tego czasu jego popularność wśród podróżnych nie słabnie.
Nie tylko Polacy muszą mocniej trzymać się za portfel, chcąc wyjechać w tym roku na wakacje. Okazuje się, że u naszych niemieckich sąsiadów, ceny wycieczek zagranicznych wzrosły nawet o 27 procent.W porównaniu z 2019 rokiem, dwucyfrowy wzrost cen zaliczyły najpopularniejsze kierunki wakacyjne: Egipt, Grecja, Hiszpania, Portugalia, czy Turcja. Turoperatorzy byli zadowoleni większymi wydatkami turystów, którzy po trudach pandemii, nie liczyli każdego grosza wybierając się na wakacje. Niestety ceny wyjazdów u naszych zachodnich sąsiadów, gwałtownie szybują w górę. Czy turyści nadal będą chętnie wybierali zagraniczne wakacje?
Obecnie rosną ceny w zasadzie wszystkich dóbr. Ma to oczywiście związek z coraz większą inflacją. Jak się okazuje, konsekwencje takiego trendu mogą być widoczne szczególnie w przyszłym roku. Tak przynajmniej szacują firmy przewozowe i turystyczne.Co ciekawe, pomimo już rosnących cen, tegoroczne wakacje raczej nie powinny okazać się dużo droższe. Z czego w takim razie to wynika?
Infekcje intymne to częsty problem wśród kobiet, a okres wakacyjny szczególnie sprzyja jego występowaniu. Co możemy zrobić, by przykre dolegliwości ustąpiły? O czym należy pamiętać, by uchronić się przed zakażeniem w przyszłości?
Obywatele Rosji, planujący w tym roku wakacje, muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami. Niespodziewanie ich szanse na udany, tani urlop bardzo zmalały. Przyczyną tego stanu rzeczy są nie tylko międzynarodowe sankcje.Wojna, jaką Rosja wypowiedziała Ukrainie, poskutkowała zdecydowanymi sankcjami, nakładanymi na agresora przez wiele państw na świecie. Ich konsekwencje poczują także rosyjscy turyści. Będą musieli liczyć się nie tylko z bardzo drogimi kosztami urlopu.
Polacy w zbliżającym się okresie zimowym najchętniej wybierają wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - wynika z raportu Grupy eSky. W pierwszej piątce znalazła się również wróciła również Tajlandia, która dopiero co złagodziła restrykcje wjazdowe. W czołówce po raz pierwszy pojawiła się również Jordania. Zgodnie z raportem opracowanym przez portal eSky, zdecydowanym liderem, jeżeli chodzi o zimowe wakacje Polaków są Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kierunek ten ma 30-proc. udział w kategorii lotów międzykontynentalnych.
Podczas zabawy w chowanego na rodzinnych wakacjach w Cancun Charlie Buhl został zaatakowany przez ogromnego krokodyla. Zwierzę najpierw wbiło się zębami w jego nogę, po czym wciągnęło go pod wodę. 12-latek doznał z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala.Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas rodzinnych wakacji w Cancun w Meksyku w czerwcu br. 12-latek został zaatakowany przez wielkiego krokodyla o długości niemal 4 metrów.
Jedna z największych porównywarek w branży turystycznej zbadała, jaki wpływ na nasze decyzje podróżnicze mają znaki zodiaku. Wyniki mogą zaskoczyć lub zainspirować do kolejnej wycieczki.Chociaż wiele osób zapiera się, że nie wierzy w horoskopy, z całą pewnością większość chociaż raz zajrzała co kryje się pod jego znakiem zodiaku. Obserwując ten trend wyszukiwarka lotów kiwi.com przygotowała specjalne badanie.
Około 200 Polaków przez kilkanaście godzin koczowało na lotnisku w Antalyi po tym, jak ich samolot zepsuł się podczas startu. Następnie wiele razy zmieniano godziny wylotu, przez co zamiast przed godz. 11:00, turyści opuścili port lotniczy po północy - informuje Polsat News.Wakacje w Turcji dla grupy turystów z Polski miały swój nieprzyjemny finał na lotnisku w tureckiej Antalyi. Około 200 osób z naszego kraju musiało przez kilkanaście godzin czekać na wylot swojego samolotu.
Tuż przed startem samolotu linii Ryanair z Cypru do Warszawy załoga poprosiła 16 pasażerów, aby opuścili pokład. W zamian za to opłacono im trzydniowy pobyt w 5-gwiazdkowym hotelu z ofertą all inclusive. Całą sytuację relacjonowały na TikToku dwie młode Polki.16 podróżnych zostało wyproszonych z samolotu Ryanair po tym, jak jedna osoba z personelu pokładowego źle się poczuła. W zamian zaoferowano im przedłużenie wakacji na Cyprze.Linia lotnicza Ryanair w ramach rekompensaty za opuszczenie samolotu opłaciła 16 turystom trzydniowy pobyt w 5-gwiazdkowym hotelu Azia Resort & Spa.
Podczas tegorocznych wakacji największa liczba turystów czarterowych przyleciała do Albanii samolotami z Polski – informuje portal Fly4Free, powołując się na dane lotniska w Tiranie. Podobne obserwacje mają również właściciele hoteli.Albania długo była jednym z nielicznych krajów, do którego można było wjechać bez żadnych pandemicznych restrykcji. Zmieniło się to dopiero 6 września, gdy wprowadzono tam wymóg testowania przed przylotem. Kierunek ten w wakacje zdążył jednak sporo zyskać.
Wakacje dla wielu Polaków jeszcze się nie skończyły. Wielu turystów postanowiło przedłużyć je na wrzesień - wynika z danych portalu Nocowanie. Widać również zainteresowanie październikowymi terminami. Dużą popularnością cieszą się góry, jednak również nad morzem nie powinno brakować gości. Tegoroczne wakacje pod względem frekwencji były rekordowe - zarówno w górach i nad morzem, jak i w miejscach, które do tej pory uchodziły za omijane przez tłumy. Również Bieszczady, które do tej pory uchodziły za ostoję spokoju, czasem stawały się bardzo zatłoczone.
Pogoda już od niedzieli zacznie być bardziej jesienna, dlatego turyści mają ostatnie chwile, żeby skorzystać ze słońca. Pod koniec weekendu zacznie się ochładzać, a miejsce panującego wyżu zajmie chłodny niż z zachodu.W Polsce spodziewać się możemy ostatnich dni słonecznej pogody, którą można wykorzystać na wycieczkę po kraju. Niestety, już w sobotę w górach zacznie się ochładzać, a w niedzielę termometry pokażą tylko 17 stopni.
Pogoda na koniec kalendarzowego lata będzie bardzo zmienna. Przeważać będą jedna ciepłe, a nawet upalne dni. Do Polski zmierza już pierwsza fala upałów, a wyraźny wzrost temperatury odczujemy już w środę w całym kraju.Turyści mogą być zadowoleni z powrotu cieplejszej pogody. Synoptycy wyjaśniają, że nagrzane powietrze napływa od południowego zachodu, a do piątku układ wyżowy będzie kierował z południa Europy nad Polskę bardzo ciepłe i pozbawione wilgoci masy powietrza kontynentalnego.
Chorwacja, przeżywa turystyczne oblężenie, co potwierdzają statystyki tamtejszej branży turystycznej. Tylko w sierpniu kraj odwiedziło ponad 4,3 miliony zagranicznych gości, z czego 330 tys. turystów z Polski. Sierpień był bardzo udanym miesiącem dla chorwackiej branży turystycznej - do kraju przyjechało wtedy łącznie ponad 4,3 miliona zagranicznych gości. Jest to niemal o 60 procent więcej niż rok wcześniej.
Bon turystyczny, czyli dopłata 500 zł do wyjazdów wypoczynkowych z dziećmi, może zostanie przedłużony do wakacji 2022 - zapowiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Do tej pory Polacy pobrali 3 mln bonów turystycznych, a część z nich wciąż czeka na wykorzystanie. Bon turystyczny jest dostępny dla rodzin z dziećmi od 2020 roku, jednak wprowadzane restrykcje wielokrotnie uniemożliwiały ich wykorzystanie. Zgodnie z zapowiedzią ministerstwa rozwoju, z dofinansowania będzie można skorzystać jeszcze w przyszłe wakacje.
Nieznany sprawca zgwałcił 15-latkę, która grała w morzu w piłkę z przyjaciółmi. Chociaż wokół było pełno turystów, nikt niczego nie widział. Oprawca szukał jej później na plaży, by zdobyć do niej kontakt. Trwają poszukiwania sprawcy - poinformował Daily Mail.Do zdarzenia doszło w lipcu 2021 w pobliżu Bournemouth Pier w Dorset w Angli, kiedy na plaży i w morzu, były tłumy turystów. Piętnastoletnia dziewczyna spędzała czas ze swoimi przyjaciółmi, grając w piłkę w wodzie.
Pogoda na ostatni dzień wakacji może być niebezpieczna w regionach górskich oraz na Mazurach. W południowej i w centralnej części kraju ulewne deszcze mogą powodować wzbieranie rzek oraz podtopienia dróg i zabudowań.
W Tatrach powyżej 2000 m n.p.m. spadł śnieg. Temperatura w weekend w rejonach Łomnicy i Łomnickiej Przełęczy wyniosła nawet -1,7 st. Celsjusza. Ratownicy TOPR, odradzają turystom wyprawy w partie szczytowe. Ostatnie dni wakacji w Tatrach mogą być zaskakujące dla turystów, którzy odkładali urlop na ostatnią chwilę. Z powodu opadów śniegu TOPR ostrzega przed wycieczkami w wyższe partie gór. Jak tłumaczą, warunki do wędrówek są niesprzyjające.