Turysci.pl > Świat > Rok temu przewidzieli trzęsienie ziemi w Turcji. Teraz wskazują miejsce, gdzie nastąpi kolejne
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 24.02.2023 14:29

Rok temu przewidzieli trzęsienie ziemi w Turcji. Teraz wskazują miejsce, gdzie nastąpi kolejne

None
unsplash/Atıf Zafrak

Profesor Hvalun Ahmet Ercan już rok temu ostrzegał, że w Turcji wkrótce może dojść do bardzo silnego trzęsienia ziemi. Jak się okazało, jego prognozy sprawdziły się już na początku lutego. Teraz geofizyk Bayram Ali Celtik, prezes oddziału Izby Inżynierów Geologicznych, wskazuje kolejne miejsca, gdzie według niego może wystąpić równie tragiczny kataklizm. Wśród nich jest kurort, który Polacy często wybierają na spędzenie wakacji.

Choć trzęsienie ziemi, które wystąpiło na początku lutego, najbardziej dotknęło Turcję i Syrię, skutki kataklizmu poruszyły cały świat. Ratownicy z wielu krajów wzięli udział w akcji ratunkowej, jednak bilans osób, które straciły w nim życie budzi przerażenie. Ekspert z oddziału Izby Inżynierów Geologicznych obawia się, że niedługo można spodziewać się kolejnych wstrząsów. Tym razem w miejscu, w którym często wypoczywają Polacy.

Przewidzieli trzęsienie ziemi w Turcji już rok temu

Jeszcze rok temu profesor Hvalun Ahmet Ercan, który specjalizuje się w prognozowaniu trzęsień ziemi w Turcji, ostrzegał, że rok 2023 będzie obfitował w liczne wstrząsy na tamtych terenach. Za jedno z najbardziej narażonych miast uważał Stambuł, który jest jednym z najczęściej odwiedzanych kierunków przez zagranicznych turystów.

Naukowiec za powód takich zjawisk uważa przesunięcie płyty tektonicznej, której uskok znajduje się na terytorium Turcji. Związany z tym ruch kumuluje energię, która uwalnia się właśnie poprzez trzęsienia ziemi o silnej magnitudzie. Jego przewidywania sprawdziły się na początku lutego br., kiedy opłakane straty poniosła nie tylko Turcja, ale także Syria.

- Oznacza to, że trzęsienie ziemi może wystąpić w dowolnym momencie jako uwolnienie energii przesunięć. A po 2035 r. trzeba się przygotować: najbardziej ryzykowny okres rozpocznie się po 2045 r., a Stambuł otrzyma silny cios, który może po prostu zniszczyć miasto - wyjaśnił naukowiec.

Gdzie pojechać na urlop w marcu? Malta z pewnością dostarczy wielu wrażeń

Kolejne trzęsienie ziemi dotknie popularny wśród Polaków kurort turystyczny?

Z kolei Bayram Ali Celtik z oddziału Izby Inżynierów Geologicznych ostrzega, że Antalya może stać się kolejnym miastem, które mocno dotknie trzęsienie ziemi w Turcji. Warto mieć na uwadze, iż turecki kurort wypoczynkowy należy do miejsc najczęściej wybieranych na wakacje przez Polaków. Co gorsza, z jego prognoz wynika, że może ono być równie silne, co to, które miało miejsce na początku lutego. 

- Istnieje jednak ryzyko, że następnym razem dotknie Stambułu lub Antalyi. A ewentualne trzęsienie ziemi w naszym regionie może być silniejsze - twierdzi naukowiec.

To tragiczne wieści nie tylko ze względu na turystykę, ale nie można zapominać, że to prowincje gęsto zaludnione przez mieszkańców Turcji. Geolog uważa, że konsekwencje wstrząsów mogą być jeszcze poważniejsze i bardziej opłakane w skutkach. Jego zdaniem wstrząsy wtórne, które nastąpią po właściwych, mogą osiągnąć nawet siłę 6,6 st.

 

 

Czy wakacje w Turcji są bezpieczne?

Po tragicznym trzęsieniu ziemi z początku lutego br. turyści zaczęli rozważać, czy Turcja jest odpowiednim krajem, aby planować w nim nadchodzące wakacje. Niestety, według mapy, która pojawiła się w tureckiej gazecie "Hürriyet", wiele regionów jest potencjalnie zagrożonych wystąpieniem wstrząsów bezpośrednio lub pośrednio. Tyczy się to również miejscowości obleganych przez turystów.

Wszystko dlatego, że linia uskoku przebiega przez cały kraj. Tam zderzają się ze sobą różne płyty tektoniczne, które odpowiadają za wstrząsy. W rejonie o średnim zagrożeniu znajduje się między innymi właśnie Antalya, która bardzo często stanowi miejsce wybierane na wakacje przez Polaków. Sprawa prezentuje się podobnie w Stambule. Należy zatem brać pod uwagę, że przebywanie na wybrzeżu wiąże się z ryzykiem wystąpienia tsunami.

 

 

Dołącz do nas

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

 

źródło: podroze.onet.pl; news.russia.postsen.com

Tagi: Turcja Wakacje