Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Już nie tylko Turcja. Polacy znaleźli sposób na oszczędzanie na wakacjach
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 05.05.2023 10:24

Już nie tylko Turcja. Polacy znaleźli sposób na oszczędzanie na wakacjach

Plaża w Turcji
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Wiele osób zarezerwowało swoje wyjazdy jeszcze zimą. Dzięki temu już teraz widać, które kierunki będą cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wiadomo też, jak prezentują się ceny.

Drożyzna wkradła się w niemalże każdy aspekt naszego życia. Ceny w schronisku nad Morskim Okiem tylko w ciągu roku wzrosły o ok. cztery złote. Niestety wyjazdy zagraniczne są o wiele droższe, choć co ciekawe, nie powoduje to spadku zainteresowania. 

Wakacje w Turcji? Polacy wybierają znacznie więcej kierunków

Redakcja Turyści.pl spytała serwis Wakacje.pl o to, gdzie tegoroczne wakacje planują spędzić Polacy. Na dwóch pierwszych miejscach w tym momencie nie ma niespodzianek, ponieważ zajmują je kolejno Turcja i Grecja. Ciekawie jest za to dalej, ponieważ trzeci Egipt goni tegoroczny hit, czyli Tunezja.

- W pierwszej dziesiątce pojawiły się Zjednoczone Emiraty Arabskie. Reasumując, w tym roku widzimy większe zainteresowanie praktycznie wszystkimi kierunkami, które znajdują się w ofercie - przekazała nam Marzena German z Wakacje.pl.

Wakacje droższe i coraz częściej 7-dniowe

Uważnie przeglądając oferty biur podróży, nie sposób nie zauważyć, że ceny są znacznie wyższe niż przed rokiem. O ile dokładnie wzrosły? Wszystko wskazuje na to, że za wczasy trzeba zapłacić od 10 do 30 proc. więcej niż przed rokiem. 

- Właśnie zakończył się etap przedsprzedaży oferty letniej i w porównaniu do zeszłego roku notowaliśmy średni wzrost cen ofert między 10 a 30 proc., w zależności od kierunku czy standardu hotelu - dodała German.

Wysokie ceny mogą wpływać na to, ile potrwają tegoroczne wyjazdy. Z danych przekazanych nam przez Wakacje.pl wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się wycieczki tygodniowe. To aż 68 proc. wszystkich rezerwacji. Drugi najpopularniejszy model to wczasy 10-dniowe. Te jednak stanowią zaledwie 8 proc. wszystkich rezerwacji.

Tak Polacy robią sobie z drożyzną. Wakacje planują poza sezonem

Najwięcej klientów serwisu Wakacje.pl na wymarzony urlop uda się w lipcu i sierpniu, co nie jest zaskoczeniem. Jednak jak podkreśliła nasza rozmówczyni, widać wyraźnie, że w tym roku sezon urlopowy potrwa znacznie dłużej. Wiele osób wyjedzie już w czerwcu, a drugim najpopularniejszym miesiącem przed szczytem sezonu jest maj.

Wczasy w maju czy czerwcu mogą być znacznie tańsze niż przed sezonem. Tygodniowy urlop w hotelu o dobrym standardzie można zarezerwować nawet za mniej niż 2 tys. zł.

- W tym okresie ceny są atrakcyjne, a pogoda w regionie Morza Śródziemnego już gwarantowana, co skłania osoby nieuzależnione od kalendarza szkolnego do wyjazdu właśnie w tym czasie. To również moment, kiedy możemy jeszcze odpocząć bez tłumu turystów z Polski i innych krajów europejskich - podkreśliła German.