Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Wakacje w tym kraju sprzedają się błyskawicznie. To prawdziwy hit wśród Polaków
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 01.05.2023 19:20

Wakacje w tym kraju sprzedają się błyskawicznie. To prawdziwy hit wśród Polaków

Sidi Bou Said w Tunezji
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Do wakacji pozostały jeszcze dwa miesiące, ale tegoroczne trendy już teraz są bardzo dobrze widoczne. Do najpopularniejszych Turcji i Grecji bardzo szybko dołącza jeszcze jeden mocny kierunek, a jest nim Tunezja.

Tunezja przed laty cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem polskich turystów. Z czasem jednak kierunek ten wypad z łask i wydawało się, że może zostać zapomniany. Wszystko jednak zmieniło się przed rokiem, a w 2023 roku Tunezja jest już w ścisłej czołówce i niebawem może zagrozić Egiptowi.

Tunezja hitem wakacji w 2023 roku. Egipt zagrożony

O statystyki dotyczące kierunków, które najchętniej wybierają Polacy podczas tegorocznych wakacji, spytaliśmy Wakacje.pl. Z przekazanych nam danych wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się Turcja i Grecja, a podium uzupełnia Egipt. Jednak tuż za czołówką czają się Tunezja i Hiszpania.

Tunezja notuje ogromny wzrost zainteresowania. Jak podkreśla Marzena Buczkowska-German z Wakacje.pl, kraj ten awansował w rankingu najpopularniejszych z piątego na czwarte miejsce. Skąd to zainteresowanie? Nie bez znaczenia jest również niska cena. Wczasy all inclusive można tu zarezerwować za ok. 3-3,5 tys. zł. - W tym roku Tunezja zyskuje dobrym stosunkiem ceny do jakości, jest kierunkiem wybieranym zarówno przez pary jak i rodziny z dziećmi - wyjaśnia Buczkowska-German.

Nie tylko Polacy zakochali się w Tunezji

Turystyka w Tunezji przeżyła trudne chwile podczas pandemii koronawirusa. Kraj ten dość długo wymagał od podróżnych przedstawienia zaświadczenia o przyjęciu szczepienia lub negatywnego wyniku testu na COVID-19. Jednak odkąd w ubiegłym roku restrykcje zostały usunięte, kraj notuje dynamiczny wzrost liczby odwiedzających.

- W 2022 r. Tunezja zarejestrowała ponad 6 milionów turystów z całego świata, co oznacza wzrost o 160 proc. w porównaniu do 2021 r.  W okresie od 1 stycznia do 20 kwietnia 2023 r. liczba turystów wzrosła o 90 proc. w stosunku do 2022 r. Dla niektórych nacji, takich jak Czesi, Szwajcarzy czy też Rumuni, liczba odwiedzających przekroczyła poziom z 2019 r., który stanowi punkt odniesienia - przyznała w rozmowie z serwisem Turyści.pl Dyrektor Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki w Warszawie Raja Ammar.

Tunezja kontynentalna, a może Dżerba? Polacy są podzieleni

Choć Tunezja nie jest dużym krajem, ma do zaoferowania wiele interesujących miejsc. Jednym z nich jest słynąca z fantastycznych piaszczystych plaż wyspa Dżerba. To idealne miejsce dla miłośników odpoczynku nad brzegiem morza lub basenu. Ci, którzy chcą łączyć plażowanie ze zwiedzaniem, powinni jednak wybrać kontynentalną część Tunezji.

- Z naszych obserwacji wynika, że zainteresowaniem cieszą się zarówno kurorty położone w części lądowej jak i Dżerba, przy czym popyt na wyjazdy na Dżerbę i do Hammametu rozkładają się na podobnym poziomie. Pozostałe rezerwacje dotyczą pobytów w takich kurortach jak Sousse, Port el Kantaoui, Monastyr czy Mahdia - dodała przedstawicielka Wakacje.pl.

Podczas wycieczek po Tunezji z pewnością warto odwiedzić Sidi Bou Said. Piękne, zabytkowe miasto zachwyca biało-niebieskimi budynkami, przez co bywa nazywane "tunezyjskim Santorini". Będąc tutaj, nie sposób nie odwiedzić również zabytkowej Kartaginy, czy Tunisu, gdzie pośród labiryntu medyny kryją się zabytkowe pałace i wyjątkowe muzea.

Sidi Bou Said.jpg
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska - Sidi Bou Said

- Północ Tunezji to wyjątkowy kontrast między morzem, górami a bogactwem kulturowym. Białe piaszczyste plaże otoczone są skałkami oraz lasami sosnowymi i korkowymi. Krystalicznie czyste morze, skrywa w głębi cenny czerwony koral z którego słynie Tabarka. Górzysta okolica gwarantuje natomiast możliwość uprawiania turystyki pieszej. Natomiast miłośnikom przyrody oraz historii warto polecić doliny północnej Tunezji, gdzie znajdują się dwa miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w tym rzymskie miasto Dougga oraz rezerwat przyrody Ichkeul, którego jezioro przyciąga tysiące ptaków wędrownych z całego świata - zdaradza nam Raja Ammar.

Aktywni powinni zajrzeć również do miejscowych jaskiń. Jak podkreśla przedstawicielka Tunezji, najpiękniejszą jest jaskinia Ain Dhab. Miłośnicy zwiedzania miast będą zadowoleni odwiedzając El Kef, Sbeitla, Sfax, wyspę Kerkennah czy też miasto Kairouan, znane z Wielkiego Meczetu.

Czy wakacje w Tunezji są bezpieczne? Przekonałam się o tym na własnej skórze

Wiele osób myśląc o wakacjach w Tunezji ma przed oczami zdarzenia z 2015 roku, kiedy to w dwóch zamachach zginęło kilkudziesięciu turystów. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło, o czym miałam okazję osobiście przekonać się przed rokiem.

Hotel, w którym mieszkałam, choć należał do tych tańszych, posiadał własną ochronę. Środki bezpieczeństwa podjęto również w muzeach i w pobliżu atrakcji turystycznych. Przed wejściem na teren obiektu każdy jest poddawany dokładnej kontroli, a pracownicy prześwietlają bagaże gości, tak samo, jak na lotniskach. 

Monastyr.jpg
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska - Monastyr

Podczas blisko dwutygodniowej wycieczki podróżowałam z północy na wschód, odwiedzałam mniejsze i większe miasteczka. W tym czasie ani razu nie czułam się zagrożona. Wręcz przeciwnie, w niewielu miejscach spotkałam tak miłych i życzliwych mieszkańców. Może poza handlarzami, którzy za wszelką cenę próbowali sprzedać mi swoje produkty, ale z drugiej strony, na tym właśnie polega ich praca.

- Tunezja w ostatnich latach poczyniła wiele w zakresie bezpieczeństwa na poziomie obiektów jak i  szeroko rozumianych miejsc turystycznych. Wdrożono szkolenia dla pracowników i inspektorów, wzmożono kontrole w sektorze turystycznym, mające na celu zagwarantowanie przestrzegania nowych norm i standardów bezpieczeństwa. Dużo zostało dokonane w tej kwestii, żeby turyści czuli się bezpiecznie w Tunezji - zapewniła nas Raja Ammar.

Al-Dżamm w Tunezji.jpg
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska - Al-Dżamm 

Ostatnią kwestią, o jaką można się obawiać przed wakacjami w Tunezji, są strajki na lotniskach. Te dają się we znaki w Europie, a przed rokiem na moment wymusiły zamknięcie przestrzeni powietrznej również nad Tunezją. Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym roku pod tym względem będzie o wiele spokojniej.

- Tego rodzaju problem może pojawić się w każdym kraju, a sytuacja została dobrze opanowana dzięki współpracy każdej ze stron, a zwłaszcza naszych partnerów, którzy wykazali się dużym profesjonalizmem. Na tę chwilę nie posiadam żadnych informacji o planowanych strajkach i mam też nadzieję, że nie dojdzie w tym roku do takiego zdarzenia - podkreśliła dyrektor Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki w Warszawie.