Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Całkiem nowa plaża nad Bałtykiem będzie gotowa jeszcze przed wakacjami. Polacy już zacierają ręce
Dorota Witt
Dorota Witt 23.03.2023 11:28

Całkiem nowa plaża nad Bałtykiem będzie gotowa jeszcze przed wakacjami. Polacy już zacierają ręce

Plaża w Rewie
Fot. Canva

Powstanie zupełnie nowa plaża. Będzie usypana z piasku z dna Bałtyku. Prace zaczną się tuż po majówce, a zakończą na krótko przed wakacjami. Wiemy, co dokładnie i kiedy zmieni się dla turystów.

W Rewie powstanie nowa plaża, a obecna będzie poszerzona

- Jeszcze przed wakacjami istniejąca plaża w Rewie zostanie poszerzona. Powstanie także zupełnie nowa plaża w miejscu, gdzie dotychczas jej nie było - mówi Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

Pomysł na poszerzenie plaży w Rewie wziął się stąd, że koniecznie i pilnie trzeba wzmocnić odcinek linii brzegowej zarządzanej przez Urząd Morski w Gdyni, by nie był wymywany, wypłukiwany i wywiewany. Przy okazji skorzystają mieszkańcy, turyści i miłośnicy sportów wodnych. 

 

Polak dał popis w samolocie do Egiptu. Pilot nie chciał lecieć, kiedy on był na pokładzie Kto bogatemu zabroni. Niewiarygodne, czego dopuścił się kierowca Ferrari na ulicach Florencji

Nowa plaża będzie usypana z piasku z dna Bałtyku

Po poszerzeniu plaża w Rewie będzie miała szerokość od 45 do 50 metrów. 

Na czym polega refulacja?

Piasek, z którego usypana będzie nowa część plaży, zostanie pobrany pogłębiarką z dna Bałtyku. 

Podczas refulacji z rurociągu lądowego wysypuje się mieszanina wodno-piaskowa, po czym woda spływa z powrotem do morza, natomiast piasek będzie odkładał się na plaży.

Wyładunek jednej dostawy piasku potrwa ok. 1,5 godzi. W ciągu doby planuje się wykonanie ich ok. 5.

Prace na plaży będą trwały dzień i noc, maszyny nie są hałaśliwe. 

Plażowicze nie muszą się martwić, że w czasie trwania prac będą musieli zrezygnować z kąpieli w Bałtyku. Nad ułożonym rurociągiem zamontowane zostaną trzy przejścia (co ok. 200 metrów), tak aby umożliwić bezpieczne przedostanie się ludzi do morza. 

Projekt bez tytułu - 2023-03-23T100806.146.png


 

Turyści muszą się liczyć z utrudnieniami na plaży w Rewie

Harmonogram prac na plaży w Rewie:

  • odcinek od Cypla Rewskiego do mola (istniejąca plaża) będzie robiony od II połowa maja do połowy czerwca;
  • odcinek od molo w kierunku Rezerwatu Przyrody Beka (aktualnie nie ma tam plaży) będzie robiony od połowy czerwca do połowy lipca.

W wakacje będzie można cieszyć się nową plażą bez ograniczeń, ale w czasie trwania prac trzeba się liczyć z utrudnieniami. 

Tymczasowe ograniczenia będą dotyczyć głównie wejść na plażę w okresach, w których wykonawca prac transportować będzie sprzęt i rurociągi - informuje Kierzkowska. - Przebywanie w pobliżu rurociągów ułożonych na plaży jest bezpieczne oprócz odcinka końcowego rurociągu, którym refuluje się piasek - tzn. wypływa w tym miejscu mieszanina piasku i wody - dodaje.

Źródło: Urząd Morski w Gdyni