Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > To największe grzechy Polaków w Grecji. Para przewodników wypunktowała turystów
Magda Antoł
Magda Antoł 06.05.2023 12:07

To największe grzechy Polaków w Grecji. Para przewodników wypunktowała turystów

Grecja
Fot. Pixabay

Już niedługo Grecja na nowo zagości w planach wakacyjnych polskich turystów. Kusi nie tyle słoneczną pogodą i pysznym jedzeniem, ile korzystnymi cenami. Pomimo tego, że jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc turystycznych, Polacy nadal nie wiedzą, na co uważać będąc na miejscu.

W programie Wirtualnej Polski “Halo Polacy” o najczęstszych błędach Polaków mówili Zuzanna i Adam, właściciele greckiego biura podróży Project Holidays.

Oszczędność nie zawsze popłaca

Jak twierdzi Zuzanna, polscy turyści podczas wycieczek są za mało dociekliwi.  Polakom zależy na tym, aby za wycieczki, transport oraz inne udogodnienia nie przepłacać. Niestety oszczędność nie idzie w parze z chęcią zdobycia wiedzy o usługach, za jakie zamierzamy zapłacić. 

Kusimy się na bardzo tanie wycieczki od różnych firm, a zapominamy o zdrowym rozsądku. Przez to możemy się naciąć na podejrzane oferty, mające niewiele wspólnego z rzeczywistością. Także szukając taniego auta, zwracamy uwagę tylko na cenę wynajmu. Przez to mogą nam umknąć informacje o tym, ile lat ma wybrany przez nas samochód i czy w ogóle jest ubezpieczony.

To jednak nie jedyny błąd. - Turyści dają się namówić na coś bardzo taniego, a mało zadają pytań - zauważa Zuzanna. - I się okazuje, że wylądują na statku, który ma 500 osób, a przewodnik polski jest tylko puszczany z głośników - dodaje.

Podczas wakacji w Grecji bezpieczeństwo traktujemy drugorzędnie

Polacy nie stosują się do zasad i zakazów, czym mogą sprowadzić na siebie poważne niebezpieczeństwo. Potrafią prowadzić pojazdy, np.: quady, pod wpływem alkoholu, czy też wchodzić na klify, które w każdej chwili mogą zawalić się i wyrządzić poważny uszczerbek na zdrowiu.

- Występuje bardzo dużo błędnych informacji w internecie, na przykład na temat klifu, który znajduje się nad Zatoką Wraku. - informuje Zuzanna. - Są to skały wapienne, które cały czas się kruszą. My w kółko to turystom tłumaczymy, ale niestety nie do wszystkich docieramy - dodaje.

Jak dbać o siebie w wakacje?

Wakacje, choć kojarzą się z wypoczynkiem i zabawą, mogą skończyć się dla turystów przykrą przygodą. Przede wszystkim dbajcie o swoje bezpieczeństwo i stosujcie się do zaleceń znaków ostrzegawczych czy przewodników. Jeśli nie jesteście pewni, czy w danym miejscu wspinaczka jest dla was bezpieczna, to zrezygnujcie z niej. Lepiej w takiej sytuacji znaleźć bezpieczniejszą atrakcję niż ryzykować swoim zdrowiem i życiem. 

Nie bierzcie też pierwszej tańszej oferty, jaka wam się nawinie. Starajcie się zbierać po kilka propozycji wycieczek czy samochodów na wynajem (najlepiej ze sprawdzonych źródeł) i na tej podstawie dokonywać selekcji. 

Uważajcie również na to, co chcecie wywieźć z Grecji. Wszystkie lotniska mają swoje regulaminy, z którymi warto się zapoznać przed wylotem, aby uniknąć niepotrzebnej kontroli waszego bagażu.