Turysci.pl > Na topie > Koniec ery taniego podróżowania? Wakacje z biurem podróży mogą być tańszą opcją
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 25.04.2023 08:19

Koniec ery taniego podróżowania? Wakacje z biurem podróży mogą być tańszą opcją

Plaża
FOt. Pixabay

Majówka pokazała, że Polacy są spragnieni słońca i podróżowania. Zainteresowanie ofertami jest ogromne, mimo iż ceny wyjazdów nie są niskie. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że czasami taniej jest skorzystać z oferty biura podróży, niż organizować wakacje na własną rękę.

O tym, że era taniego podróżowania dobiega końca, już od zeszłego roku mówił Michael O'Leary, prezes Ryanaira. Jeszcze pod koniec ubiegłorocznego sezonu letniego alarmował on, że ceny wzrosną o ok. 10 proc. Podczas przeglądania oferty na tegoroczne wakacje widać jednak, że ceny są znacznie wyższe.

Znalezienie taniego lotu coraz większym wyzwaniem

O tym, że ceny biletów lotniczych znacząco wzrosły wie każdy, kto planuje w tym roku samodzielnie zorganizować wakacje. Podczas gdy jeszcze przed rokiem znalezienie biletów do Albanii, czy Czarnogóry w okolicach 500-600 zł w dwie strony nie było trudne, dziś ceny oscylują na poziomie 800-1000 zł. Uważni nadal znajdą tańsze połączenia, jednak nie sposób nie zauważyć, że jest ich coraz mniej.

- Linie low cost przestały być low cost. W sposób znaczący nawet o 100-130 proc. poszły w górę ceny biletów lotniczych. Nie ma już biletów za 99 euro - przyznał w rozmowie z Turyści.pl Maciej Nykiel, prezes biura podróży Nekera odnosząc się do sytuacji związanej z majówką i tegorocznymi wakacjami.

- Kategoria tanich linii lotniczych w tym sezonie przestała istnieć. Nie ma takich lotów również na lipiec czy sierpień - dodał.

Wakacje z biurem podróży tańsze od samodzielnie organizowanych?

Jeszcze do niedawna kupując bilety na loty z Ryanairem, czy Wizz Airem i znajdując samodzielnie noclegi, można było zorganizować wakacje niższym kosztem. Teraz staje się to coraz trudniejsze. Kiedy do cen biletu i noclegu doliczymy dodatkowy bagaż i transfer z lotniska do hotelu, może się okazać, że końcowy koszt będzie porównywalny z ofertą biura podróży.

- Biura podróży czarterują samoloty i kuriozalnie ta oferta czarterowana z hotelem, transferem na miejscu, częstokroć okazuje się tańsza niż gdybyśmy na własną rękę organizowali sobie wyjazd - dodał Nykiel. W podobnej cenie mamy zatem nie tylko podobny standard wypoczynku, ale często również opiekę rezydenta, czy ubezpieczenie, na co trudno liczyć w przypadku samodzielnie organizowanych wyjazdów.

Loty są drogie, a mogą być jeszcze droższe

Wysokie ceny połączeń lotniczych mają związek z wysokimi cenami paliwa lotniczego. Do tego należy doliczyć podwyżki dla pracowników i stale rosnące koszty obsługi lotniskowej. Niebawem linie lotnicze zaczną podnosić ceny biletów również z powodu konieczności zakupu praw do emisji CO2. To wszystko może sprawić, że era taniego podróżowania będzie tylko wspomnieniem.