Do zdarzenia doszło we wtorek po południu. Dziewczynka została zauważona przez przewodnika, który prowadził grupę harcerzy. Podczas wycieczki zauważył, że za jego grupą idzie dziewczynka, której nie towarzyszy nikt dorosły. Okazało się, że ojciec dziewczynki polecił jej samemu zejść ze szlaku i znaleźć transport do Wetliny.Ojciec sam ruszył dalej drogą na szczyt wraz z młodszymi dziećmi. Na miejsce wezwano patrol policji.
W sezonie wakacyjnym mnóstwo turystów wybiera się w góry. Lato jest idealną porą na górskie wycieczki z uwagi na lepszą pogodę i większą dostępność szlaków turystycznych. Niestety nie wszyscy wyruszają w nie z myślą o poszanowaniu dzikiej przyrody.Tatrzański Park Narodowy po raz kolejny musiał zwrócić uwagę na liczne akty wandalizmu widoczne na tatrzańskich szlakach. “Nie dla takich widoków przychodzimy do parku narodowego!” - piszą pracownicy parku na Facebooku.
Zakopane należy do najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce w trakcie wakacji. Miasto jest dobrą bazą wypadową do okolicznych atrakcji. Posiada rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną oraz oferuje wiele zajęć dla rodzin. Jak się okazuje, turyści mogą spróbować tam też bardzo nietypowego smaku lodów. Przechadzając się Krupówkami można natrafić na wiele straganów i budek z pamiątkami czy lokalnym jedzeniem.
"Paragony grozy" zalewają internet. Ale gdzie tak naprawdę jest drożej – nad morzem czy w górach? Okazuje się, że różnica jest ogromna.Nie da się ukryć, że wyjazd na tegoroczne wakacje z pewnością nie należy do tanich. Z powodu wysokich cen wiele osób zdecydowało się na samodzielne przygotowywanie posiłków. Smażą kotlety, robią kanapki i tak wędrują na plażę lub ruszają na szlaki. Jednak ceny w sklepach również nie należą do najniższych.
Od lat mieszkańcy tatrzańskiej gminy borykają się z poważnym problemem. Przez mętną wodę w kranach skarżą się na różne dolegliwości brzucha czy skóry. Starają się jak najczęściej korzystać z wody butelkowanej, lecz nie w każdej sytuacji jest to możliwe. Problem jest na tyle poważny, że nawet sanepid zabrania korzystać z kranówki. Woda w gminie Biały Dunajec może też stanowić zagrożenie dla turystów. Mieszkańcy utrzymują się z turystyki, gdyż wielu przyjezdnych decyduje się nocować poza terenem Zakopanego. Górale uważają, że gmina niewiele robi w celu poprawienia sytuacji.
To wielki sukces Polki. Alpinistka Anna Tybor jako pierwsza kobieta na świecie zjechała na nartach z Broad Peak na granicy Chin i Pakistanu (8051 m n.p.m.). Oficjalnie potwierdziło to w komunikacie biura prasowego Polki.Cała akcja szczytowa zajęła dobę. Alpinistka ma już na koncie podobne sukcesy.
W sezonie wakacyjnym kurorty w Polsce przeżywają prawdziwe oblężenie turystów. Na ulicach robi się nie tylko tłoczno. W jednym z tych kurortów kosze na śmieci nie są w stanie pomieścić wszystkich odpadków. Część z nich ląduje na ulicach, co nie jest przyjemnym widokiem dla mieszkańców miasta i przyjezdnych.Władze wiedzą o narastającym problemie ze śmieciami. Uważają, że główną przyczyną była duża liczba turystów, która odwiedziła miasto w ostatni weekend, tj.: 15-16 lipca.
Znów to zrobił! Andrzej Bargiel zdobył kolejny ośmiotysięcznik, a następnie zjechał z niego na nartach. To jeszcze nie koniec akcji, bo po 2 dniach odpoczynku podejmie próbę wejścia i zjazdu z kolejnego szczytu.Bez użycia dodatkowego tlenu zdobył na Gaszerbrum II, teraz będzie atakował kolejny - Gaszerbruma I. "Zjazd był przyjemny. Śniegu było dostatecznie dużo. Sporo jest lodu, ale udało się znaleźć logiczną linię" - mówił po całej akcji.
We wtorek 18 lipca doszło do niebezpiecznego wypadku w Tatrach. Turysta spadł z dużej wysokości, z Rysów. Po dotarciu TOPRu na miejsce okazało się, że mężczyzna przeżył upadek. Życie ocalił mu jeden przedmiot, bez którego prawdopodobnie nie zostałby odnaleziony żywy przez ratowników.Tamtego dnia ratownicy TOPR podejmowali jeszcze parę interwencji w Tatrach. Na szczęście w reszcie przypadków turyści nie odnieśli poważniejszych obrażeń.
Czy górale z Pienin mają powody do niepokoju w tegoroczne wakacje? Według nich coraz mniej polskich turystów decyduje się na jedną z popularniejszych atrakcji. Powodem ma być wkradająca się do tego rejonu drożyzna.Coraz droższa popularna atrakcja w Pieninach zniechęca turystów do korzystania z niej. Jej cena jest na tyle wysoka, że Polacy decydują się na słowackie usługi.
Okazuje się, że nie tylko warunki atmosferyczne lub kiepskie przygotowanie do wyprawy mogą zagrażać turystom w Tatrach. W niedzielę 16 lipca TOPR otrzymał zgłoszenie do bardzo nietypowego wypadku, który miał miejsce na Giewoncie.Gdy ratownicy TOPR dotarli na miejsce, czekał na nich poszkodowany mężczyzna. Według uzyskanych informacji, został on zaatakowany przez innego turystę gazem pieprzowym.
Jak skusić turystów do wycieczki w góry? Wystarczy, że zorganizujecie imprezę na szczycie. W sobotę 15 lipca tłumy turystów czekały w kolejce, aby wziąć udział w wyjątkowym jubileuszu jednego ze schronisk.W sobotę słowackie schronisko Chata pod Rysami obchodziło swoje 90-lecie. Z tej okazji turyści masowo wyruszyli w góry, aby wspólnie z pracownikami świętować to wydarzenie.
Co roku w sezonie wakacyjnym przybywa turystów w polskich górach. Dlatego też Karkonoski Park Narodowy przypomina im o jednym istotnym szczególe, który może znacznie ułatwić wchodzenie na górskie szczyty. Niestety nie wszyscy z niego korzystają.Nie wiedzieć czemu, wielu turystów ignoruje nakazy i zakazy. O ich zachowaniach postanowili wypowiedzieć się obserwatorzy pod postem Karkonoskiego Parku Narodowego.
W wakacje wielu turystów korzysta z czasu wolnego i stara się odpocząć. Jednym wystarczy aktywny wypoczynek na górskich ścieżkach, a drugim jedzenie i picie w restauracjach. W czasie wolnym turystów bardziej nachodzi ochota na alkohol, lecz w takich momentach nie powinni zapominać o środkach ostrożności.Niestety o bezpieczeństwie zapomniała pewna turystka, która pod wpływem alkoholu opiekowała się 8-miesięcznym dzieckiem. O zdarzeniu zawiadomiono policję w Zakopanem.
Wiele osób nadal zastanawia się, gdzie spędzić tegoroczne wakacje. Nie wszyscy wykupili wczasy all inclusive. Nadal duża część Polaków planuje odwiedzić ciekawe miejsca w kraju. Jednym z nich zdecydowanie będą Bieszczady i tamtejsza gondola w Solinie.W Parku Rozrywki Tajemnicza Solina znajduje się wiele atrakcji dla najmłodszych, jak i nieco starszych. To świetny pomysł na wakacyjną przygodę.
Przemieszczanie się po Zakopanem to w sezonie dramat zarówno dla turystów, jak i dla miejscowych. Problem z parkingami pozostaje od lat nierozwiązany. Miejsc postojowych jest "jak na lekarstwo". Co roku sytuacja się pogarsza. Władze miasta oraz TPN tłumaczą teraz, że to turyści mają zmienić swoje nawyki.Rozwiązaniu komunikacyjnego paraliżu nie pomagają wprowadzone ostatnio podwyżki cen parkingów. Niedawno wspominaliśmy, że parking TPN w Palenicy Białczańskiej kosztuje nawet 75 zł. Mimo to, turyści nadal nie chcą przesiąść się na komunikację publiczną w kurorcie.
Z nastaniem cieplejszych dni na ulicach polskich miast pojawiają się masowo hulajnogi. Sprawdzają się świetnie jako środek transportu, lecz nagminne zostawianie ich na środku chodnika sprawia, że pieszym trudniej jest się poruszać. Szczególnie robi się to problematyczne dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z wózkiem dziecięcym.Z podobnym problemem boryka się Zakopane. W sezonie wakacyjnym ruch turystyczny jest wzmożony, przez co swobodne poruszanie się po chodnikach staje się bardziej skomplikowane. Władze miasta planują rozwiązać tę kwestię.
Pieniński Park Narodowy ostrzega turystów przed zagrożeniem na popularnych szlakach. Tę roślinę należy omijać z daleka. Kontakt z nią wywołuje głębokie oparzenia! Roślina o której mówią, choć może wydawać się zwyczajnym elementem przyrody, jest w rzeczywistości niebezpiecznym gatunkiem inwazyjnym, który może poważnie zagrażać zarówno zdrowiu ludzi, jak i całej przyrodzie parku.
W poniedziałek 10 lipca wieczorem w Tatrach odbyła się akcja poszukiwawcza dwóch polskich turystów. Powiadomili oni ratowników górskich na temat tego, że nie wiedzą, gdzie się znajdują i potrzebują pomocy.Turyści nie byli w stanie kontynuować swojej górskiej wyprawy.
Dziś rano u podnóża najwyższego szczytu świata, doszło do tragicznego wypadku śmigłowca. Na zboczu Mount Everestu zginęło sześć osób.Kontakt z maszyną urwał się około godziny 10 rano. Kilka godzin temu odnaleziono wrak helikoptera. Lokalne władze oraz agencja Reuters potwierdzają, że na jej pokładzie znajdowali się turyści.
Do tragedii doszło w drodze na najwyższy szczyt Beskidów Wschodnich. Ekipa ratunkowa otrzymała sygnał w czwartek około godziny 15. Okazało się, że poszkodowana 11-letnia dziewczynka oraz jej ojciec zginęli na miejscu. Na górze przebywała także zrozpaczona matka dziecka.Wysokie temperatury w górach wiążą się z występowaniem nagłych, niebezpiecznych burz. Ratownicy apelują o zachowanie zasadach bezpieczeństwa podczas wycieczek!
W poniedziałek 3 lipca w Tatrach zaginął Białorusin. Mężczyzna miał udać się samotnie w góry i od tego czasu nie nawiązał kontaktu z bliskimi. TOPR poinformował o odnalezieniu ciała turysty. To najprawdopodobniej Dzmitry Krautsou.We wtorek TOPR rozpoczął akcję poszukiwawczą turysty, który zaginął dzień wcześniej w Tatrach.
W poniedziałek 3 lipca w Tatrach zaginął Białorusin Dzmitry Krautsou. Mężczyzna dotychczas nie nawiązał kontaktu z bliskimi. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zwróciło się do mieszkańców o pomoc. W sprawie pojawiły się nowe informacje. TOPR poinformował, że od wtorku trwają poszukiwania mężczyzny.
3 lipca w Tatrach zaginął mężczyzna i dotychczas nie nawiązał kontaktu z bliskimi. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wystosowało w swoich mediach społecznościowych apel do swoich odbiorców. TOPR prosi o pomoc w odnalezieniu mężczyzny, który wyszedł w Tatry 3 lipca i dotychczas nie wrócił do miejsca zamieszkania.
Tatrzański Park Narodowy wydał ważny komunikat dla turystów. Jeśli w najbliższym czasie planujecie spędzać wakacje w Tatrach, to musicie się przygotować na utrudnienia w korzystaniu ze szlaków górskich. Niektóre z tras zostaną zamknięte aż do odwołania.W najbliższych miesiącach będą prowadzone remonty na ścieżkach górskich w Tatrach. Oto miejsca, które zostaną wyłączone z użytku dla turystów.
Wakacyjne ceny mogą przyprawić o ból głowy. Na każdym kroku w turystycznych miejscach czyhają “paragony grozy”. Trudno się dziwić, że wiele osób skraca tegoroczne urlopy. Jak się okazuje, nawet właściciele parkingów nieźle się w tym roku obłowią. A turyści muszą płacić.Jak co roku turyści narzekają na wysokie ceny w górach i nad morzem. W niektórych przypadkach oburzenie jest uzasadnione.
Polski himalaista, Paweł Kopeć, zginął w trakcie zejścia ze szczytu ośmiotysięcznika w Pakistanie. W niedzielę aż trzech wspinaczy z Polski, niezależnie od siebie, zdobyło szczyt Nanga Parbat. Tego dnia wieczorem poinformowano, że "po kilkunastogodzinnej wspinaczce na szczycie zameldowali się Piotr Krzyżowski, Paweł Kopeć i Waldemar Kowalewski".Przed chwilą o śmierci jednego z nich poinformowała Agencja Nanga Parbat Climbers. To kolejna tragedia na szczycie Nanga Parbat. Góra mierzy 8126 m n.p.m. i jest dziewiątym co do wysokości szczytem świata. W 2018 r. polski himalaista Tomasz Mackiewicz zginął podczas schodzenia z tego szczytu.
Sezon wakacyjny w polskich górach powoli się rozkręca. W Tatrach nie tylko znajdzie się miejsce dla turystów, ale też dla obsługi. Jak się okazuje, w Zakopanem i okolicach można napotkać wiele wakatów. - To nie jest problem tego sezonu. Nam w Zakopanem przynajmniej od roku drastycznie brakuje osób w gastronomii, jak i hotelarstwie - powiedział w rozmowie z Tygodnikiem Podhalańskim Łukasz Filipowicz z pensjonatu “Fian”.