Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Okiem Turystów > Ten smak lodów w Zakopanem to lokalny hit. Spróbujesz go tylko w Tatrach
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 25.07.2023 16:20

Ten smak lodów w Zakopanem to lokalny hit. Spróbujesz go tylko w Tatrach

Lody w Zakopanem
fot. Marlena Kaczmarek

Zakopane należy do najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce w trakcie wakacji. Miasto jest dobrą bazą wypadową do okolicznych atrakcji. Posiada rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną oraz oferuje wiele zajęć dla rodzin. Jak się okazuje, turyści mogą spróbować tam też bardzo nietypowego smaku lodów. 

Przechadzając się Krupówkami można natrafić na wiele straganów i budek z pamiątkami czy lokalnym jedzeniem. 

Oscypki w Zakopanem

Mało smakołyków kojarzy się z polskimi górami tak bardzo, jak oscypki. Ten wędzony ser można kupić na Podhalu wszędzie - od lokalnych sprzedawców ustawionych przed domami po sklepy i budki na Krupówkach. 

Producenci oferują wiele rodzajów oscypków. Na jednym ze straganów natrafiliśmy na sery kozie, tradycyjne, owcze z certyfikatem (min. 80 proc. mleka owczego), maślane, z czosnkiem niedźwiedzim czy papryką. Do tego, klienci mają wybór, czy wolą małosolne oscypki, czy z większą zawartością tego składnika. 

Lody o smaku oscypków w Zakopanem

Oscypki mają bardzo charakterystyczny smak. Niektórzy mogliby się nimi zajadać bez końca, innym wystarczy zaledwie kęs, by zaspokoić swoje oscypkowe pragnienie. Dużą popularnością w górskich miejscowościach cieszą się ciepłe serki z grilla z sosem żurawinowym. 

Jak się okazuje, lokalni cukiernicy postanowili wykorzystać niegasnącą popularność oscypków i przygotowali lody o tym smaku! 

“Nie sprzedają się może tak jak inne, ale nam schodzą”

Wybrałam się do Zakopanego, by spróbować nietypowego smaku lodów. W kilku lodziarniach można było znaleźć oscypkowy przysmak. - Nie sprzedają się może tak, jak inne, ale nam schodzą. Mi ten smak smakuje - oznajmiła jedna ze sprzedawczyń.

Choć początkowo byłam dość sceptycznie nastawiona, spróbowałam tego mrożonego deseru. Smakowały jak połączenie twardego słonego sera z sosem żurawinowym i dużą ilością słodkiej śmietanki. Zakopiańska nowinka nie wpadła w moje gusta. Uważam, że oscypki na ciepło wypadają o wiele lepiej, jednak warto przekonać się o tym samemu.