Premier Australii Scott Morrison zapowiedział podczas wtorkowej konferencji, że zagraniczni turyści nie odwiedzą tego kraju przed końcem 2021 roku. Proces otwarcia granic ma rozpocząć się jeszcze w listopadzie, jednak priorytet będą mieli Australijczycy, a po nich zagraniczni studenci i wykwalifikowani pracownicy.Australia od samego początku pandemii pozostaje niedostępna dla zagranicznych turystów. Według zapowiedzi tamtejszego rządu będzie mogło się to zmienić dopiero w przyszłym roku.
Polacy zaczęli już rezerwować sylwestrowe wyjazdy. Świadczy stale rosnąca liczba zapytań o wolne noclegi na ostatnie dni grudnia 2021 r. - wynika z danych portalu Nocowanie.pl.Polacy w większości spędzali zeszłoroczny Sylwester w domach, ze względu na ograniczenia związane z pandemią. W tym roku turyści zaczęli planować sylwestrowy wypoczynek dużo wcześniej.- Z naszych obserwacji wynika, że Polacy nie tylko wydłużają wakacje na jesienne miesiące, ale coraz odważniej planują zimowe wyjazdy. Wrzesień to najlepsza pora na zarezerwowanie miejsca na sylwestra! – mówi Kamila Miciuła – Szlachta z portalu Nocowanie.pl.
Szef linii Ryanair poinformował, że przewoźnik nie będzie wymagał szczepień od pasażerów i od załogi. Stwierdził jednak, że podobne ograniczenie jest potrzebne w przypadku restauracji czy kawiarni. Co ciekawe, nie jest to pierwszy raz, gdy Michael O’Leary próbuje przenieść ograniczenia na innych.Szef Ryanair udzielił komentarza na temat obowiązkowych szczepień na pokładach samolotów. Temat ten jest ostatnio jednym z najgłośniejszych w kontekście ożywienia popytu w branży lotniczej.Niedawno informowaliśmy o decyzji linii Qantas, że na trasach międzynarodowych będą wpuszczani tylko w pełni zaszczepieni pasażerowie (z nielicznymi wyjątkami). W podobnym tonie wypowiadał się również Akbar Al Baker, czyli prezes Qatar Airways.
Hiszpania zaktualizowała w poniedziałek listę krajów podwyższonego ryzyka. Wśród nich znalazła się Polska, co spowodowane jest rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Zmiany czekają przede wszystkim turystów.Z powodu rosnącej liczby zakażeń władze Hiszpanii zdecydowały się umieścić Polskę na czerwonej liście. Oznacza to, że osoby podróżujące do tego kraju będą musiały spełnić dodatkowe warunki.
Fundacja Viva opublikowała nagranie przedstawiające kulawego konia, który zaprzężony do bryczki i popędzany przez woźnicę, ciągnął turystów w kierunku Morskiego Oka. Poinformowano, że sprawa została zgłoszona do TPN i trafi do prokuratury.Turystka idąca trasą do Morskiego Oka nagrała film, na którym widać kulawego konia ciągnącego wóz z turystami. Do zdarzenia doszło w czwartek, 23 września, około 15. Nagranie przesłała Fundacji VIVA!, która od lat walczy o likwidację transportu konnego w Tatrach.
Tuż przed startem samolotu linii Ryanair z Cypru do Warszawy załoga poprosiła 16 pasażerów, aby opuścili pokład. W zamian za to opłacono im trzydniowy pobyt w 5-gwiazdkowym hotelu z ofertą all inclusive. Całą sytuację relacjonowały na TikToku dwie młode Polki.16 podróżnych zostało wyproszonych z samolotu Ryanair po tym, jak jedna osoba z personelu pokładowego źle się poczuła. W zamian zaoferowano im przedłużenie wakacji na Cyprze.Linia lotnicza Ryanair w ramach rekompensaty za opuszczenie samolotu opłaciła 16 turystom trzydniowy pobyt w 5-gwiazdkowym hotelu Azia Resort & Spa.
USA od początku listopada otworzy się na zaszczepionych podróżnych. Wciąż konieczne będzie jednak wykonanie testu na koronawirusa. Decyzja amerykańskich władz spotkała się z szybką reakcją PLL LOT, które zaktualizowały swój rozkład lotów.Na początku tygodnia władze USA ogłosiły, że od początku listopad wszyscy zaszczepieni obywatele Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii będą mogli wjechać na teren tego państwa. Polacy błyskawicznie zareagowali na możliwość podróży.
4 października wejdą w życie zmiany przy podróżach do Anglii. Podróżni z Polski, którzy są w pełni zaszczepieni nie będą już musieli wykonywać testu na koronawirusa przed podróżą - informuje portal Fly4Free. Sekretarz ds. transportu Grant Shapps zmiany podczas przekraczania granicy Anglii, które wejdą w życie już od 4 października. Jest to dobra wiadomość dla pasażerów, lotnisk, biur podróży i linii lotnicze, które już od dawna zabiegały o zmianę uciążliwego systemu restrykcji.
34-letnia Polka podczas wakacji na Gran Canarii stosowała przemoc wobec swojego męża, 56-letniego Niemca - podaje dziennik "Canarias7". Recepcjonista hotelu, w którym przebywało małżeństwo wezwał policję.Wakacje na Gran Canarii zamieniły się w koszmar dla 56-letniego Niemca, wobec którego Polka stosowała przemoc. Jak podaje dziennik "Canarias7", kobieta wpadała w szał i wyładowywała agresję na mężu.
Emirates ogłosił, że od 20 września loty Warszawa-Dubaj realizowane będą siedem dni w tygodniu. Oznacza to powrót do stanu sprzed pandemii. Loty z Warszawy do Dubaju przed pandemią realizowane były codziennie, jednak ze względu na liczne restrykcje graniczne siatka połączeń musiała ulec radykalnym cięciom. Teraz linia Emirates ogłosiła powrót codziennych połączeń między tymi miastami.
Portugalia zniosła od niedzieli obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Decyzja związana jest z mniejszą liczbą zakażeń COVID-19 w tym kraju oraz wysokim odsetkiem zaszczepionych.Według szacunków ministerstwa zdrowia Portugalii pełen proces szczepień przebyło już prawie 80 proc. obywateli tego 10-milionowego kraju. Dzięki temu możliwe było złagodzenie restrykcji pandemicznych.
Turyści z Polski kojarzeni są piciem alkoholu w dużych ilościach. - Znam przykłady hoteli, które zmieniały rodzaj alkoholu w all inclusive - pisze blogerka Marta Knasiecka, która od 10 lat związana jest z branżą turystyczną. Turyści z Polski w wielu krajach mają raczej złą opinię z powodu nadużywania alkoholu podczas wakacji. Problem poruszyła w swoim niedawnym wpisie Marta Knasiecka, prowadząca bloga „Specjalistka od wakacji".
Biuro podróży Mouzenidis Travel złożyło wniosek o niewypłacalności do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Obecnie na zorganizowanych przez touroperatora wycieczkach w Grecji i Turcji nadal przebywa 69 osób.9 września do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego wpłynął wniosek o niewypłacalności biura podróży Mouzenidis Travel. Poza granicami kraju przebywa obecnie 69 klientów touroperatora.
Litwa oferuje darmowe noclegi dla 10 tys. turystów w ponad 500 obiektach noclegowych. Chętni muszą się jednak pospieszyć, ponieważ obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy". Aby skorzystać z oferty, trzeba spełnić jednak kilka warunków.Chociaż akcja prowadzona jest pod hasłem: „Litwa. Nie spiesz się”, chętni muszą jednak skorzystać z niej jak najszybciej. Oferta wystartowała 2 września i ma obowiązywać tylko do 8 listopada. Akcja skierowana jest do indywidualnych turystów, którzy chcieliby w najbliższym czasie odwiedzić Litwę. Osoby, które chciałyby skorzystać z darmowego noclegu, muszą spełnić jednak kilka warunków.
Abu Zabi złagodzi zasady wjazdu dla osób zaszczepionych. Podróżni ci nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. W dalszym ciągu obowiązują jednak pewne warunki, które należy spełnić przed przyjazdem.Władze Abu Zabi poinformowały w czwartek o nowych przepisach wjazdowych dla osób zaszczepionych. Wejdą one w życie już w najbliższą niedzielę. Warunkiem wjazdu wciąż jest jednak okazanie negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa.
Turecka Antalya cieszy się w tym roku trzykrotnie większym zainteresowaniem turystów z Polski niż w 2020. Wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie drugim pod względem liczby turystów z naszego kraju.Turecka Antalya od lat jest jednym z ulubionych wakacyjnych kurortów Polaków, którzy wykupują urlopy w biurach podróży. W rekordowym 2019 roku wśród 15 mln zagranicznych turystów wypoczywało tam aż 535 tysięcy turystów z Polski - podaje Fly4Free.Turecka branża turystyczna, a także sama Antalya, boleśnie odczuła jednak skutki pandemii COVID-19. W 2020 słynny kurort odwiedziło 3,3 mln ludzi, w tym 81 tysięcy turystów z Polski. Wygląda jednak na to, że zainteresowanie kierunkiem nie minęło.
Unia Europejska zaktualizowała listę państw, do których można bezpiecznie podróżować. Poza listą znalazło się kolejnych 6 państw: Stany Zjednoczone, Izrael, Kosowo, Liban, Czarnogóra i Macedonia Północna. Unia Europejska zdecydowała się na aktualizację listy z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w niektórych krajach. Obecnie na liście bezpiecznych państw znajduje się 17 krajów.
Albania, jako jedno z nielicznych państw na świecie zdecydowała się na wpuszczanie turystów bez żadnych ograniczeń. Okres ten się jednak zakończył i już od 6 września podróżni będą potrzebować dodatkowych dokumentów na granicach.Albański Komitet Ekspertów ds. Szczepień 30 sierpnia ogłosił, że od 1 września w kraju obowiązywać będzie godzina policyjna od godziny 23:00. Nie jest to jednak jedyna zmiana - od 6 września na granicy wymagane będą dodatkowe dokumenty.
Górale obawiają się możliwości zablokowania możliwości podróży dla osób niezaszczepionych - mówił Karol Wagner z zarządu Tatrzańskiej Izby Gospodarczej w rozmowie z PAP.Według TIG, ograniczenie podróży tylko dla osób zaszczepionych byłoby sztucznym ograniczaniem popytu. Jak twierdzi Wagner, w ślad za tym poszedłby brak wsparcia ze strony rządowej, ponieważ hotele funkcjonowałyby, jednak dla zaszczepionych.
Włochy wprowadzają nowe przepisy dotyczące paszportów covidowych, które zaczną obowiązywać od 1 września. Zaświadczenia Green Pass wymagane będą także od turystów podróżujących w transporcie publicznym.Paszporty covidowe we Włoszech do tej pory konieczne były m.in. w restauracjach, kinach, na basenach czy stadionach piłkarskich. Od 1 września lista miejsc, gdzie taki dokument będzie konieczny, wydłuży się.
Podróżni wybierający się do Grecji, którzy są niezaszczepieni przeciw COVID-19 i nie są ozdrowieńcami, od 13 września nie będą mogli korzystać z restauracji, barów i kawiarni, a także lokali rozrywkowych. Będą też musieli wykonywać regularnie testy na koronawirusa.Minister zdrowia Grecji ogłosił we wtorek nowe restrykcje. Powodem ich zaostrzenia jest fakt, że obecnie 90 procent pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii to osoby niezaszczepione.
Morze od ponad tygodnia wyrzuciło na plaże Hiszpanii 4,5 tony martwych ryb. Władze Murcji zwróciły się do rządu centralnego o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Na ośmiu plażach tego popularnego wśród turystów regionu obowiązuje zakaz kąpieli.Hiszpania. Mieszkańcy Murcji i przebywający tam turyści mogą napotkać na plażach setki tysięcy martwych ryb. Tamtejsze plaże mają być wręcz zasłane rozkładającymi się i cuchnącymi ciałami. Media społecznościowe obiegły zdjęcia i filmy, na których widać, nieprawdopodobną skalę tego zjawiska. Na ośmiu plażach tego turystycznego regionu konieczne było wprowadzenie zakazu kąpieli.
Czarnogóra zmienia zasady przekraczania granic. Od dzisiaj podróżni muszą mieć przy sobie dokument potwierdzający przyjęcie co najmniej jednej dawki szczepionki przeciw Covid-19 lub negatywny wynik testu w stronę koronawirusa. Akceptowane są zarówno PCR, jak i antygenowe.Do dzisiaj podróżni wybierający się do Czarnogóry z Polski nie potrzebowali do wjazdu żadnych dodatkowych dokumentów dotyczących Covid-19. Rząd podjął jednak decyzję o zaostrzeniu restrykcji.
Rząd Portugalii zdecydował, że od poniedziałku zniesiony zostanie stan klęski żywiołowej wprowadzony w związku z pandemią Covid-19. Oznacza to poluzowanie niektórych restrykcji sanitarnych.Portugalia
Turysta w Tatrach, który spędził noc w skalnej ścianie Gąsienicowej Turni, był ewakuowany przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do akcji ratunkowej użyto śmigłowca.Tatry w tym roku przeżywają prawdziwe oblężenie. Niestety, większa liczba turystów wiąże się z częstymi interwencjami ratowników TOPR. Do jednej z nich doszło dzisiaj w środku nocy.
Turyści coraz chętniej wybierają Karkonosze. Jak przekazała Anna Mitek z KPN, do 15 sierpnia Karkonoski Park Narodowy odwiedziło prawie 170 tysięcy osób. Tegoroczne lato jest zatem rekordowe pod względem liczby turystów.Karkonosze w tym roku cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem wśród turystów, którzy na wakacje zdecydowali się zostać w kraju. Chociaż Tatry wciąż są zdecydowanym numerem jeden, inne pasma górskie zaczynają je gonić pod względem popularności.
Portugalia. W sobotę rano rozpoczął się strajk pracowników Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (SEF). Doprowadził on do kolejek pasażerów na międzynarodowych lotniskach w całym kraju. Największe utrudnienia panują w porcie lotniczym w Lizbonie.Portugalia jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym, a tamtejsze lotniska są często zatłoczone. Tym bardziej dotkliwe są obecne protesty, które doprowadziły do parogodzinnych kolejek do kontroli dokumentów.
Turcja mierzy się z olbrzymimi powodziami wywołanymi przez gwałtowne ulewy na północy kraju. Obecny bilans mówi aż o 17 ofiarach śmiertelnych i 1,5 tys. ewakuowanych. Jak twierdzą tamtejsze władze, „jest to katastrofa, która nie była widziana od 50, a nawet 100 lat".Turcja jeszcze nie rozprawiła się do końca z pożarami na południu kraju, a już musi stawić czoła kolejnemu żywiołowi. Na północy wystąpiły gwałtowne opady deszczu, które doprowadziły do wielkich powodzi.