Turysci.pl > Polska > Od dzisiaj wchodzą w życie nowe restrykcje na granicach. "Praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych"
Ania Radke
Ania Radke 24.03.2022 22:21

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe restrykcje na granicach. "Praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych"

airport-g96e805110 1280
fot. Pixabay/ JESHOOTS-com

Od dzisiaj weszły w życie nowe restrykcje na polskich granicach. Nie dotkną one jednak osób w pełni zaszczepionych na COVID-19, ozdrowieńców i dzieci do 12. roku życia podróżujących z zaszczepionymi opiekunami - przypomina portal wakacje.pl.

Nowe zasady dla podróżnych przyjeżdżających do Polski weszły w życie 1 grudnia. Nowe zasady praktycznie nie dotykają jednak osób w pełni zaszczepionych – zwraca uwagę Marzena German z Wakacje.pl.

Jakie zmiany obowiązują od 1 grudnia?

Zgodnie z nowym rozporządzenie wprowadzony został zakaz lotów z siedmiu państw afrykańskich – chodzi o Botswanę, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibię, RPA i Zimbabwe.

Osoby wracające z krajów objętych zakazem zostają skierowane na 14-dniową kwarantannę bez możliwości skrócenia. Portal Wakacje.pl zwraca jednak uwagę, że dla osób podróżujących w celach wypoczynkowych jest to w znaczącej większości przypadków bez znaczenia.

– Co prawda w przypadku przyjazdów z kilku krajów afrykańskich podróżni będą musieli odbyć kwarantannę, ale pamiętajmy, że mówimy o kierunkach, do których Polacy nie wyjeżdżają na wycieczki zorganizowane lub robią to niezwykle rzadko – mówi Marzena German z Wakacje.pl.

Jeżeli chodzi o kraje UE, Schengen oraz Turcję, zmian w zasadach nie ma – osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńcy, oraz osoby z negatywnym wynikiem testu na COVID-19 wykonanym najwcześniej na 48 godzin przed przyjazdem, nie podlegają kwarantannie.

Kwarantanny w tym przypadku nie muszą odbywać także dzieci do 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni na COVID-19 lub posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa.

Turyści powracający z państw spoza Unii Europejskiej, strefy Schengen lub Turcji, zostaną zwolnieni z kwarantanny, jeśli są w pełni zaszczepieni, są ozdrowieńcami lub dziećmi do 12. roku życia podróżującymi pod opieką dorosłych zaszczepionych na COVID-19.

Pozostali podróżni zostaną od 1 grudnia objęci 14-dniową kwarantanną, z możliwością skrócenia ósmego dnia po przekroczeniu granicy. Podróżni muszą w tym celu otrzymać negatywny wynik testu PCR w stronę COVID-19.

– Większość osób wyjeżdżających za granicę jest zaszczepiona, dlatego zasady przekraczania granicy Polski obowiązujące od 1 grudnia ich nie dotykają. Biura podróży realizują wyloty zgodnie z programem, dlatego w dalszym ciągu możemy cieszyć się wypoczynkiem na słonecznych plażach – wyjaśnia Marzena German.

Portal przypomina, że chociaż atrakcyjne oferty są jeszcze dostępne, najpopularniejsze terminy, szczególnie świąteczno-sylwestrowe i feryjne szybko się kończą. Osoby uzależnione od przerw w nauce w szkole, muszą się zatem spieszyć z rezerwacjami.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Wakacje.pl