Turysci.pl
morskie oko

fot. Facebook/ ratujkonie.pl

Kulejący koń ciągnął turystów do Morskiego Oka. Fundacja Viva złoży zawiadomienie do prokuratury

9 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Fundacja Viva opublikowała nagranie przedstawiające kulawego konia, który zaprzężony do bryczki i popędzany przez woźnicę, ciągnął turystów w kierunku Morskiego Oka. Poinformowano, że sprawa została zgłoszona do TPN i trafi do prokuratury.

Turystka idąca trasą do Morskiego Oka nagrała film, na którym widać kulawego konia ciągnącego wóz z turystami. Do zdarzenia doszło w czwartek, 23 września, około 15. Nagranie przesłała Fundacji VIVA!, która od lat walczy o likwidację transportu konnego w Tatrach.

242675601 256418949696086 6999970623075934749 n

Utonięcie w Międzyzdrojach. Mężczyzna „dla zabawy" skoczył z molo

CZYTAJ DALEJ

Kulejący koń ciągnął turystów do Morskiego Oka

Na nagraniu widać m.in., że kulejący koń zmuszany jest do ciągnięcia bryczki z turystami. Jak poinformowały lokalne media, do zdarzenia miało dojść w czwartek około godziny 15.

Fundacja Viva poinformowała, że sprawa została zgłoszona pracownikom Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zawnioskowano również o przebadanie konia, wycofanie go z pracy i skierowanie na leczenie, a także o zabezpieczenie materiałów dowodowych.

Zapowiedziano również złożenie zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się nad koniem poprzez zmuszanie go do pracy w stanie choroby, co doprowadziło do bólu i cierpienia.

- Wskazany przez fundację VIVA fiakier miał od razu kontrolę Straży Tatrzańskiego Parku Narodowego i weterynarza. Zostały zbadane cztery konie tego właściciela, które zostały wcześniej dopuszczone do pracy na tej drodze. I wszystkie były zdrowe - informuje w rozmowie z Gazetą Krakowską Paulina Kołodziejska z TPN.

Jak się okazało, fiakier, którego numer licencji widnieje na wozie z nagrania, zakończył pracę o godz. 14:05, a fasiągiem kursował zmiennik fiakra ze swoimi końmi. Służby TPN z lekarzem weterynarii udali się do niego w celu przebadania zwierząt.

Fundacja Viva: badania ortopedyczne były prowadzone w sposób nieodpowiedni

Według Anny Plaszczyk z Fundacji Viva fakt, że na trasie pracował koń z bolesną kulawizną świadczy o tym, że badania weterynaryjne w zakresie zdrowia zwierząt są aktualne tylko i wyłącznie w dniu badania. Jak twierdzi, wnioski z nich płynące nie powinny być rozciągane przez Tatrzański Park Narodowy na cały rok pracy koni na trasie.

– Zresztą tegoroczne badania ortopedyczne po raz kolejny były prowadzone w sposób niepozwalający na stwierdzenie, że wszystkie konie są zdrowe, na co zwracaliśmy uwagę dyrektora Ziobrowskiego. Być może już wtedy do pracy zostały dopuszczone konie kulawe – tłumaczy w rozmowie z Tygodnikiem Podhalańskim Anna Plaszczyk z Fundacji Viva.

Plaszczyk dodała także, że jeszcze kilka dni przed badaniami komisja jednogłośnie zadecydowała, że konie mają być badane indywidualnie w ruchu. Pozwoliłoby to na wykluczenie choroby układu ruchu. Do takich badań jednak nie doszło, ponieważ lekarz weterynarii reprezentujący w komisji TPN miał bez konsultacji ze wszystkimi członkami komisji podjąć decyzję, że będzie jednak badał konie zaprzężone do wozów.

Przedstawicielka fundacji w rozmowie z Tygodnikiem Podhalańskim przypomniała również podobną sprawę, w której koń zmuszany był do pracy z pękniętym kopytem. W tym przypadku zapadł prawomocny wyrok skazujący fiakra za znęcanie się nad zwierzęciem.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: 24TP, WP, Gazeta Krakowska

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >