Turysci.pl
image (2)

fot. Twitter/ @ferozwala

Lotniska na Wyspach Kanaryjskich zamknięte na kilka godzin. Powodem erupcja wulkanu

12 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Dym z wulkanu Cumbre Vieja, położonego na La Palmie, dotarł na sąsiednie Wyspy Kanaryjskie. Nieczynne zostaje lotnisko na La Palmie, na kilka godzin zamknięto również porty lotnicze na Teneryfie i La Gomerze.

W sobotę doszło do kolejnej erupcji wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jak poinformowano, gazy sięgają już wysokości 4,5 tys. m stwarzając problemy w ruchu lotniczym.

242675601 256418949696086 6999970623075934749 n

Utonięcie w Międzyzdrojach. Mężczyzna „dla zabawy" skoczył z molo

CZYTAJ DALEJ

Dym z wulkanu dotarł na inne Wyspy Kanaryjskie

Rząd regionalny Wysp Kanaryjskich w opublikowanym w piątek po południu komunikacie przekazał, że z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany.

W piątek kilka linii lotniczych m.in. Iberia poinformowały o wstrzymaniu lotów na oraz z La Palmy. Po 24 godzinach udało się jednak wznowić działanie lotniska.

Przez kilka godzin nie pracowały również dwa porty lotnicze na Teneryfie oraz na La Gomerze z powodu zawieszenia lotów przez kilku przewoźników - poinformowała odpowiedzialna za obsługę hiszpańskich lotnisk spółka Aena.

Kanaryjskie linie lotnicze Binter tymczasowo zawiesiły swoje loty na La Gomerę oraz lotniska Teneryfa Północ i Teneryfa Południe. Ruch na tych lotniskach został jednak wznowiony w sobotę po południu - podała Aena.

Ewakuacja kolejnych miejscowości

Służby kanaryjskie w piątek późnym popołudniem nakazały ewakuację kolejnych miejscowości w gminie El Paso: Tajuya, Tacande de Abajo oraz Tacande de Arriba. Jako z powód podano zbliżającą się w ich kierunku lawę wulkaniczną. Wcześniej z okolic Cumbre Vieja ewakuowano już około 6 tys. osób.

Kanaryjski Instytut Wulkanologii (Involcan) w komunikacie opublikowanym wieczorem podał, że ewakuacja wynika m.in. z pojawienia się nowego otworu, przez który wydobywa się lawa z Cumbre Vieja.

Dotychczas lawa zajęła około 240 ha na La Palmie i zniszczyła 420 budynków. Z powodu erupcji wulkanu ponad 15 km dróg na wyspie jest nieprzejezdnych.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet, TVN24

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >

Świat

Samolot stanął w ogniu tuż przed startem. Przerażające nagranie

Czytaj więcej >

Świat

50 stopni w cieniu? To możliwe. Upał nie daje wytchnienia mieszkańcom Indii

Czytaj więcej >

Świat

Fala zmiotła dom z plaży prosto do oceanu. Przerażające wideo

Czytaj więcej >

Świat

Kilka milionów turystów nie pojawi się tam na wakacjach. Ogromne straty państw unijnych

Czytaj więcej >