Hotelarze zamierzają walczyć z kryzysem pandemicznym. Polska Izba Hotelarzy namawia przedsiębiorców do składania pozwów indywidualnych, żądając odszkodowania za utracone zyski. Kilkadziesiąt obiektów ma już przygotowane wyliczenia dotyczące zwrotu poniesionych kosztów.Polska Izba Hotelarzy namawia przedsiębiorców do składania pozwów indywidualnychCała branża zmaga się z kryzysem. Właściciele obiektów hotelowych nie zamierzają się poddać, chcą walczyć o swoje biznesyWciąż pojawiają się propozycje kupna hoteli, jednak oferowane ceny są bardzo niskieHotelarze w całym kraju zmagają się z poważnym kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Rząd nakładał liczne obostrzenia na branżę turystyczną, co przełożyło się na zarobki właścicieli obiektów noclegowych.
Rząd poinformował o wprowadzeniu obostrzeń podczas konferencji prasowej. Nie zostały jednak przekazane szczegółowe przepisy Rozporządzenie opublikowano 4 godziny przed terminem wejścia obostrzeń w życieW dokumencie rządowym zaprezentowano wiele grup społecznych, które mimo zakazu mogą korzystać z wynajmu noclegów24 lutego 2021 roku rząd zwołał konferencję prasową, na której minister zdrowia ogłosił wprowadzenie nowych obostrzeń. Dotyczą one przede wszystkim województwa warmińsko-mazurskiego, w którym wprowadzono lockdown. Adam Niedzielski ogólnikowo zaznaczył, że na Warmii i Mazurach zamknięte zostaną hotele. Nie będą też funkcjonowały baseny, teatry czy galerie handlowe, co w praktyce oznacza zupełne zamrożenie sektora turystycznego.
Bukowina Tatrzańska jest jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych na Podhalu. Zdobyła sympatię Polaków kameralnym charakterem oraz bliskością górskich atrakcji. Już wkrótce jednak wygląd wioski znacznie się zmieni.
Arne Sorenson pełnił funkcję dyrektora sieci luksusowych hoteli Marriott od 2012 roku. Był jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy w branży hotelarskiej na całym świecie, ponieważ był pierwszą osobą spoza rodziny Marriott, w której ręce trafiło imperium.
Branża turystyczna poniosła gigantyczne straty w wyniku wybuchu pandemii, a Polacy od dawna domagają się otwarcia stoków narciarskich i hoteli. Turyści chcieli spędzić ferie zimowe tak jak zawsze, niestety jednak decyzje rządu pokrzyżowały te plany. Teraz Centrum Informacyjne Rządu postanowiło opublikować badania, które prezentują miejsca o najwyższym ryzyku zakażenia COVID-19.
Otwarcie hoteli jest przekładane przez polski rząd już od dłuższego czasu. Mówiono o czasowym zamrożeniu gospodarki, które obowiązywać miało początkowo do 17 stycznia, czyli zakończenia ferii, które w całej Polsce ogłoszone zostały w tym samym terminie. Takie działanie miało zminimalizować ryzyko wzrostu zakażeń. Kolejnym krokiem podjętym przez polityków było przedłużenie zakazu funkcjonowania miejsc noclegowych do końca stycznia. Właściciele biznesów mieli nadzieję, że uda im się zarabiać choć przez część sezonu zimowego, jednak 1 lutego termin zniesienia obostrzeń wobec branży turystycznej znów przeniesiono.
W Krynicy-Zdroju część przedstawicieli szeroko pojętej branży turystycznej zapowiadała wznowienie działalności od poniedziałku 18 stycznia. Okazuje się jednak, że groźba wstrzymania pomocy finansowej z tarczy branżowej skutecznie ostudziła ich zapędy.
Prezes Polskiej Izby Hotelarzy, Marek Łuczyński, był gościem radia RMF FM. Bez ogródek powiedział, jak widzi działania rządu w ostatnich tygodniach. „Polski rząd zastrasza hotelarzy. Nielegalnie przychodzi sanepid i policja nękając tych ludzi”.
Mikołajki są niezwykle popularne w sezonie letnim, lecz zimą również zjeżdżali do nich turyści z całej Polski. Przez obostrzenia związane z pandemią branża znalazła się w dramatycznej sytuacji. Burmistrz miasta, Piotr Jakubowski, zdradził, jakie problemy mają mieszkańcy.Fot. Mikołajki cierpią przez brak turystów/ facebook.com/ Miasto Mikołajki
Na Podhalu część przedsiębiorców dołączyła do buntu, który sprzeciwia się przedłużaniu obostrzeń. Właściciele obiektów noclegowych, restauracji i innych lokali postanowili wznowić działalność, by uchronić się od bankructwa. Kamery online, pokazujące aktualną sytuację w Zakopanem, które oglądać możemy na stronie webcamera.pl, udowadniają, że wielu Polaków jednak zdecydowało się na zimowy odpoczynek w górach.
Z tego artykułu dowiesz się: W jaki sposób turyści szukają nocleguJakie są sposoby na obejście obostrzeńGdzie szukać kontaktów Karpacz jest pełen turystów przez cały rok, więc nawet w czasie pandemii trudno mówić o małym zainteresowaniu tym górskim miastem. Polacy je uwielbiają, ponieważ jest najlepszym punktem wypadowym na Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy.W związku z pandemią rząd ogłosił zakaz udzielania noclegu turystom, co nie spodobało się właścicielom ośrodków i pensjonatów. Przy pierwszej fali wszyscy cierpliwie czekali na ponowne otwarcie, lecz teraz tracą już cierpliwość.Praktycznie każdy turysta, który będzie chciał pojechać w góry, ma spore szanse na znalezienie noclegu. Wynajęcie domku czy pokoju nie może się odbywać drogą oficjalną, lecz pojawiło się kilka sposobów na ominięcie zakazu.
Turyści mają swoje sposoby na ominięcie zakazów. W ostatni weekend ferii zimowych na Krupówkach były tłumy, a zagadnięci przechodnie zdradzali, jak wyglądają ich wyjazdy w czasie pandemii.
Na Podhalu najlepiej widać nastroje przedsiębiorców z branży turystycznej, którzy poparli Góralskie Veto. Okazuje się, że jest też druga grupa, która ma podobne postulaty, lecz nie chce działać wbrew przepisom. Na konferencji prasowej ich przedstawiciel odczytał oświadczenie skierowane do rządu.
Spanie w hotelu, w którym wiele rzeczy pozostawia wiele do życzenia, nie jest koniecznością nawet w przypadku ograniczonego budżetu. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać dobrych hoteli oraz jak negocjować, aby dostać rabat.
Andrzej Pietrzyk, wójt Bukowiny Tatrzańskiej, nie ma wątpliwości, że przedłużenie restrykcji odbije się na większości mieszkańców jego gminy. Przedsiębiorcy już nie wiedzą, co mają robić, by przeżyć do następnego sezonu.
Z tego artykułu dowiesz się:Kto może skorzystać z noclegu w hoteluW jaki sposób turyści szukają nocleguJak łatwo wynająć domek w górachZ noclegu w obiektach hotelarskich do 31 stycznia - jak wynika z najnowszego ogłoszenia rządu - mogą korzystać jedynie pracownicy medyczni, kierowcy zawodowi, pracownicy pociągów, statków powietrznych i morskich, platform wydobywczych, pacjenci i ich opiekunowie, dyplomaci, funkcjonariusze sił zbrojnych i służb mundurowych oraz pracownicy radia i telewizji.Turyści niestety nie zostaną przyjęci, ponieważ wycieczki nie są uznawane za niezbędne do życia. Poza oficjalnymi drogami drogami wynajmu domków i pokoi, otwiera się jednak szeroki wachlarz nie do końca legalnych możliwości.
Rezerwując pokój w hotelu należy pamiętać o znaczeniu niektórych skrótów. Mowa między innymi o OV, BB i HB. To ważne, ponieważ oznaczają one jakość i standard, a więc pomagają wybierać nocleg dostosowany do potrzeb. Co oznaczają?
Hotele all-inclusive z pozoru dbają o klienta w wyrafinowany sposób. Turyści często czują się bardzo dopieszczani. Niezbędna będzie jak wiedza na temat kilku sztuczek, które często stosują pracownicy takich miejsc.
Z tego artykułu dowiesz się: Jakie są wyniki kontroli inspekcji sanitarnejGdzie wykryto nieprawidłowościGdzie pojechać na nartyNa Podhalu cały czas trwają kontrole w obiektach noclegowych, które zgodnie z rozporządzeniem mogą przyjmować nielicznych gości ujętych jako „wyjątki". Należą do nich m.in. medycy, politycy, załogi samolotów, kierowcy transportu drogowego czy pacjenci i ich opiekunowie.
Z tego artykułu dowiesz się: Jak Polacy podchodzą do kwarantanny narodowejCo się dzieje w górachJak policja dowiaduje się o nielegalnych noclegachPolacy już dawno zapowiadali, że żaden zakaz nie zatrzyma ich w domu, a przedsiębiorcy, że na wszystko znajdą sposób. Wiele wskazuje na to, że nie były to czcze pogróżki, a zapowiedź walki z systemem. Nikt nie zatrzyma turysty żądnego wrażeń w ośnieżonych górach.
Z tego artykułu dowiesz się: Na czym polega idea ekonomii współdzieleniaO sytuacji właścicieli apartamentów dla turystówJakie są skutki popularyzacji wynajmu mieszkań turystomTuryści zwracają uwagę na wiele różnych czynników przy wyborze miejsca noclegowego. Jedni stawiają na kompleksową obsługę w hotelu, inni wybierają jak najtańszy wariant, a jeszcze inni chcą się poczuć jak mieszkaniec innego miasta i wynajmują całe mieszkanie na kilka - kilkanaście dni.
Z tego artykułu dowiesz się: Dlaczego Stanisław i Sebastian zdecydowali się zainwestować w branżę hotelarskąJakie są rokowania Stanisława na styczeńGdzie znajduje się jego hotelHotel Stanisława Karpiela-Bułecki znajduje się w Zakopanem. Wydawałoby się, że tak popularna lokalizacja wśród turystów jest gwarancją sukcesu. Pewnie by tak było, gdyby nie pandemia koronawirusa. Obostrzenie praktycznie zablokowały lokalną turystykę.
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie sposoby znaleźli Polacy na spędzenie sylwestra Jak wygląda "dogadywanie się"Co zaobserwowano na stronach do rezerwacji noclegówW tym roku sylwester zapowiada się spokojnie, ze względu na liczne ograniczenia wprowadzone wraz z kwarantanną narodową. Turyści nie zrezygnowali z wyjazdów w góry, lecz o imprezach nie będzie mowy - nikt nie będzie ryzykował wizytą patrolu policji.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie grupy pracowników wykluczono z zakazu korzystania z hotelico w najbliższym czasie planuje TVPjakie obostrzenia w Polsce uderzają w branżę turystycznąNocleg w czasie pandemii koronawirusa wiąże się z licznymi problemami. Od poniedziałku obowiązuje całkowity zakaz korzystania z hoteli. Nowe obostrzenia obowiązują do 17 stycznia 2021 roku. Nie muszą się nimi jednak przejmować niektóre grupy pracowników. Od niedzieli wprowadzono ulgę dla części zawodów.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie nastroje panują wśród przedsiębiorców z branży turystycznejczego oczekują góralejakie chodzą pogłoski na temat daty zniesienia obostrzeńGórale buntują się przeciwko zakazom wprowadzanym przez rząd ze względu na pandemię. Zdaniem przedsiębiorców obostrzenia przynoszą więcej szkody niż pożytku ze względu na utratę dochodów przez osoby zatrudnione w turystyce, przy jednoczesnym utrzymywaniu się wysokich przyrostów liczby infekcji mimo zamknięcia obiektów noclegowych.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie pomysły chodzą po głowie hotelarzomw jaki sposób można obejść restrykcjeo tragicznej sytuacji, która zmusza przedsiębiorców do szukania luk w prawieW związku w prowadzeniem kwarantanny narodowej, pojawiły się nowe restrykcje. Nie zrobimy zakupów w galeriach handlowych, nie pojeździmy na nartach, a w hotelu nie udzielą nam noclegu nawet w podróży służbowej.
Z tego artykułu dowiesz się:o czym rozmawiał rzecznik rządu w Radiu Pluskiedy możemy się spodziewać łagodzenia restrykcjiczy hotele zostaną otwarte na czas feriiFerie w całym kraju będą trwały od 4 do 17 stycznia, pomimo protestów branży turystycznej. Jeden termin spowoduje kumulację narciarzy na stokach, a to niekorzystnie wpłynie na stan epidemiczny. Rząd próbuje zatrzymać Polaków w domach, zakazując udzielania noclegu turystom. To jednak nie stanowi przeszkody dla tych, którzy chcą pojechać na narty chociaż na kilka dni. Właściciele obiektów noclegowych mają swoje sposoby, na ominięcie zakazu.Obecne rozporządzenie obowiązuje do 27 grudnia i wiele osób miało nadzieję, że po tym terminie będzie można zatrzymać się w hotelu. Niestety słowa rzecznika rządu Piotra Müllera sprowadziły nas na ziemię.Dobowa liczba zakażeń nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, przez co różnego rodzaju zakazy zostaną z nami na dłużej. Ruch turystyczny powinien być jak najmniejszy, jeśli nie chcemy powtórki z początku listopada.
Z tego artykułu dowiesz się:o działalności hoteli na granicy prawao sposobie na obejście zakazu w hotelachjak skorzystać z auquaparkuPolsat ujawnił szokującą prawdę na temat polskiego hotelarstwa. Obecnie obowiązuje zakaz przyjmowania gości w hotelu, jeśli nie są na wyjeździe służbowym, lecz obiekty nie świecą pustkami. Udało się znaleźć sposób na obejście zasad, z czego chętnie korzystają turyści.