Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Na topie > Czym są OV, BB i HB? Warto wiedzieć zanim zarezerwuje się pokój w hotelu
Adrian Rybak
Adrian Rybak 11.01.2021 09:16

Czym są OV, BB i HB? Warto wiedzieć zanim zarezerwuje się pokój w hotelu

Oznaczenia w hotelach
pixabay.com/Engin_Akyurt

Rezerwując pokój w hotelu należy pamiętać o znaczeniu niektórych skrótów. Mowa między innymi o OV, BB i HB. To ważne, ponieważ oznaczają one jakość i standard, a więc pomagają wybierać nocleg dostosowany do potrzeb. Co oznaczają?

Ważne oznaczenia przy rezerwacji hotelu

Jeżeli wybierzemy miejsce z oznaczeniem OV to znaczy, że zarezerwowaliśmy hotel, który oferuje nocleg bez żadnego wyżywienia. Ma się jednak dostęp do wszelkich atrakcji dostępnych w obiekcie. Trzeba jednak znaleźć budżet, aby móc kupić posiłki.

To opcja często wybierana przez turystów stawiających na aktywny wypoczynek. Najczęściej decydują się na posiłki poza hotelem, na przykład w restauracjach podczas zwiedzania lub wymagające szczególnych pokarmów ze względu na dbałość o formę.

Podobnie jest w przypadku ofert BB, jednak sytuacja wygląda już trochę lepiej. W tym przypadku w cenie wynajmu mamy wliczone śniadanie. Sam skrót BB oznacza "bed and breakfast", czyli "łóżko i śniadanie". 

Jeszcze lepszą ofertę mamy w przypadku oferty HB, do której wliczone jest nie tylko śniadanie, ale także obiadokolacja. Takich oznaczeń jest jeszcze więcej. Wiele osób zwraca uwagę na skróty AI i UAI. Co oznaczają? 

Inne oznaczenia w hotelach

AI to nic innego jak "all inclusive". Wiele osób wyszykuje takiego oznaczenia podczas szukania hotelu na wczasy, ponieważ korzystanie z takiej oferty oznacza dużą swobodę. Nie trzeba martwić się o podstawowe sprawy, jak na przykład jedzenie czy dostęp do podstawowych wygód. 

Wielu turystów korzysta także z UAI, czyli "ultra all inclusive". To nic innego, jak rozszerzona oferta AI. W tym przypadku oprócz wszystkich posiłków, w cenie mamy także paletę napojów alkoholowych, z reguły międzynarodową. Często wliczane są też dodatkowe atrakcje, jak np. SPA.

FB to oznaczenie "full board". W takiej ofercie możemy liczyć na śniadania, obiady i kolacje w cenie. Wariant najlepszy jest dla osób, które planują nie dłuższe niż kilkugodzinne wypady poza hotel, ale nie chcą szukać miejsc w restauracji. 

Niektórzy korzystają także z SC, czyli "self-catering". Posiłki nie są wliczone w cenę, ale z reguły goście mają dostęp do kuchni lub aneksu, gdzie mogą samodzielnie przygotować dania. Z tej opcji często korzystają osoby, które prowadzą restrykcyjną dietę. 

Wczasowicze wybierają też PP. Według tego programu posiłki podawane są według programu wczasów. Oznacza to, że pory ich podania są dostosowane do godzin, w których odbywają się różne wycieczki fakultatywne. Podobnie jest w przypadku ZPR. Tutaj jednak chodzi nie o wycieczki, a imprezy turystyczne.

Wcześniej pisaliśmy o kilku wskazówkach, które mogą się przydać podczas pobytu w hotelu. Okazuje się, że nie zawsze powinniśmy ufać wszystkich usługom. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: esky.pl