Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o rzuceniu wszystkiego i wymyśleniu na nowo swojego życia na odległej wyspie, teraz możesz mieć idealną szansę. Irlandia uruchomiła program, który zapewni hojne zachęty osobom, które zdecydują się przenieść na jedną z wysp należących do tego państwa.Irlandia to nie jedyne miejsce. Za przeprowadzkę zapłacą Ci również te włoskie i hiszpańskie miejscowości.
Mimo, że to jedne z najpopularniejszych kurortów, to od tych plaż powinieneś trzymać się z daleka. Ekolodzy właśnie zaprezentowali raport najgorszych, najbardziej zanieczyszczonych plaż na iberyjskim wybrzeżu. Jeśli wybierasz się na wakacje do Hiszpanii, koniecznie musisz o tym wiedzieć.Wycieki chemikaliów, zanieczyszczenia i złe warunki sanitarne. Między innymi z takich właśnie powodów na "czarną listę" trafiły plaże w Barcelonie, Maladze czy na Wyspach Kanaryjskich.
Podróżując za granicę należy przestrzegać praw i obowiązków panujących w danym kraju czy regionie. Często ze względów kulturowych wypada odpowiednio dobierać m.in. stroje. W niektórych miejscach obowiązuje zakaz wstępu dla osób, które nie będą odpowiednio ubrane. Strój w wielu kulturach jest bardzo istotny. Nie tylko podkreśla, kim jest dana osoba, ale też wskazuje, z jakiej wywodzi się kultury. W wielu miejscach obowiązują ścisłe reguły dotyczące ubioru. Ich złamanie może zostać ukarane.
Tego lata wielu z nas zdecyduje się na wypoczynek nad morzem. W tym czasie przyda nam się nie tylko mnóstwo słońca i ulubiona książka. Powinniśmy pamiętać też o ochronie ciała, które w tym czasie będzie podatne na wiele szkodliwych czynników.W nadmiernych ilościach słońce może stać się naszym najgorszym wrogiem. Dlatego latem w Holandii powstanie ciekawa inicjatywa, mająca chronić ludzi przed negatywnymi skutkami opalania się.
Setki osób zaginęło, a co najmniej 78 zginęło po tym, jak przepełniona łódź rybacka zatonęła w środę w pobliżu Grecji. Według urzędników może to być najgorsza katastrofa pod względem liczby ofiar w historii środkowej części Morza Śródziemnego.Aż 750 osób – w tym potencjalnie do 100 dzieci – znajdowało się na pokładzie łodzi, która zatonęła w środę na Morzu Śródziemnym w pobliżu Grecji.
Nie bez powodu zanim wyjedzie się na zagraniczne wakacje, powinno się zapoznać z obowiązującymi na miejscu obyczajami i zasadami. Brak wiedzy w tym temacie może nas słono kosztować i kompletnie zepsuć resztę pobytu.Nie tylko Hiszpania ma problem z turystami bez koszulek. Kolejny popularny kraj wakacyjny wprowadza nowe zasady, których nieprzestrzeganie może skończyć wysokimi karami pieniężnymi.
Podczas gdy Polacy już mniej chętnie spędzają wakacje w kraju, tak europejscy turyści lubią do niego przyjeżdżać. Szczególnie dla jednego kraju Polska stała się niezwykle atrakcyjnym kierunkiem wakacyjnym.Jak się okazuje, nie tylko Polacy uwielbiają zwiedzać atrakcje w Czechach. W czeskim Forbesie pojawił się artykuł o nieoczekiwanym celu podróży turystów w tegorocznym sezonie wakacyjnym. Jak się okazało, nasi sąsiedzi upodobali sobie wakacje w Polsce.
Za wjazd zapłacą wszyscy, również Polacy. Wielka Brytania zapowiada wprowadzenie elektronicznego zezwolenia na wjazd i dodatkowej opłaty. Obywatele wszystkich krajów zwolnionych z wizy, będą musieli uzyskać ten dokument przed podróżą. Będzie to niezbędny wymóg już w przyszłym roku.
Nie trzeba jechać nie wiadomo jak daleko, aby móc spędzić udanie wakacyjny czas. Jednak, jeśli znudziłyby was polskie klimaty i zamarzyłaby się wam odmiana, to koniecznie wybierzcie się do naszego sąsiada.Ta europejska stolica cieszy się dużą popularnością, także wśród Polaków. Oprócz urokliwych uliczek, gwarantuje przystępne ceny i łatwy dojazd.
Lotniska rządzą się swoimi prawami. Nie tyle musimy się dostosować do ich reguł, co przyzwyczaić do panującej na nich drożyzny. Momentami ceny potrafią osiągać absurdalne kwoty, które przyprawiają o zawrót głowy.Niedawno odwiedziliśmy Modlin, gdzie sporządziliśmy lotniskowy paragon grozy. Jednak nie tylko polskie ceny zwalają z nóg. Europejskie lotniska też zagwarantują wam bolesny wydatek, o czym przekonaliśmy się na własnej skórze.
Przed podróżą za granicę warto zapoznać się nie tyle z atrakcjami i lokalnymi cenami, co z ewentualnymi niebezpieczeństwami czyhającymi na turystów. Najlepiej jest zapoznać się z wytycznymi ambasady, na co uważać w trakcie wakacji i co robić w razie kłopotów.Na stronie rządowej zamieszczono ostrzeżenie odnośnie złodziei. O dziwo chodzi o kraj, do którego Polacy będą najchętniej wyjeżdżali w tym roku.
Planujesz zabrać swojego pupila na wakacje? Do samolotu możemy zabrać ze sobą nie tylko psy czy koty. Podczas lotu istnieją jednak pewne zasady i wytyczne, których należy przestrzegać, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort zarówno zwierzętom, jak i innym pasażerom.Zasady co do przewozu zwierząt na terenie UE zawarte są w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych.Zgodnie z tymi informacjami, samolotem mogą podróżować: psy, koty i fretki, bezkręgowce (z różnymi wyjątkami), płazy, gady, ssaki (inne niż przeznaczone do produkcji żywności) czy ptaki.
Niektórzy turyści decydują się na podróż własnym samochodem lub wynajem go na miejscu, aby znacznie ułatwić sobie zwiedzanie i poruszanie się. Wraz z podjęciem tej decyzji muszą liczyć się z tym, że mogą zostać ukarani za łamanie lokalnych przepisów. Jak to mówią nieznajomość prawa szkodzi. Przykładowo w Hiszpanii brak znajomości przepisów drogowych może skutecznie uszczuplić wasz portfel.
Nie możesz odprawić się online na swój lot? Nie wszystkie lotniska obsługują mobilne karty pokładowe. Dotyczy to także lotów popularnego Wizz Air czy Ryanair. Sprawdź co zrobić w takiej sytuacji.Odprawa to obowiązkowy etap, przez który musi przejść każdy pasażer przed odbyciem lotu. Najlepiej nigdy nie zostawiać jej na ostatnią chwilę.
Wchodzą na wysokie partie gór obładowani we wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Mierzą się z ładunkiem o wadze kilkudziesięciu kilogramów, który muszą zanieść w wyznaczone miejsce. Kim są i dlaczego to robią?W słowackiej części Tatr można natrafić nie tylko na turystów. Po górskich szlakach wędrują tzw. nosicze, którzy zmierzają z pakunkiem do schronisk.
Ubiegłoroczne wakacje zamiast okazja do odpoczynku, dla setek tysięcy urlopowiczów były horrorem. Z powodu strajków i braków kadrowych kolejne lotniska musiały opóźniać i odwoływać loty. Wiele osób miało nadzieję, że ten sezon będzie inny, jednak czarny sen wielu podróżników może ponownie się ziścić.Tym razem chodzi o Heathrow - najpopularniejsze lotnisko w Wielkiej Brytanii. Pracownicy zapowiadają trwające przez miesiąc protesty. Z pewnością wpłynie to na ruch lotniczy w całej Europie. „To nie był dobry początek sezonu turystycznego”- komentuje The Independent.
Irlandzki przewoźnik poinformował właśnie o odwołaniu aż 400 lotów. A to jeszcze nie koniec! Wszystko przez zaplanowany na dziś “wielki dzień strajków”.Tania linia lotnicza Ryanair odwołuje dzisiaj setki lotów z powodu strajków kontroli ruchu lotniczego we Francji, o których pisaliśmy już wcześniej. Nie jest to jednak jedyny przewoźnik, którego pasażerowie ucierpią z powodu protestów.
Jak wyglądają ceny wycieczek zorganizowanych? W ostatnim tygodniu Traveldata przygotował nowe zestawienie. Według raportu, ceny dla popularnych kierunków wzrosły, a tylko jeden kierunek utrzymuje się bez większych zmian.Choć w ostatnich tygodniach biura podróży informowały o nieznacznych przecenach na rynku wycieczek, w ostatnim tygodniu Instytut Badań Rynku Turystycznego zauważył początek zmiany trendu. Średnia cena wycieczki z na przełomie lipca i sierpnia 2023 wzrosła o 20 złotych.
Lotnisko w Braszowie zostanie uroczyście otwarte w przyszłym tygodniu. Brak jednak na nim wieży kontroli lotów! Wszystko dzięki przełomowej technologii na nowym europejskim lotnisku. Kontrola lotów znajdzie się aż 450 km dalej. Będzie to pierwsza tego typu wirtualna wieża kontroli lotów w Rumunii. Obiekt zostanie otwarty już 15 czerwca. Na lotnisko zawita wtedy inauguracyjny lot linii TAROM z Bukaresztu.
Madera znana jest ze swoich malowniczych krajobrazów i imponujących gór. Aby jednak wylądować w tym turystycznym raju, piloci muszą przejść przez prawdziwe piekło. O włos od tragedii było również podczas jednego z ostatnich rejsów samolotu Ryanair. Tak wygląda lądowanie na jednym z najtrudniejszych lotnisk na świecie. Chociaż lotnisko Funchal stanowi prawdziwe wyzwanie dla pilotów to rocznie obsługuje ponad 3 miliony pasażerów. Z pewnością jest to jedno z najbardziej ekstremalnych miejsc do lądowania.
Związki zawodowe we Francji przygotowują się do strajku. Wystąpienia przeciwko reformie emerytalnej w całym kraju planowane są na 6 czerwca. Możemy spodziewać się sporych opóźnień lub odwołanych lotów w całej Europie.Francuski dziennik Le Figaro określił 6 czerwca jako “wielki dzień strajków”. Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego już zwróciła się do linii lotniczych o odwołanie lotów. Zdecydowanie namiesza to w siatce połączeń Air France czy Ryanair.
Podczas wakacji za granicą często słyszymy wyrazy, które wydają się nam wyjątkowo podobne do polskich. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym! Takie słówka mogą znaczyć coś zupełnie innego, niż się nam wydaje. Najlepszym przykładem są sytucje z ukochanej przez polskich turystów Chorwacji.“Pravo, pravo” oznacza, że powinniśmy jechać…prosto? Języki słowiańskie wydają się nam wyjątkowo podobne do polskiego. Często będąc za granicą nie mamy wielkich trudności w komunikacji, nawet jeśli nie znamy miejscowego języka. Komfortowo czujemy się szczególnie na południu, czy wschodzie Europy - w Czechach, Slowacji czy Słowenii.
Jeśli chodzi o ciasta, to Ryanair nie odpuszcza. Tym razem obciążył parę pasażerów, lecących z lotniska w Hiszpanii. Chcieli wnieść na pokład słynny przysmak z Majorki. Swoją decyzją przewoźnik wywołał niemałe oburzenie. Ryanair poprosił parę podróżnych o opłacenie dodatkowych bagaży, jakimi były ciasta ensaimada. Rząd Balearów wezwał przedstawicieli linii lotniczych, aby omówić szerzej ten problem.
Nie gasną protesty i demonstracje na południu Europy. Chodzi o starcia między Serbami i siłami pokojowymi NATO w Kosowie. W związku z tym konfliktem MSZ wydało ważne ogłoszenie dla Polaków.Wielu z nas z pewnością planuje właśnie wakacyjny wypoczynek za granicą. Jedną z ulubionych, letnich destynacji polskich turystów są słoneczne Bałkany. Warto jednak pamiętać, że nie każde popularne miejsce jest w pełni bezpieczne.
Turyści i mieszkańcy zaobserwowali niepokojące zjawisko. Woda w jednym z najsłynniejszych kanałów przybrała dziwną barwę. Wiadomo, co jest przyczyną. O sprawie zostały zawiadomione policja oraz władze ochrony środowiska. Po raz kolejny Włochy mierzą się ze zmianą barwy w wodzie. Tym razem w Wenecji mieszkańcy zauważyli, że w jednym z kanałów woda przybrała kolor szmaragdowy.
Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o dziwnym pojemniku znalezionym na brzegu morza. Byli w szoku, gdy dotarli na miejsce i na własne oczy zobaczyli tajemnicze znalezisko. Policjanci rozpoczęli poszukiwania jego właścicieli. Policjanci byli zaskoczeni, gdy przyjrzeli się z bliska dziwnemu pojemnikowi z plaży. Jak się okazało była to urna z prochami.
Miał miejsce tragiczny wypadek w Karpatach Zachodnich. Matka wraz z trójką dzieci wybrała się na wycieczkę po górach. Na jednym ze szlaków kobieta poślizgnęła się i spadła w przepaść. Na miejsce wysłano służby ratownicze.Po słowackiej stronie Karpat Zachodnich doszło do śmiertelnego wypadku. 38-letnia turystka spadła w przepaść. Nie udało jej się uratować.
Z pewnością nie tak stewardessa Ryanaira wyobrażała sobie swój powrót do domu. Na lotnisku czekała ją wzruszająca niespodzianka. Ludzie zaczęli chwytać za telefony, aby móc uchwycić ten bardzo ważny moment. Powrót z pracy na długo zapadnie w pamięci stewardessy Ryanaira. Mężczyzna padł przed nią na kolana, a ludzie będący świadkami niecodziennej sceny, chwycili za telefony. Nagranie trafiło do sieci.