Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Przez niewiedzę zapłacisz niemal 1000 zł mandatu. W tym kraju lepiej znać lokalne prawo
Magda Antoł
Magda Antoł 10.06.2023 10:03

Przez niewiedzę zapłacisz niemal 1000 zł mandatu. W tym kraju lepiej znać lokalne prawo

Madryt
Fot. Flickr/Andrey Filippov

Niektórzy turyści decydują się na podróż własnym samochodem lub wynajem go na miejscu, aby znacznie ułatwić sobie zwiedzanie i poruszanie się. Wraz z podjęciem tej decyzji muszą liczyć się z tym, że mogą zostać ukarani za łamanie lokalnych przepisów. 

Jak to mówią nieznajomość prawa szkodzi. Przykładowo w Hiszpanii brak znajomości przepisów drogowych może skutecznie uszczuplić wasz portfel. 

Zadbajcie o ubiór podczas jazdy

To może wydawać się kuriozalne, ale za nieodpowiedni ubiór w samochodzie możecie dostać mandat. A co to znaczy nieodpowiedni ubiór? Gdy uznacie, że jest wam za gorąco, prawdopodobnie będziecie chcieli nie tylko wypić zimny napój, ale też zdjąć koszulkę. I niby to drobnostka w oczach turysty, lecz w Hiszpanii za ten “wybryk” możecie zapłacić karę grzywny w wys. 200 euro i dostać trzy punkty karne. Powód? Niebezpieczna jazda.

Hiszpania traktuje poważnie bezpieczeństwo na drogach

Co prawda jazda bez koszulki nie jest nielegalna w Hiszpanii, ale podchodzi pod łamanie zasad bezpiecznej jazdy. Generalna Dyrekcja Ruchu uważa, że jazda bez koszulki może być niebezpieczna, ponieważ istnieje ryzyko oparzeń słonecznych i doznania obrażeń przez pas bezpieczeństwa. Hiszpańskie prawo informuje, aby nie robić żadnych działań, które mogą rozproszyć uwagę kierowcy i pasażera. Funkcjonariusze mogą do tego zaliczyć jazdę bez koszulki. 

Tak samo nieodpowiednie obuwie przysporzy wam kłopotów, dlatego jazda w klapkach nie będzie dobrym pomysłem. Wystarczy, że w ten sposób utrudniacie sobie kontrolę nad pojazdem, przez co stanowicie zagrożenie na drodze. Czasami zdarza się, że funkcjonariusze dają niskie kary za to wykroczenie bądź spotkanie z nimi kończy się jedynie na upomnieniu. Mimo wszystko lepiej nie liczyć na łut szczęścia i unikać tego typu zachowań.

Zapoznajcie się z lokalnymi przepisami, aby uniknąć mandatów

W rozmowie z serwisem Mirror Andrew Jervis, dyrektor generalny internetowego rynku mechanicznego ClickMechanic, zwrócił uwagę na brak wiedzy wśród turystów. To właśnie niezapoznawanie się z lokalnymi przepisami ściąga na nich kłopoty.

“Musimy jednak pamiętać, że przepisy w innych krajach nie zawsze są takie same i zachęcam ludzi, aby byli świadomi tego, co jest legalne, a co nielegalne, kiedy siadają za kierownicą w nowym miejscu. W Hiszpanii policja drogowa uważa jazdę bez koszuli za zagrożenie dla twojego bezpieczeństwa i możliwości poruszania się, co oznacza, że ​​zdejmowanie górnej części ubioru jest niezgodne z prawem. Podczas podróży zagranicznych ważne jest przestrzeganie lokalnych zasad i przepisów, nawet jeśli wydają się one bardzo różnić od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w domu” - apeluje Andrew.

Źródło: Mirror