Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Ważna zmiana w popularnym wśród turystów kraju. Koniec kontrowersyjnego zakazu
Magda Antoł
Magda Antoł 02.07.2023 16:26

Ważna zmiana w popularnym wśród turystów kraju. Koniec kontrowersyjnego zakazu

Katalonia
Fot. Pixabay

W 2020 r. wprowadzono nowe prawo, które nie spodobało się właścicielom basenów. Aktywiści wielokrotnie zgłaszali nieprzestrzeganie przez nich zasad i wysyłali liczne skargi dotyczące dyskryminacji. W szczególności dotyczyła ona kobiet.

Władze regionalne postanowiły działać i wydały list z prośbą do wszystkich gmin.

Nie wszystkie baseny tolerowały chodzenie topless

W 2020 r. prawo katalońskie przestało zabraniać kobietom chodzenia topless na basenach miejskich. Ten zapis miał dotyczyć równości płci i zakazać wszelkich form dyskryminacji. Pomimo tego, nadal w Katalonii trafiały się baseny, które nie zamierzały respektować nowych zasad, przez co każdego lata musiały się mierzyć z licznymi skargami. Wobec tego władze lokalne musiały przypomnieć gminom, że nowe prawo obowiązuje wszystkich.

Rząd Katalonii zareagował w sprawie zakazu

Departament ds. równości w Katalonii wystosował list do władz gmin, w którym przypomniał o przestrzeganiu nowego prawa. Napisano w nim, że zabranianie chodzenia topless kobietom wyklucza część populacji i uniemożliwia wolne decydowanie o własnym ciele. Według departamentu władze lokalne powinny bronić przed każdym rodzajem dyskryminacji, w tym płci, wyznaniową czy ubioru. Zwrócił też uwagę, że powinno się umożliwić karmienie piersią w tego typu miejscach oraz stosowanie strojów kąpielowych zakrywających całe ciało ze względów religijnych.

“To kwestia równości płci: mężczyźni mogą chodzić topless, a kobiety nie” - zwróciła uwagę Mariona Trabal, rzeczniczka grupy feministycznej Mugrons Lliures.

Reakcja rządu spotkała się z aprobatą feministek

Sprawę skomentował rzecznik katalońskiego departamentu ds. równości. Powiedział hiszpańskim mediom, że list był swego rodzaju przypomnieniem, a gminy powinny ustosunkować się do nowego prawa. Jeśli ratusz naruszył normę, to może zostać ukarany przez kataloński rząd pokaźną karą finansową do 500 tys. euro. Jak się okazało, większość skarg złożonych na ratusze pochodziło od grupy Mugrons Lliures.

“Nie wiemy, dlaczego trwało to tak długo, ale jesteśmy bardzo szczęśliwi” - skomentowała sprawę Mariona.

Źródło: BBC