Turysci.pl > Europa > Rewolucja dzieje się na naszych oczach. Uwielbiane przez Polaków lotnisko zniosło limit płynów
Magda Antoł
Magda Antoł 28.06.2023 10:07

Rewolucja dzieje się na naszych oczach. Uwielbiane przez Polaków lotnisko zniosło limit płynów

Lotnisko w Helsinkach
Fot. Pixabay

Do listy lotnisk znoszących wymagany limit 100 ml płynów w bagażu podręcznym trafiło kolejne miejsce. Od roku jedno z ulubionych lotnisk Polaków testowało nowe rozwiązania, dzięki którym było możliwe zniesienie tego limitu.

Po udanych testach lotnisko w Helsinkach zdecydowało, że zniesie limit płynów do 100 ml w bagażu podręcznym.

Lotnisko w Helsinkach znosi limit płynów w bagażu podręcznym

26 czerwca firma Finavia, która zarządza wszystkimi lotniskami w Finlandii, przekazała w informacji prasowej, że zniosła limit płynów w bagażu podręcznym.

“Podróżowanie przez lotnisko w Helsinkach stanie się jeszcze łatwiejsze od 28 czerwca. Na lotnisku zainstalowano bardziej nowoczesny sprzęt do kontroli bezpieczeństwa. Dzięki temu możemy teraz zezwolić na przewóz pojemników z płynami o pojemności większej niż 100 mililitrów, takich jak jednolitrowe butelki na wodę i inne większe pojemniki, w bagażu podręcznym” - mówi kierowniczka ds. bezpieczeństwa Ari Kumara.

Przez rok lotnisko w Helsinkach testowało nowe rozwiązania

Latem 2022 r. firma Finavia rozpoczęła projekt rozwojowy, mający na celu płynniejsze i bardziej bezstresowe kontrole bezpieczeństwa. Podzielono go na dwie fazy. W pierwszej otworzono nową kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku. W tamtym czasie osiem najnowocześniejszych linii kontroli wykorzystywało technologię opartą na tomografii komputerowej. Dzięki niej pasażerowie nie muszą już wyciągać płynów i urządzeń elektronicznych z bagaży podręcznych.

W czerwcu 2023 r. rozpoczęto drugi etap projektu i otworzono kolejne dwie linie kontroli bezpieczeństwa, które w pełni wykorzystały możliwości tomografii komputerowej i pozwoliły na podjęcie decyzji o zniesieniu limitu płynów.

Nowa technologia tylko w Helsinkach

Kumara informuje jednocześnie, że nowa technologia jest wykorzystywana jedynie na lotnisku w Helsinkach i tylko tam nie obowiązują dawne wytyczne. W innych regionalnych portach lotniczych pasażerowie wciąż muszą pakować do bagaży podręcznych jedynie 100 ml płynów.

“Jeśli chodzi o rozwój usług, Finavia jest pionierem w swojej branży. Ważne jest dla nas, aby służyć naszym pasażerom jak najlepiej i zapewniać pasażerom linii lotniczych przyjemne doświadczenia na lotnisku. Wierzymy, że dzięki tej nowej technologii możemy zaoferować naszym pasażerom płynniejszy i bardziej zrelaksowany początek podróży” - dodaje Kumara.

Źródło: Finavia