Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Wraca wakacyjny horror. Popularne lotnisko będzie musiało odwoływać loty w wakacje
Natalia Księżak
Natalia Księżak 07.06.2023 11:11

Wraca wakacyjny horror. Popularne lotnisko będzie musiało odwoływać loty w wakacje

lotnisko
Fot.Klaudia Zawistowska

Ubiegłoroczne wakacje zamiast okazja do odpoczynku, dla setek tysięcy urlopowiczów były horrorem. Z powodu strajków i braków kadrowych kolejne lotniska musiały opóźniać i odwoływać loty. Wiele osób miało nadzieję,  że ten sezon będzie inny, jednak czarny sen wielu podróżników może ponownie się ziścić.

Tym razem chodzi o Heathrow -  najpopularniejsze lotnisko w Wielkiej Brytanii. Pracownicy zapowiadają trwające przez miesiąc protesty. Z pewnością wpłynie to na ruch lotniczy w całej Europie. „To nie był dobry początek sezonu turystycznego”- komentuje The Independent.

Czeka nas paraliż nie tylko w Wielkiej Brytanii

Po ostatnich protestach i zablokowanym ruchu lotniczym we Francji, z Wielkiej Brytanii nadciągają kolejne niepokojące informacje.

Związki zawodowe Unite zamierzają w tym tygodniu oficjalnie ogłosić serię nowych strajków ochroniarzy na lotnisku Heathrow. Tego lata, w szczycie sezonu, może być świadkami strajku ponad 2000 pracowników.

W piątek Unite ogłosiło, że przez całe lato strajki trwać będą aż przez 33 dni! Chwilowo jednak, to oficjalne ogłoszenie zostało wycofane. Władze lotniska mówią o „katastrofalnym chaosie” i przygotowują się już na najczarniejszy scenariusz.

Ciągłym problemem są również poważne niedobory personelu w związku ze wzrostem liczby podróży międzynarodowych po latach pandemicznych ograniczeń.

To nie pierwsze protesty w tym roku

Członkowie związku Unite są uwikłani w długotrwały spór dotyczący wynagrodzeń pracowników. Konflikt doprowadził już w tym roku do akcji protestacyjnej.

Pod koniec maja odbył się trzydniowy strajk, który zbiegł się z największą liczbą planowanych lotów od 2019 roku i ogromną awarią informatyczną British Airways.

Pasażerowie muszą się przygotować!

„Pasażerowie powinni zabezpieczyć się, wykupując ubezpieczenie podróżne od daty rezerwacji podróży i dokładnie sprawdzić polisę, ponieważ niektóre nie pokryją zakłóceń w przypadku strajku personelu linii lotniczych lub lotniska”.

Rzecznik Heathrow powiedział: „Pasażerowie mogą być pewni, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zminimalizować zakłócenia w strajku, aby mogli cieszyć się wakacjami”