Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Ceny wycieczek w górę? Popularne kierunki pod presją
Natalia Księżak
Natalia Księżak 06.06.2023 16:01

Ceny wycieczek w górę? Popularne kierunki pod presją

wycieczki
Fot.Flickr Jaume Escofet

Jak wyglądają ceny wycieczek zorganizowanych? W ostatnim tygodniu Traveldata przygotował nowe zestawienie. Według raportu, ceny dla popularnych kierunków wzrosły, a tylko jeden kierunek utrzymuje się bez większych zmian.

Choć w ostatnich tygodniach biura podróży informowały o nieznacznych przecenach na rynku wycieczek, w ostatnim tygodniu Instytut Badań Rynku Turystycznego zauważył początek zmiany trendu. Średnia cena wycieczki z na przełomie lipca i sierpnia 2023 wzrosła o 20 złotych.

Gdzie najszybciej rosną ceny wycieczek?

Według raportu największy skok cenowy zaliczyła włoska Kalabria - ceny wycieczek do tego regionu wzrosły średnio o 201 złotych. Drożeją także wyprawy na Lanzarote i Korfu. Koszt zorganizowanej imprezy wzrósł już o 141 złotych.

Analitycy porównali również średnie ceny wyjazdów rok do roku. „Największą zwyżkę cen wycieczek ponownie odnotowano w Portugalii – o 1100 złotych, zaś niewiele mniejsze wzrosty miały miejsce na Sardynii i Teneryfie – o 1050 i 1022 złote. 

Podobnie jak w prawie całym sezonie sprzedaży lata 2023 nie odnotowano spadku cen na żadnym z kierunków turystycznych” - opisują eksperci Traveldata.

Które kierunki będą tańsze ?

Największe spadki cenowe zaliczyły obecnie wycieczki z biurem podróży na Sardynię, Sycylię i na hiszpańskie Costa del Sol, gdzie średnio przeceny sięgają 197 złotych.  

Natomiast wycieczki do Bułgarii i Turcji, mimo rosnącego zainteresowania turystów, utrzymały stabilność cen w biurach podróży. Może być  to zachętą dla podróżnych, którzy szukają atrakcyjnych ofert wakacyjnych.
 

Które biura podróży są najtańsze?

Największy wpływ na obecne ceny wycieczek mają oczywiście ceny paliwa lotniczego i kursy walut. Analitycy informują jednak, że “sytuacja dla organizatorów była korzystniejsza niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu”.

Mimo to, według obliczeń, tylko biuro podróży ETI miało ceny niższe niż rok temu, a różnica wyniosła średnio 329 złotych.

Według analityków najtańszymi ofertami na rynku wycieczek mogą pochwalić się obecnie Grecos Holiday, Join Up, Coral Travel i Anex Poland.