Zamość regularnie odwiedza mnóstwo turystów. To nie tylko za sprawą najpiękniejszego ratusza, choć trzeba przyznać, że tamtejsza architektura zachwyci każdego. Do popularności miasta przyczyniła się też jego legenda.W ubiegłym roku Stare Miasto w Zamościu otrzymało nawet tytuł jednego z 7 Cudów Polski, a wcześniej wpisano je na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Jesień, szczególnie tak piękna jak do tej pory, to czas na weekendowe wyjazdy. Wokół Warszawy jest sporo miejsc, które warto bliżej poznać. Nie trzeba wcale wydać dużo, żeby ciekawie spędzić czas z rodziną czy przyjaciółmi, a przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego. Przedstawiamy trzy interesujące naszym zdaniem pomysły na krótki wypad za miasto. Mazowsze ma do zaoferowania znacznie więcej niż się wydaje.
Ze swoim księżycowym krajobrazem, pojawia się na „liście miejsc do zobaczenia” wszystkich podróżników odwiedzających Turcję. Unikalne formacje skalne, wspaniałe podziemne miasta , domy wykute w skałach, kościoły, klasztory i wyjątkowe przeżycia, takie jak lot balonem… To wszystko sprawia, że temu miejscu nie sposób się oprzeć. Choć temperatury maleją i z nadejściem jesieni przyroda przybiera odcienie brązu, ta kraina wita gości w swoim najlepszym wydaniu. Dodatkowo wcale nie tak trudno można się tu dostać z Polski.
Miłośnicy nietypowych podróży i atrakcji z pewnością się tu odnajdą. Festiwal Wielkiego Omletu w Bessières, Baseny Piwne Starkenberger w Austrii, czy Sztokholmski Zombie Walk w Szwecji. Jakie jeszcze szokujące atrakcje odwiedzają Polacy?EasyJet sporządził listę dziwnych i nietypowych atrakcji. Nie trzeba daleko jechać, wszystkie znajdują się w Europie.
Wieś, gdzie budynki pomalowane są w biało-czarną kratę przyciągają każdego turystę z kraju. O tym jak powstały te charakterystyczne zdobienia, można dowiedzieć się w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.Wieś Swołowo została okrzyknięta stolicą “krainy w kratę”.
“Tu zatrzymaj czas” to przestrzeń stworzona z myślą o wszystkich tych, którzy szukają wytchnienia i odpoczynku od zgiełku miasta. To baza noclegowa położona w maleńkiej wielkopolskiej wsi Olejnica, oferująca mnóstwo atrakcji, dzięki którym naprawdę można w pełni się zrelaksować. Czy nie tego właśnie potrzebujemy w dzisiejszych czasach? Spokojne miejsca, położone z dala od głośnych ulic miast dziś są jak na wagę złota. Coraz chętniej to właśnie takie destynacje wybierane są do wypoczynku nie tylko przez rodziny, czy osoby starsze, ale także przez młodych Polaków. Pęd, z jakim współcześnie mierzymy się każdego dnia i rozwój technologii sprawia, że bardzo często czujemy się przebodźcowani. Poszukujemy ukojenia, by móc się zregenerować i faktycznie odpocząć.
To jeden z najbardziej znanych zabytków na całym świecie. Okazuje się jednak, że jego wartości nie doceniają sami Chińczycy. Dwójka z nich uszkodziła nieodwracalnie jeden z siedmiu cudów świata.Sposób w jaki to zrobili naprawdę wprawia w osłupienie. “Niebywała głupota” - komentują internauci. Ze względu “dziedzictwo kulturowe”, zniszczenie go będzie nieść ze sobą poważne konsekwencje.
Podczas weekendu nad Europą przeszła strefa groźnych nawałnic. Niebezpiecznie było również na południu Polski. Niestety podczas ataku żywiołu ucierpiała jedna z ciekawszych atrakcji – ścieżka w koronach drzew.Pogoda potrafi być bardzo niebezpieczna. Podczas minionego weekendu w wielu regionach Polski przeszły nawałnice, a lokalnie doszło również do gradobicia. W Ciężkowicach w woj. małopolskim wiatr łamał drzewa jak zapałki. Niestety doszło również do uszkodzenia nowej atrakcji.
Kwietne łąki, wieże widokowe i krajobrazy jak w animacjach z filmu "Avatar". Miasto Stalowa Wola bierze się za budowę parku "jak z innej planety". Jest futurystyczny projekt, kosmiczne technologie i budżet na 65 milionów złotych. Na drodze stają jednak ekolodzy. Według nich będzie to "katastrofa".Choć projekt zakłada "renaturalizację" mokradeł, to przyrodnicy mówią raczej o "degradacji środowiska". Czy będzie to kolejna odsłona nieudanej "rewitalizacji po polsku", którą tak dobrze znamy z małych, zabetonowanych miasteczek?
Arboretum Leśne na Dolnym Śląsku ponownie otworzyło swoje bramy dla zwiedzających. Warto się tam wybrać, by podziwiać m.in. kolekcję roślin chronionych, przejść się specjalnymi ścieżkami dla turystów wśród drzew i krzewów oraz pooddychać świeżym powietrzem. Mamy dobrą wiadomość dla osób lubiących obcowanie z naturą. Arboretum Leśne im. Prof. S. Białoboka w Stradomii przy Nadleśnictwie Syców jest znów otwarte. Do października będzie można podziwiać tamtejsze zbiory, a także poznać historię i charakterystykę niektórych kwiatów, drzew i krzewów. To świetne miejsce na naładowanie baterii czy spędzenie czasu z rodziną z dala od miejskiego zgiełku.
Pracownica hotelowa jednego z brytyjskich kurortów opowiedziała, czego nigdy nie użyłaby podczas swojego pobytu. Poziom czystości wielu przedmiotów pozostawia wiele do życzenia… Lepiej z tego nie korzystaj.Czystość w hotelach jest jednym z najważniejszych wskaźników, na który patrzą potencjalni klienci. Mało kto zdaje sobie sprawę, ile bakterii, kurzu, zarazków, zeschniętej cieszy i wielu innych brudów znajduje się w pokojach - od materaca przez dywan po wyposażenie łazienki czy minibaru.
Nazwa Kraina Wygasłych Wulkanów bardziej kojarzy się ze Stanami Zjednoczonymi czy z wyspami tropikalnymi, gdzie obecność wulkanów nikogo nie dziwi. Jednak co jeśli powiemy wam, że aby udać się w to miejsce, wcale nie potrzebujecie wydać fortuny na bilet? Wystarczy samochód i wolny weekend na wyprawę na Dolny Śląsk.To właśnie tam mieści się urokliwy zamek na wzgórzu. Wzniesiono go na terenie, gdzie miliony lat temu znajdowały się wulkany, które od dawna nie są już aktywne. Jak trafić do Zamku Grodziec i dać się nim oczarować?
Włoska Toskania słynie z winnic. Wielu turystom kojarzy się również z sielankowymi widokami i spokojem. Namiastkę tego klimatu można odczuć na Dolnym Śląsku. Wystarczy odwiedzić Srebrną Górę.Srebrna Góra dziś jest wsią o małomiasteczkowej zabudowie, bowiem w latach 1536-1945 była pełnoprawnym miastem. Degradacja nastąpiła dopiero po II wojnie światowej i tak zostało do dziś. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to jeden z ciekawszych punktów na mapie Polski i Europy.
Chyba niewiele tematów wywołuje w Polakach tyle emocji, co epoka PRL-u. Mimo iż powszechnie uważa się ją za trudny okres w naszej historii, to nie brakuje tych, którym na jej wspomnienie zakręci się łezka w oku. Nie można bowiem odmówić jej pewnego folkloru i klimatu.Mimo iż od zakończenia czasów PRL-u minęło dopiero nieco ponad 30 lat, to aż trudno uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno temu cukierki kupowało się na kartki, a rolki papieru toaletowego z dumą nosiło zawieszone na piersi niczym naszyjniki. Jako przedstawicielka generacji Z znam realia tamtych lat znam głównie z opowiadań rodziców i dziadków. Niedawno trafiłam jednak do miejsca, gdzie wszystkie te opowieści ożyły.
Miłośnikom PRL-owskich seriali nie trzeba przedstawiać “Janosika” czy “Stawki większej niż życie”. Jednak czy wiecie, co łączy obie te produkcje? Odpowiedź jest prosta. Piękny zamek na wzgórzu, sąsiadujący z potężną Maczugą Herkulesa. To właśnie on był tłem wydarzeń rozgrywanych w obu serialach. Nie tylko fanom filmów i seriali zamek Pieskowa Skała wyda się interesujący. Jego bogata historia oraz sama obecność na terenie malowniczego Ojcowskiego Parku Narodowego to jedne z wielu powodów, aby odwiedzić to wyjątkowe miejsce.
Niełatwo jest dobrać idealne miejsce pod sesję zdjęciową. Najwyraźniej Balijczycy doskonale to rozumieją, gdyż kilka lat temu stworzyli prawdziwy raj dla fotografów i miłośników pięknych widoków. Wystarczy tylko wykupić bilet wstępu, wystroić się i… bujać nad przepaścią na huśtawce. Ale czy na pewno warto?
Wysokie wapienne skały zapraszają do wspinaczki. U ich podnóży jest zalew z turkusową wodą, tak przejrzystą, że nic, tylko nurkować. Są jeszcze lasy - to wymarzone miejsce do spacerowania i biegania. To Polska „mała Chorwacja”, czyli krakowski Zakrzówek. Niebawem stanie się jeszcze bardziej wyjątkowy. Nowe atrakcje mają być darmowe, a drugich takich w Europie nie ma.
Dolina Skrwy Prawej jest nazywana Szwajcarią Mazowiecką. Jej serce bije w leśnej osadzie Sikórz, a mózgiem jest Brudzeń Duży. Niesamowite wąwozy, strome urwiska i ciekawa, pałacowa architektura są na wyciągniecie ręki, ok. 10 km od Płocka.
Skały są czerwone, woda niepokojąco ruda, wszystko pokrywa rdzawy pył. Z tym widokiem jak z filmu science-fiction, w którym bohaterowie przeżywają swoje przygody na Marsie, kontrastuje bujna zieleń otaczających skały lasów. Jesteśmy w Świętokrzyskiem. Zwiedzamy kamieniołom Kopulak.
Niedźwiedzia rodzina znalazła sobie inne miejsce, więc na szlak można znów wpuścić ludzi - tak w skrócie brzmi najnowszy komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ale jego pracownicy szybko dodają, że nie warto tracić czujności, bo niedźwiedzie wciąż mogą krążyć w pobliżu.
Pora zapomnieć o smutnym skojarzeniu z Pszczyną. Słysząc tę nazwę nie możemy rozpamiętywać w kółko ortograficznego koszmaru przeżywanego w podstawówce. W końcu było o niej tez na lekcjach historii. Pszczyna to perła województwa śląskiego. Zdecydowanie zasługuje na to miano. Jest tam jedna z najcenniejszych rezydencji magnackich w Polsce.
Miłośnicy żeglarstwa, którzy wybierają się na majówkę na Mazury, mogą się rozczarować. Choć drogi wodne Systemu Wielkich Jezior Mazurskich w większości będą otwarte dla żeglugi, na niektórych popularnych trasach nie będzie można popływać.
Nastolatkowie chcieli tylko, jak zwykle, pobawić się nad jeziorem. Brodząc w wodzie natrafili na coś, co leżało na płytkim w tym miejscu dnie, częściowo tuż pod prywatną przystanią. Archeologowie nie kryją radości, mówią, że odnalezienie tego skarbu to niemal cud.
W Pieninach uroczyście rozpoczął się sezon turystycznych spływów przełomem Dunajca. Rejs tradycyjną tratwą, którą steruje flisak w ludowym stroju to malownicza atrakcja. Turyści ją uwielbiają. Tego lata będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni.
Polskie Skalne Miasto może nie jest tak imponujące jak czeskie, ale równie intrygujące. Można tam spędzić wiele godzin, a i tak zabraknie czasu na odkrycie wszystkich jego tajemnic. Trzeba więc będzie wrócić jeszcze raz i kolejny, a może i następny.
Widok górali dumnie prowadzących swoje stada owiec na hale zachwyca. Można go obserwować tylko raz do roku. Właśnie teraz, zgodnie z tradycją, trwa wiosenny redyk, czyli pierwsze wyjście na wypas. Zwierzęta będą w górach aż do jesieni.
Niegocin zajmuje trzecie pod względem powierzchni miejsce w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Wypoczynek nad jego wodami to niekwestionowana atrakcja Giżycka w Warmińsko-mazurskiem. Niebawem zrobi się tam jeszcze ciekawiej, bo na piękne okolice będzie można spojrzeć z wysokości.
Wyspa w centrum miasta, turystyczne rejsy po rzece gęsto poprzecinanej uroczymi mostkami obwieszonymi kłódkami zakochanych, a do tego kamienice, których schody niemal sięgają wody. A w nich kawiarenki i lodziarnie. To nie opis miasta na północy Włoch nad Morzem Adriatyckim. Mamy w Polsce swoją Wenecję Bydgoską.