Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Co łączy Janosika i Hansa Klossa? Niezwykła historia symbolu Ojcowskiego Parku Narodowego
Magda Antoł
Magda Antoł 06.05.2023 15:07

Co łączy Janosika i Hansa Klossa? Niezwykła historia symbolu Ojcowskiego Parku Narodowego

Zamek Pieskowa Skała
Fot. Pixabay

Miłośnikom PRL-owskich seriali nie trzeba przedstawiać “Janosika” czy “Stawki większej niż życie”. Jednak czy wiecie, co łączy obie te produkcje? Odpowiedź jest prosta. Piękny zamek na wzgórzu, sąsiadujący z potężną Maczugą Herkulesa. To właśnie on był tłem wydarzeń rozgrywanych w obu serialach.  

Nie tylko fanom filmów i seriali zamek Pieskowa Skała wyda się interesujący. Jego bogata historia oraz sama obecność na terenie malowniczego Ojcowskiego Parku Narodowego to jedne z wielu powodów, aby odwiedzić to wyjątkowe miejsce.

Niezwykła historia Pieskowej Skały

Jedna ze wzmianek o zamku Pieskowa Skała pojawiła się pod koniec XIV w. Był częścią tzw. Szlaku Orlich Gniazd, czyli systemu średniowiecznych zamków, które broniły traktu handlowego z Krakowa do Śląska. Za panowania Ludwika Węgierskiego zamek został podarowany rodowi szlacheckiemu Szafrańców. Co ciekawe członkowie tego rodu nie tylko służyli wiernie Królestwu. Niektórzy z nich urządzali napady na kupców. 

W XVI w. zamek przekształcono ze stylu gotyckiego w renesansową rezydencję. Kilkukrotnie ulegał zniszczeniu (chociażby w wyniku potopu szwedzkiego) i przechodził z rąk do rąk. Ostatecznie po II wojnie światowej został wykupiony przez Skarb Państwa. Od 1950 r. zamek w Pieskowej Skale jest Oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.

@amazingpolandtrip Zamek Pieskowa Skala znajdujacy się w Ojcowskim Parku Narodowym to jedna z warowni na szlaku Orlich Gniazd. Super miejscówka i obowiazkowy punkt do zaliczenia przez wszystkich fanow polskiej kinematografii. Tutaj kręcono Janosika czyli kultowy polski serial oraz Ogniem i Mieczem w rezyerii Jerzego Hoffmana. #polska #malopolska #ojcowskiparknarodowy #szlakorlichgniazd #jurakrakowskoczestochowska #zamekpieskowaskała #pieskowaskala #zamkipolskie #ciekawemiejscawpolsce #ciekawemiejsca #polskanaweekend #gdzienaweekendwpolsce #explorepoland #polskajestpiękna #polandisbeautiful #polandtravel #polandtrip #travelvideo #travelvideos #gdzienaweekend #amazingpoland #amazingpolandtrip #castle #castles ♬ Motyw przewodni (Janosik) - Jerzy 'Duduś' Matuszkiewicz

Jak znaleźć malowniczy zamek na wzgórzu i co warto w nim zobaczyć?

Zamek Pieskowa Skała znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym, w województwie małopolskim. Aktualnie można go zwiedzać niemal w każdy dzień, z wyjątkiem poniedziałku. Dla rodzin z dziećmi najlepszymi dniami na wizytę będą wtorek (jest to dzień bezpłatny) oraz weekendy. Na terenie zamku można oglądać wystawy o przemianach stylowych w sztuce europejskiej oraz Galerię Malarstwa Angielskiego. Oprócz tego można pospacerować po dziedzińcu i podziwiać z góry ogromną Maczugę Herkulesa.   

Do zamku prowadzi kilka pieszych ścieżek, którymi też możemy zawędrować w głąb parku narodowego. Wszystkie z nich prowadzą do Parku Zdrojowego w Ojcowie. Dla przyjeżdżających z daleka dostępne są parkingi oraz noclegi.

W jakich serialach występuje Pieskowa Skała?

Jak już wspomniałam, zamek Pieskowa Skała jest nie tylko zabytkiem historycznym. W latach 70. były kręcone na nim sceny do kultowych polskich seriali. W “Janosiku” odgrywał rolę rezydencji hrabiego Horvatha. W jednej z kluczowych scen przebrani za pasterzy zbójnicy dostają się na dziedziniec zamku, dzięki byłemu hajdukowi Pyzdrze, który doskonale znał rozmieszczenie pomieszczeń.

Twierdza stanowiła również tło wydarzeń w serialu “Stawka większa niż życie”, a dokładnie w odcinku “Akcja Liść Dębu”. W środku zamku Hans Kloss miał spotkanie z niemieckim generałem. Planowali wysadzenie mostu, który był ważny strategicznie dla dowódców Wojska Polskiego.

Powiązane
Stragany
Od Zakopanego, aż po Bałtyk. Nowy hit opanowuje wakacyjne stragany. Wszyscy chcą go teraz mieć
ludzie, las
Rewolucja w sanatoriach od 1 lipca. Szykuje się duże ułatwienie dla kuracjuszy, wielu na to czekało