Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Mazowiecka Szwajcaria intryguje krajobrazami, rzuca wyzwania rowerzystom i kusi kajakarzy
Dorota Witt
Dorota Witt 30.04.2023 12:39

Mazowiecka Szwajcaria intryguje krajobrazami, rzuca wyzwania rowerzystom i kusi kajakarzy

Spływ kajakowy
Fot. Canva

Dolina Skrwy Prawej jest nazywana Szwajcarią Mazowiecką. Jej serce bije w leśnej osadzie Sikórz, a mózgiem jest Brudzeń Duży. Niesamowite wąwozy, strome urwiska i ciekawa, pałacowa architektura są na wyciągniecie ręki, ok. 10 km od Płocka.

Jak jeździć rowerem przez mazowiecką Szwajcarię? Gdzie popływać kajakiem?

Mazowiecka Szwajcaria to część Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Żeby bliżej się jej przyjrzeć i zrozumieć, skąd skojarzenia z górzystym krajem, najlepiej wsiąść na rower i nie zsiadać z niego przez kilka godzin. 

Wiedzie przez nią trasa licząca 58 km. Poradzą sobie z nią nawet rowerzyści, którzy dopiero wracają do formy sprzed zimy.

  • Wycieczkę rozpoczynamy na rynku w Płocku i kierujemy się do wąwozu rzeki Brzeźnica. Później droga prowadzi do Maszewa i rezerwatu Brwilno oraz w stronę doliny Skrwy. Dalej podążamy w stronę Wysoczyzny Płońskiej. Za nią rozpościera się krajobraz z meandrującą w dole rzeką. 
  • Szlak prowadzi w stronę Radotek. Przy wyremontowanym młynie startują spływy kajakowe. Po kolejnych kilku kilometrach docieramy do wsi Siecień. Warto zatrzymać się na chwilę przy późnogotyckim kościele św. Józefa, kolejna przerwa będzie w miejscowości Rokicie, przy ceglanym kościele śś. Piotra i Pawła.
  • Na stromym brzegu Wisły leży Murzynowo, a tam Mazowiecki Ośrodek Geograficzny, zajmujący się badaniem przyrody tej części Mazowsza. Do zwiedzania jest tam Muzeum im. Stanisława Murzynowskiego, a w nim wystawy związane z rybactwem, flisactwem i żeglugą.
  • Po pokonaniu kolejnych kilometrów docieramy do Robertowa i wsi Brudzeń Duży. Zobaczymy uroczy, drewniany most na Skrwie. W drodze powrotnej przejedziemy przez Ludwikowo i Maszewo Duże.

Projekt bez tytułu - 2023-04-28T141417.575.png

Fot. Canva

Te niepozorne słupki w lesie mogą cię uratować. Warto wiedzieć, co oznaczają Drugiego takiego zamku w Polsce ani Europie nie zobaczysz. To perła Śląska

Brudzeński Park Krajobrazowy jest pełen wąwozów i stromych ścian

Brudzeński Park Krajobrazowy leży na prawym brzegu Wisły, obejmuje dolny odcinek Skrwy Prawej i lasy wokół. 

Park wyróżnia różnorodne ukształtowanie terenu, zawdzięcza je ostatniemu zlodowaceniu.

- W powstałej wysoczyźnie wycięło ono dolinę Skrwy Prawej w jej dolnym biegu. Brzegi rzeki tworzą zarówno płaskie tarasy, jak i strome ściany. Dolinę przecinają liczne jary i wąwozy, które okresowo stają się rwącymi strumieniami zasilającymi Skrwę. Z wysokich skarp można podziwiać malownicze widoki: dolinę z meandrującą rzeką Skrwą, pola, łąki i lasy. W północnej części parku można zaobserwować rynnę polodowcową Karwosiecko – Cholewicką z jeziorami Józefowskimi i drobnymi zbiornikami wodnymi. Towarzyszą jej wały ozowe. W otulinie parku jest druga rynna polodowcowa rzeki Wierzbicy, dopływu Skrwy - czytamy na stronie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego w opracowaniu Grażyny Zielińskiej.

  • W parku i jego sąsiedztwie znajdują się zabytkowe kościoły w Bądkowie Kościelnym, Sikorzu, Siecieniu, Starej Białej i w Brwilnie. 
  • Są też zespoły pałacowo-parkowe w Srebrnej, w Sikorzu, w Brudzeniu Dużym, w Karwosiekach-Cholewicach i w Siecieniu. 
  • Są tam też stanowiska archeologiczne: neolityczne cmentarzysko w Sikorzu czy wczesnośredniowieczne grodzisko w lasach Brudzenia Dużego. 
  • W lasach w okolicach Brudzenia i Brwilna są miejsca pamięci z czasów II wojny światowej.

 

Takiej alei lipowo-kasztanowcowej jak na Mazowszu nie ma nigdzie indziej w Polsce

W parku rosną wspaniałe drzewa o statusie pomników przyrody, np. aleja lipowo-kasztanowcowa w Sikorzu, olbrzymi dąb rosnący nad stawem w zabytkowym parku w Srebrnej, topola nad Wisłą w Murzynowie.

Źródła: Brudzeński Park Krajobrazowy, Moda na Mazowsze