Turysci.pl > Polska > Nad "polską Toskanią" góruje niezwykła twierdza. To jedyna taka budowla w Europie
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 09.05.2023 11:09

Nad "polską Toskanią" góruje niezwykła twierdza. To jedyna taka budowla w Europie

Twierdza Srebrna Góra
Fot. Facebook/Twierdza Srebrna Góra

Włoska Toskania słynie z winnic. Wielu turystom kojarzy się również z sielankowymi widokami i spokojem. Namiastkę tego klimatu można odczuć na Dolnym Śląsku. Wystarczy odwiedzić Srebrną Górę.

Srebrna Góra dziś jest wsią o małomiasteczkowej zabudowie, bowiem w latach 1536-1945 była pełnoprawnym miastem. Degradacja nastąpiła dopiero po II wojnie światowej i tak zostało do dziś. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to jeden z ciekawszych punktów na mapie Polski i Europy.

Sielankowe krajobrazy Srebrnej Góry

Liczba mieszkańców wsi położonej w gminie Stoszowice nie jest zbyt wielka. Zgodnie z danymi Spisu Powszechnego z 2021 roku, kolorowe kamienice zamieszkuje ok. tysiąca osób. Nazwa tego miejsca nie jest przypadkowa. W przeszłości wydobywano tu cenne rudy srebra. 

Cała wieś położona jest w dolinie między dwoma pasmami górskimi. Z jednej strony otaczają ją Góry Sowie, a z drugiej Góry Bardzkie. Podczas zwiedzania warto zatem udać się na wędrówkę jednym z okolicznych szlaków. Jednak największą atrakcję tego miejsca jest górująca nad wsią Twierdza Srebrna Góra.

Jedyna taka twierdza w Europie

Twierdza Srebrna Góra to największa górska fortyfikacja w Europie. Jej historia sięga XVIII wieku. Budowa przebiegła błyskawicznie. Umocnienia udało się postawić w zaledwie 12 lat (1765-1777). Było to możliwe dzięki ogromnym nakładom finansowym, a także zaangażowaniu znacznej liczby ludzi podczas budowy.

Żeby uświadomić sobie, z jak ogromną twierdzą mamy do czynienia, warto zaznaczyć, że zajmuje ona powierzchnię ponad 100 ha. Jej długość to aż trzy kilometry. Wrażenie robią również jej cztery wieże. Ich średnica ma 60 metrów, a grubość murów do aż 12 metrów. Stając przed nimi czuć potęgę. Równocześnie staje się jasne, dlaczego Twierdza Srebrna Góra nigdy nie została zdobyta.

Moc atrakcji i nocne zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra

Podczas zwiedzania twierdzy turyści mają do wyboru kilka opcji. Przede wszystkim dostępne jest zwiedzanie samodzielne, grupowe lub z przewodnikiem. Szczególnie ciekawa wydaje się ta ostatnia opcja. Dzięki niej odwiedzający dowiedzą się wielu ciekawostek na temat budowli. Dodatkowo osoby oprowadzające ubrane są w mundury z czasów napoleońskich, a zwiedzający mogą jeszcze wczuć się w klimat tego miejsca. 

Podczas wycieczki turyści zaglądają do kazamat, czyli podziemnych schronów i magazynów. Uwagę odwiedzających przykuwa również głęboka na 53 metry studnia wykuta w skale. Atrakcjami są także spacer podziemnym mostem zwodzonym, czy przejście nad najgłębszą fosą w Polsce. Na miłośników militariów czekają wystawy prezentujące umundurowanie z różnych epok, czy ciekawe ekspozycje artylerii fortecznej.

Raz na jakiś czas fortyfikacje można zwiedzać również nocą, co stwarza niepowtarzalny klimat. Jeśli marzy wam się taka wersja, śledźcie uważnie profil twierdzy w mediach społecznościowych, lub dokonajcie rezerwacji. Szczegóły dostępne są na stronie twierdzy.