Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Marsjańskie krajobrazy w Świętokrzyskiem. Ślady życia sprzed 240 mln lat to niejedyna atrakcja
Dorota Witt
Dorota Witt 29.04.2023 09:08

Marsjańskie krajobrazy w Świętokrzyskiem. Ślady życia sprzed 240 mln lat to niejedyna atrakcja

Kamieniołom Kopulak
Fot. www.kamienie-budowlane.pgi.gov.pl

Skały są czerwone, woda niepokojąco ruda, wszystko pokrywa rdzawy pył. Z tym widokiem jak z filmu science-fiction, w którym bohaterowie przeżywają swoje przygody na Marsie, kontrastuje bujna zieleń otaczających skały lasów. Jesteśmy w Świętokrzyskiem. Zwiedzamy kamieniołom Kopulak.

Pomnik Chopina w Warszawie ustawiono na cokole z suchedniowskiego piaskowca

Suchedniów leży w województwie świętokrzyskim, na Płaskowyżu Suchedniowskim. W lesie nieopodal miasta jest wyjątkowe, rdzawoczerwone jezioro. To sztuczny zbiornik na terenie kamieniołomu Kopulak. Przez dziesięciolecia regularnie eksploatowano tutejsze złoża pstrych piaskowców triasowych. Czerwone skały, które można tam zobaczyć, zbudowane są głównie z ziaren kwarcu, mają domieszkę minerałów ciężkich. 

- Czerwone piaskowce suchedniowskie, między innymi z kamieniołomu Kopulak, są wykorzystywane do budowy płyt wykładzinowych, krawężników, płyt chodnikowych - czytamy na blogu „Podróżowanie nie boli”. - Znanymi przykładami wykorzystania piaskowca suchedniowskiego są postument pomnika Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie i dolne części elewacji zespołu klasztornego na kieleckiej Karczówce.

 

Nowa atrakcja w Giżycku zachwyci turystów. Takich widoków na Krainę Wielkich Jezior Mazurskich nie ma nigdzie indziej Polska Wenecja zamiast gondoli ma rowery wodne, ale widoki i atmosfera zapierają dech

W rudej wodzie nie wolno się kąpać, ale widoki zapierają dech

Pod koniec ubiegłego stulecia zaprzestano wydobycia piaskowców, wtedy wyrobisko wypełniła woda. Teraz złoże eksploatowane jest okresowo, przez kilka dni w roku. Tereny kamieniołomu kuszą turystów. Można je jednak eksplorować tylko na własną odpowiedzialność. 

Ze względów bezpieczeństwa w rdzawej wodzie (kolor zawdzięcza związkom żelaza i metali ciężkich) obowiązuje całkowity zakaz kąpieli. W zalanym wyrobisku znajdują się ostre skały i inne pozostałości kopalniane. 

- Kamieniołom Kopulak jest ogrodzony ogromnymi blokami skalnymi co utrudnia wejście na jego teren ale równie piękne jak nie piękniejsze są widoki z góry, z linii lasu gdzie prowadzi wydeptana ścieżka. Tym sposobem kamieniołom można przejść naokoło, podziwiając jego niesamowite walory - czytamy na blogu „Podróżowanie nie boli”.

Kiedyś w Suchedniowie żyły olbrzymie archozaury

To miejsce jest niesamowite nie tylko dzięki widokom. Podczas wydobywania piaskowca odkryto tam liczne ślady życia sprzed 240 milionów lat. 

- Wtedy płynęła tu rzeka i tworzyła płytkie zakola. Naukowcy znaleźli mnóstwo tropów zwierząt. Przede wszystkim triasowych płazów i gadów. Kilkumetrowe archozaury odcisnęły w podłożu ślady tylnych łap. Największe ze znalezionych tropów miały od 30 do 45 cm długości. Skąd wiemy, że była to rzeka, a nie jezioro? Otóż naukowcy znaleźli na skałach zmarszczki falowe i powstałe po wyschnięciu wody szczeliny. Natrafiono również na mnóstwo skamieniałości bezkręgowców. Naukowcy zidentyfikowali kilka ichnoform związanych z poruszaniem się kręgowców w płytkiej wodzie, głównie śladów palców i pazurów pozostawionych na dnie przez płynące zwierzęta czytamy na blogu „Grafy w podróży”.

 

 

Co warto zobaczyć w Świętokrzyskiem?

Województwo świętokrzyskie to dobre miejsce na wiosenny wypad. Sporo tu zabytków i atrakcji dla małych i dużych. Warto odwiedzić, m.in.:

  • Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni,
  • Rezerwat Skałki Piekło,
  • Jaskinia Raj i Centrum Neandertalczyka,
  • zamek w Chęcinach,
  • zamek Krzyżtopór,
  • Sandomierz,
  • pałac w Kurozwękach,
  • pałac Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.